Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
ТЕМА 9. СХІДНИЙ СВІТ
УРОК 32
ОСМАНСЬКА ІМПЕРІЯ. ПЕРСЬКЕ ЦАРСТВО
Мета: розглянути особливості економічного, політичного та культурного розвитку імперії Османа в епоху Нового часу, характеризувати її завойовницьку політику, діяльність Сулеймана І; ознайомитися з історією і культурою Персії.
Основні поняття та терміни: «Османська імперія», «султан», «яничари», «гайдуки».
Основні події:
- 1683 р. — розгром турків під Віднем.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Бесіда за питаннями
- 1. Яку назву отримав період в історії людства, що розпочався на рубежі XV-XVI ст.?
- 2. Які зміни в житті людей визначили початок нової епохи?
- 3. Як називалися економічні відносини, які прийшли на зміну феодалізму?
- 4. Назвіть держави, де відбулися буржуазні революції.
- 6. У яких країнах феодалізм зберігав панівне становище?
- 7. Назвіть політичний устрій держав, де відбулися буржуазні революції.
III. Вивчення нового матеріалу
Соціально-політичний та економічний стан імперії Османа Самостійна робота з підручником
Учитель пропонує учням самостійно опрацювати текст підручника (Ліхтей І. М., § 27, С. 232-234, Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 28, С. 193-195; Подаляк Н. Г., § 26, С. 218-221) і методом «Чиста дошка» відповісти на запитання.
- 1. Назвіть титул верховного правителя держави Османа.
- 2. Якими повноваженнями був наділений турецький султан?
- 3. Назвіть основні категорії суспільства Османської імперії.
- 4. Якими були права та обов’язки кіннотників імперії?
- 5. Назвіть категорії населення, які сплачували податки.
- 6. Охарактеризуйте становище немусульманських верств населення.
Війни Османської імперії
Робота з картою
Учитель пропонує учням за допомогою карти історичного атласа «Османська імперія у XVI-XVII ст.» виконати завдання.
Назвіть:
1) території, які:
- а) увійшли до Османської імперії в 1512 р.;
- б) були завойовані за часів правління Селіма І;
- в) були завойовані за часів правління Сулеймана І;
2) держави, які:
- а) перебували у васальній залежності від Османської імперії;
- б) межували з імперією Османа;
3) дати і місця найважливіших подій.
Робота з усвідомленою інформацією
Учитель пропонує учням на основі знань, отриманих ними на уроках історії України, охарактеризувати відносини Туреччини та Запорозької Січі.
Персія
Самостійна робота з підручником
Учитель пропонує опрацювати текст підручника (Ліхтей І. М., § 27, С. 237; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 28, С. 196-197; Подаляк Н. Г., § 26, С. 221-223) і дати відповідь на запитання:
- Що було спільного між Османською Туреччиною та Сефевидською Персією?
IV. Закріплення знань учнів
1. Співвіднесіть терміни та поняття.
а) Султан |
1) болгарські та сербські партизани |
б) гайдуки |
2) глава держави імперія Османа |
в) яничари |
3) воїни-добровольці, що служили тільки за військову здобич |
г) башибузуки |
4) привілейована піхота в турецькій армії |
2. Співвіднесіть дати та події.
а) 1453 р. |
1) облога Відня |
б) 1526 р. |
2) битва при Лепанто |
в) 1529 р. |
3) узяття Константинополя |
г) 1571 р. |
4) розгром турків під Віднем |
д) 1683 р. |
5) битва при Могачі, перемога турецьких військ |
Відповідь
1. а — 2, б — 1, в — 4, г — 3.
2. а — 3, б — 5, в — 1, г — 2, д — 4.
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 27; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 28; Подаляк Н. Г., § 26).
2. Підготувати повідомлення про особливості східної цивілізації.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України