Усі уроки до курсу «Філософія». 10 клас
УРОКИ 61-62
Рух як загальний спосіб існування світу. Поняття форм руху
Мета: розкрити особливості та форми руху як властивості матерії; розвивати аналітично-просторові уявлення; формувати вміння працювати з довідковою літературою; сприяти розумінню учнями класичного бачення світу.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: лекція з опорою на структурно-логічні схеми.
Основні поняття: «субстанція», «рух», «види руху», «прогрес», «регрес», «еволюція», «революція», «спокій».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда
1. У чому полягає проблема субстанції?
2. Розкрийте основні етапи історичного розвитку поняття «матерія»?
3. Яке визначення поняття «матерія» у наш час є найбільш поширеним?
4. Назвіть різні філософські погляди у розумінні матерії як субстанції.
III. Вивчення нового матеріалу
Поняття руху. Форми руху
Учитель. Рух — це засіб існування матерії. Тобто матерія існує тільки як та, що рухається. Поняття руху означає будь-які взаємодії та зміни стану об’єктів, що відбуваються під час цих взаємодій. Рух — це зміна взагалі. Рух має такі властивості: об’єктивність, загальність, незнищенність, абсолютність та відносність. Абсолютність означає визнання єдності та неподільності матерії та руху.
Вид руху — характер змін, що відбуваються з річчю у межах притаманної їй властивості, або зміна і перехід на інший системний рівень організації матерії.
Подальша розповідь вчителя організована за таблицею.
|
Види руху |
||
|
Прогрес — рух від простого до складного |
Регрес — рух від складного до простого |
Рух по колу |
|
Зростання, пізнання |
Розпад, смерть |
Обертання вентилятора |
Під формою руху матерії в філософії розуміється рух, пов’язаний з певним матеріальним носієм, що має досить широку сферу розповсюдження.

Рух не виключає моментів спокою.
Спокій — такий рух, коли у тій чи іншій системі відліку він не спостерігається.
Запитання
1. Що таке прогрес і регрес? Наведіть приклади?
2. Що таке розвиток?
Узагальнені відповіді учнів мають вигляд схеми.

IV. Підсумки уроку
Учитель. Матеріальний, природний світ є основою буття. Однією із форм існування матерії є рух.
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал уроку.
2. Використовуючи набуті знання, підготувати повідомлення про роль прогресу, регресу, еволюції та революції в історії.