Всесвітня історія. 8 клас: розробки уроків до підручника С. В. Д’ячкова та С. Д. Литовченка

Урок № 12. Північне Відродження. Виникнення нової європейської науки.

Мета: сформувати уявлення учнів про Північне Відродження; створити умови для розуміння високого рівня розвитку освіти і науки; розглянути характерні риси мистецтва епохи Відродження; встановити зв'язок між розвитком релігійних відносин у суспільстві та рівнем культури; охарактеризувати розвиток літератури та театру; розвивати вміння порівнювати розвиток науки та освіти в Середньовіччі та у період Нових часів і висловлювати власну думку про значення епохи Відродження.

Основні поняття та назви: Північне Відродження, бароко, університет, астрономія, телескоп, мікроскоп.

Основні дати та події: кінець XVI ст. — поширення бароко.

Історичні постаті: Рембрандт ван Рейн, Пітер Пауль Рубенс, Дієго Веласкес, Мітель Серван- тес, Андреас Везалій, Мігель Сервет, Вільям Гарвей, Франсуа Війєт, Рене Декарт, Ми- колай Коперник, Джордано Бруно, Галілео Галілей.

Обладнання: підручник, карти світу, Європи, картки для роботи в групах.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні навчаться: називати основні дати, пов'язані з розвитком науки, освіти та культури епохи Відродження; показувати на карті найвизначніші культурні центри; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття; характеризувати розвиток літератури та театру; наводити приклади найвидатніших пам'яток культури та визначних відкриттів; порівнювати розвиток науки та освіти в Середньовіччі та у період Нових часів; висловлювати власну думку про значення епохи Відродження.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Творче завдання

Учні зачитують описи творів митців Відродження.

Тестове завдання

Установіть відповідність між іменами митців та назвами їхніх творів.

1 Леонардо да Вінчі

2 Рафаель Санті

3 Мікеланджело Буонарроті

4 Тиціан Вечелліо

А «Воскресіння Лазаря»

Б «Сикстинська мадонна»

В «Папа Павло III із племінниками»

Г «Тайна вечеря»

Д «Давид»

Відповідь: 1Г 2Б 3Д 4В.

Завдання

Заповніть таблицю, указавши у відповідному стовпчику порядковий номер імені митця.

1) Томас Мор, 2) Дайте, 3) Томмазо Кампанелла, 4) Франсуа Рабле, 5) Едмунд Спенсер, 6) Мітель Монтень, 7) Крістофер Марло, 8) Франческо Петрарка, 9) Теодор Агріппа д’Обіньє, 10) Джон Ділі, 11) Джованні Боккаччо, 12) Вільям Шекспір. Зразок відповіді

ІТАЛІЯ

АНГЛІЯ

ФРАНЦІЯ

2, 3, 8, 11

1, 5, 7, 10, 12

4, 6, 9

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1. Північне Відродження, с. 82

2. Зародження культури бароко, с. 84

3. Розвиток освіти, с. 86

4. Наукові знання, с. 87

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Тестове завдання

Установіть відповідність між іменами митців та назвами їхніх творів.

1 Рембрандт ван Рейн

2 Пітер Пауль Рубенс

3 Дієго Веласкес

4 Альбрехт Дюрер

А Серія «Життя Марії Медичі»

Б Серія гравюр «Апокаліпсис»

В «Нічний дозор»

Г «Пряхи»

Д «Пекло»

Відповідь: 1В 2А 3Г 4Б.

Запитання та завдання

Учитель організовує опитування за запитаннями і завданнями підручника на с. 90.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Висновки

Північне Відродження, яке активно розвивалося у Нідерландах, Англії, Франції та Німеччині, переймалося проблемами навколишнього світу, умовами повсякденного життя людини, страхом перед змінами.

Наступним кроком розвитку культури стало бароко. Для цього стилю характерні пишність, урочистість, яскравість кольорів, контрастність. У барокових творах основну увагу приділяли пристрастям і відчуттям людини, поєднували реальне та уявне.

Епоха Відродження повністю змінила уявлення просвіт, суспільство і людину, що виявилося як в освіті, так і в мистецтві. Виникають нові напрямки в науці, з’являються цікаві твори мистецтва, які по-іншому зображують світ.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте текст § 11.

2. Підготуйтеся до уроку узагальнення й тематичного оцінювання за розділом II «Високе Відродження. Реформація в Західній Європі».