Історія України. 8 клас: розробки уроків до підручника О. В. Гісема та О. О. Мартинюка

Урок № 15 (28*). Практичне заняття «Військове мистецтво, традиції та побут українського козацтва»

Мета: визначити особливості військового мистецтва українського козацького війська; з'ясувати характерні риси козацьких традицій і побуту; розвивати вміння аналізувати історичні джерела й формулювати свою думку, спираючись на їх зміст.

Тип уроку: застосування набутих знань.

Обладнання: підручник, стінна карта, атлас, матеріали, підготовлені вчителем і учнями до практичного заняття.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Бесіда

1. Якими були передумови морських походів козаків?

2. Охарактеризуйте походи українського козацтва першої чверті XVII ст.

3. Яку роль відіграло козацтво в Хотинській війні?

4. Якими були результати та наслідки Хотинської війни?

Перевірка творчого завдання

Заслуховування кількох повідомлень, підготовлених учнями за матеріалом попереднього параграфа.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

1. Якими були життя та побут українського козацтва?

2. Чим відрізнялося від інших армій військове мистецтво козаків?

IV. ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

Робота з документами

Тестові завдання

1. Яка назва використовувалася щодо козаків-запорожців, які селилися в нижній течії Дніпра?

А українські козаки

Б низові козаки

В городові козаки

Г реєстрові козаки

2. Де мешкали козаки-уходники в Дикому Полі?

А хати-мазанки

Б саморобні курені

В дерев’яні будинки

Г кам’яні будинки

3. Який із наведених переліків містить найпоширеніші страви серед козаків?

А шашлик, картопля, зрази

Б бігос, мамалига, бринза

В саламаха, тетеря, щерба

Г плов, долма, шаурма

4. Який із наведених переліків містить найпоширеніші музичні інструменти козаків?

А гітара, ліра

Б балалайка, бандура

В гармонь, кобза

Г кобза, бандура

5. Із якого матеріалу був одяг простих козаків?

А сукно, полотно

Б вовна, оксамит

В батист, парча

Г шовк, сукно

6. Яку назву мав козацький звичай, коли двоє одиноких запорожців укладали між собою «вічний союз» про взаємне піклування?

А кровництво

Б хресництво

В братерство

Г побратимство

7. Основою війська запорозьких козаків були загони

А кавалерії

Б піхоти

В найманців

Г артилерії

8. Як називалася козацька тактика наступу із розгорнутою напівколом лінією кавалерії?

А галас

Б табір

В лава

Г герць

9. Найважливіший елемент козацької тактики в умовах рівнинної степової місцевості на марші в наступі та обороні — це

А самообкопування

Б табір

В галас

Г лава

10. Козацька тактика, за якої запорожці йшли до бою в довільному порядку, змішувалися з ворогом й билися кожен окремо, мала назву

А табір

Б лава

В герць

Г галас

11. Козацький флот складався з

А лодій

Б галер

В чайок

Г шхун

12. Яким був основний засіб індивідуального захисту від ворожого обстрілу в козаків-запорожців?

А кольчуга

Б самообкопування

В панцир

Г лава

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Учні самостійно формулюють особливості козацьких традицій, побуту і військового мистецтва.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Запропонувати учням по черзі висловити свою думку щодо того, чим був корисний для них урок.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити матеріал про церковне життя у XVI ст. та укладення Берестейської церковної унії.