Всесвітня історія. 8 клас: розробки уроків до підручника С. В. Д’ячкова та С. Д. Литовченка
Розділ IV. ОСМАНСЬКА ІМПЕРІЯ. КРАЇНИ СХІДНОЇ ЄВРОПИ у XVI — першій половині XVIII ст. (5 годин)
Урок № 22. Османська імперія: між Азією та Європою.
Мета: сформувати уявлення учнів про Османську імперію у XVII—XVIII ст.; створити умови для розуміння характерних рис державного устрою Османської імперії; розглянути турецько-українські відносини, культуру Османської імперії; встановити зв'язок між зовнішніми та внутрішніми чинниками у розвитку Османської імперії; охарактеризувати взаємовплив Османської імперії та європейських країн; розвивати вміння порівнювати Османську імперію та європейські країни та висловлювати власну думку щодо особливостей розвитку Османської імперії та Персії.
Основні поняття та назви: турки-османи, султан, халіф, яничари, Стамбул, «Блискуча Порта», візир, диван, аян, райя, гайдуки.
Основні дати та події: 1520—1566 рр.— роки правління Сулеймана I, 1529, 1683 р.— поразки турків під Віднем, 1571 р. — битва під Лепанто.
Історичні постаті: Селім І, Сулейман І, Роксолана.
Обладнання: підручник, карти світу, Європи, Азії, Османської імперії, контурні карти.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Очікувані результати: учні навчаться: називати дати розгрому турецької армії під Віднем, часи перебування на престолі правителів та створення видатних пам'яток культури; показувати на карті території Османської імперії, напрямки походів та місця битв; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття; характеризувати взаємовплив Османської імперії та європейських країн; наводити приклади турецько-українських відносин та високого рівня розвитку культури; порівнювати Османську імперію, висловлювати власну думку щодо особливостей розвитку Османської імперії.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Вступне слово вчителя
Учитель пояснює учням назву розділу IV «Османська імперія. Країни Східної Європи у XVI — першій половині XVIII ст.», ознайомлює з кількістю годин, формою проведення тематичного оцінювання тощо.
План
1. Осмали біля воріт Європи, с. 148
2. Боротьба за Середземномор’я, с. 150
3. Османська держава й суспільство, с. 151
4. Час «зупинки», с. 153
Додатковий матеріал
Турецько-українські відносини були досить складними. Експансія Османської імперії спричинила розвиток та зміцнення козацтва. Майже протягом усього часу відносини мали форму збройного конфлікту, який часто переростав у війни. Особливо цей процес посилився після визнання васальної залежності Кримським ханством та просування кордонів Османської імперії на південь. Козаки неодноразово здійснювали військові походи на турецькі землі, а татарські орди та турецькі війська плюндрували українські терени. Піком конфлікту стало XVII ст., коли васалами імперії стали Молдавія, Волощина, Трансільванія, а напади козаків почастішали. У 1620 р. турецька армія рушила на Річ Посполиту та під Цецорою розбила польську армію, але у 1621 р. під Хотином об’єднана козацько-польська армія завдала поразки війську султана Османа II.
За часів Визвольної війни українського народу 1648—1654 рр. Б. Хмельницький вів переговори з Османською імперією, а Кримське ханство стало союзником козаків. У 1667 р. П. Дорошенко розпочав переговори про військово-політичний союз із Туреччиною, який був ухвалений Корсунською радою 1669 р.
У 1672 р. об’єднана козацько-турецька армія захопила Кам’янецьку фортецю та значну частину Поділля і Галичини. Але султан не дотримав слова, що призвело до краху політики П. Дорошенка. У цей час на українських землях розгортається боротьба між Османською імперією та Московським ханством. Результатом кровопролитних боїв, у яких українці брали участь з обох боків, стало підписання Бахчисарайського мирного договору (1681 р.).
Кінець XVII ст. також був неспокійним — Кримські та Азовські походи не принесли значних змін, а поразка Петра І в Прутському поході спричинила відновлення позицій.
У другій половині XVIII ст. Османська імперія перебувала в стані занепаду, і в результаті кількох російсько-турецьких війн більшість українських земель опинилася в складі Російської імперії.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Тестові завдання
1. Установіть послідовність правління султанів.
А Селім І
Б Осман II
В Баязид II
Г Сулейман І
Д Мехмед IV
2. Установіть відповідність між поняттями та їхніми визначеннями.
1 султан
2 яничари
3 іслам
4 гайдуки
А професійне військо
Б керівник повстання
В партизани
Г глава держави, монарх
Д релігія
Робота з контурною картою
Позначте на контурній карті: столиці Османської імперії та Перської держави (підпишіть їхні назви); кордони Османської імперії та Перського царства у періоди їх найбільшого розквіту; держави, з якими воювали Османська імперія та Перське царство (підпишіть їхні назви різними кольорами).
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель вибірково перевіряє виконання завдань, зупиняється на типових помилках.
Висновки
Захопивши величезні території та поневоливши народи, Османська імперія загальмувала розвиток багатьох народів та держав.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте текст § 19.
2. Використовуючи додаткові джерела знань, напишіть твір за темою «Подорож Стамбулом».
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України