Всесвітня історія. 8 клас: розробки уроків до підручника С. В. Д’ячкова та С. Д. Литовченка
Урок № 16. Злет і падіння Іспанської держави. Нідерланди: народження республіки.
Мета: сформувати уявлення учнів про життя в Іспанії різних верств населення; створити умови для розуміння причин повстання комунерос та національно-визвольної війни у Нідерландах; розглянути розвиток Іспанської держави, перебіг подій та результати національно-визвольної війни у Нідерландах; встановити зв'язок між Великими географічними відкриттями та створенням іспанської колоніальної імперії; охарактеризувати становище католицької церкви в Іспанії; розвивати вміння порівнювати національно-визвольну війну у Нідерландах та Селянську війну у Німеччині та висловлювати власну думку про вигнання маврів з Іспанії.
Основні поняття та назви: гранд, ідальго, Ескоріал, комунерос, кортеси, «низові землі» — Нідерланди, консисторії, національно-визвольна боротьба, тези, алькабала, статхаудер, Об'єднані провінції Нідерландів, Голландія.
Основні дати та події: XVI ст. — «століття Іспанії», 1520—1521 рр. — повстання комунерос у Кастилії, 1571 р. — битва біля мису Лепанто, 1566 р. — повстання іконоборців, 1579 р. — Утрехтська унія, 1581 р. — приєднання Португалії до Іспанії, 1640 р. — незалежність Португалії.
Історичні постаті: Карл V, Філіпп II, Вільгельм Оранський, герцог Фернандо Альба.
Обладнання: підручник, карти світу, Європи, Піренейського півострова, контурні карти.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні навчаться: називати основні дати, пов'язані з розвитком Іспанської держави та Нідерландів; показувати на карті кордони Іспанії та Нідерландів у різні часи, Священної Римської імперії, рух «Непереможної армади», місця основних битв; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття; характеризувати становище католицької церкви в Іспанії та Нідерландах; наводити приклади формування колоніальної Іспанської імперії; порівнювати національно-визвольну війну у Нідерландах та Селянську війну у Німеччині; висловлювати власну думку про вигнання маврів з Іспанії.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Розв'язування кросвордів
Учні обмінюються кросвордами і розв’язують їх. Учитель вибірково перевіряє виконання завдання
Завдання
Укажіть, про кого йдеться в тексті.
Він був сином заможного купця з Реймса. Вступив на державну службу, де його
помітив кардинал та перший міністр Франції і зробив своїм управляючим. Після його
смерті він став завідувати фінансами. Відстоював інтереси держави — повертав гроші до скарбниці, забирав землі, подаровані державою, та дворянські звання. Проводив політику меркантилізму, за нього Франція стала однією з наймогутніших морських держав, збільшилась кількість колоній. Для поповнення державної скарбниці впроваджував податки.
А Г. де Коліньї
Б Ж. Б. Кольбер
В Дж. Мазаріні
Г С. Вобан
Тестове завдання
Установіть відповідність між поняттями та їхніми визначеннями.
1 |
Версаль |
А |
політика в економіці |
2 |
меркантилізм |
Б |
резиденція короля |
3 |
інтендант |
В |
адміністративна частина Франції |
4 |
провінція |
Г |
керівник |
Д |
назва соціального стану |
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План
1. «Золотий вік», с. 107
2. «Всесвітня християнська монархія» Карла V. с. 108
3. Філіпп II (1556—1598 рр.). с 109
4. Країна «низових земель» у складі Іспанської держави, с.111
5. Національно-визвольна війна (1566—1609 рр.). с. 112
6. Утворення Республіки Об’єднаних провінцій, с. 115
7. Вгасання іспанської могутності, с. 116
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Тестові завдання
Установіть хронологічну послідовність подій.
I варіант
А діяльність «Непереможної армади»
Б битва при Лепанто
В повстання комунерос
Г приєднання Португалїї до Іспанїї
II варіант
А Утрехтська унія
Б війна Голландії з Іспанією
В зародження республіки на Півночі
Г «іконоборче повстання»
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель вибірково перевіряє виконання завдань, зупиняється на типових помилках.
Висновки
Іспанія за Карла V та Філіппа II досягла вершини своєї могутності.
Країна постійно воювала на кілька фронтів, намагаючись створити світову імперію та захистити католицьку віру.
Війни та економічний занепад викликали загальне послаблення країни. У середині XVII ст. Іспанія перетворилася на другорядну європейську державу.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте текст § 14.
2. Складіть два-три запитання за темою сьогоднішнього уроку, запишіть їх на аркуші, зазначивши своє прізвище.