Посібник «Мій конспект. Історія України. 9 клас»
Розділ 3. ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ ТА КУЛЬТУРА УКРАЇНИ КІНЦЯ XVIII — ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ.
Урок 19. ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ МЕШКАНЦІВ УКРАЇНИ
Мета уроку
Після цього уроку учень/учениця
• має розуміти: причиново-наслідковий зв'язок між модернізаційними процесами та змінами в житті й побуті людини;
• має вміти: визначити особливості повсякденного життя.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
Повідомлення теми та мети уроку.
II. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення історії України в складі двох імперій.
Протягом уроку учні складають таблицю «Повсякденне життя наприкінці XVIII — першій половині XIX ст.».
Верстви населення |
Економічні умови життя, праці та відпочинку |
Соціальні норми поведінки |
Селяни |
||
Дворяни |
||
Міщани |
||
Робітники |
Орієнтовні завдання для практичних і творчих робіт (на уроці)
♦ Підготувати міні-проект про повсякденне життя мешканців України (селян, міщан, торговців, поміщиків) в першій половині XIX ст.
Робота в групах
1-ша група готує повідомлення на основі тексту підручника і роздавального матеріалу про повсякденне життя аристократів і підприємців.
2-га група готує повідомлення на основі тексту підручника і роздавального матеріалу про повсякденне життя містян.
3-тя група готує повідомлення на основі тексту підручника про повсякденне життя селян.
Матеріали для 1-ї групи
Документ 1
1796 року власник міста Умані, польський магнат С. Потоцький збудував маєток із садово-парковою зоною та підземною річкою... Наприкінці будівництва на окремих ділянках були висаджені місцеві та екзотичні рослини. На території маєтку було споруджено штучні басейни та стави, водоспади, каскади та підземну річку. Територія була прикрашена штучними скелями, гротами, альтанками та скульптурами.
Документ 2
У 70-х рр. XVIII ст. в Качанівці на Чернігівщині Тарновські заклали парк та дворянську садибу. В оздобленні маєтку було використано червоне дерево, дуб, мармур, кахлі та кольорове скло. У різних кімнатах садиби — кабінеті, спальнях, їдальні, лицарських залах — мали місце каміни, дзеркала на мармурових підставках, кахельні печі тощо.
Документ 3
Українське дворянство у XIX ст. вбиралося за модою, поширеною в Західній Європі. У гардеробі повсякденним одягом став темний шерстяний фрак з високим коміром-стійкою, світлі штани-панталони, світлий жилет. Верхнім одягом був двобортний редингот (тобто, пальто), або сюртук, який поступово став основним у діловому костюмі. Велике значення мали такі компоненти, як краватка, капелюх, рукавички.
Матеріали для 2-ї групи
Документ 1. Побут жителів Києва
У Києві ми застали своїх, які вже зовсім звикли до тутешнього суспільства. Треба вам сказати, що тут, починаючи від генерал-губернатора, всі ведуть якесь дивне життя, чуже будь-якого спілкування. Вранці роблять візити церемонні, завжди у фраках, а увечері всі дами сидять у себе вдома, і тільки коли десь призначено бал або вечір, виїжджають зі своїх домівок.
Документ 2. Із брошури фабричного інспектора (Чернігів, 1889 р.)
Казармені приміщення суконних фабрик (Клінці, Чернігівської губ.) здебільшого також дуже погані. Підлоги в казармах бувають у верхніх поверхах дерев’яні, в нижчих — кам’яні, асфальтові, рідше земляні. Нари зазвичай дерев’яні, не пофарбовані і дуже рідко із заліза... Ковдр і подушок ні в кого немає. Часто робітники сплять, не знімаючи навіть черевиків, частково боячись крадіжки. Кількості місць на нарах зазвичай вистачає лише для однієї зміни.
3-тя група опрацьовує матеріал підручника, відповідає на запитання.
1. Назвіть основні елементи інтер’єру селянської хати. Які з них побутують до сьогодні?
2. Що з розпорядку робочого дня українського селянина дійшло до нашого часу?
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Бесіда
1. Чим життя різних верств відрізнялось одне від одного?
2. Як би ви охарактеризували життя жінок? Що було спільного й відмінного було в їхньому становищі?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Підготувати презентації про життя і творчість Василя Каразіна, Михайла Максимовича та Михайла Остроградського.