Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 33
КИТАЙ. ІНДІЯ
Мета: розглянути особливості економічного й політичного становища Індії, Китаю та Японії в епоху Нового часу; ознайомити учнів з досягненнями культури цих країн; показати наслідки проникнення в ці регіони європейців; ознайомити учнів з досягненнями культури представників цих народів та визначити їхній вплив на європейську культуру.
Основні поняття та терміни: «деспотія», «маньчжури», «імперія Великих Моголів», «емір», «раджа», «Делійський султанат», «Рамаяна».
Основні події:
- 1639-1644 рр. — селянська війна в Китаї;
- 1630-1652 рр. — час зведення мавзолею Тадж-Махал.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Співвіднесіть категорії населення та їхні права та обов’язки.
Категорії населення |
Права та обов’язки |
а) Султан |
1) воїни-добровольці, що служили тільки за військову здобич |
б) кіннотники |
2) працювали переважно на замовлення держави або заможних людей |
в) яничари |
3) мали право обробляти землю й передавати дітям свій наділ, за це вони повинні були платити або податки до казни султана, або оброк його кінним воїнам |
г) башибузуки |
4) турецька регулярна піхота |
д) землероби |
5) верховний власник землі; володів законодавчою, виконавчою та судовою владою; |
е) ремісники |
6) сплачували особливий грошовий податок — бриз’ю |
ж) немусульмани |
7) отримували від султана землі з селами за умови несення служби у війську і спорядження декількох вершників з числа селян власним коштом |
Відповідь: а — 5; б — 7;в — 4; г — 1; д — 3; ж — 2; е — 6.
III. Вивчення нового матеріалу
Мозковий штурм
Учитель пропонує учням пригадати попередню інформацію щодо Індії ті Китаю. Результати записуються на дошці.
Орієнтовні відповіді учнів
Центри найдавніших цивілізацій; Великий Шовковий шлях; династія Тан; династія Мін; імператор — Син Неба; численні урядовці; ієрогліфи; Конфуцій; шовк; фарфор; чай; папір; раджа; Делійський султанат; Тимур; касти; санскрит; шахи; десяткова система; буддизм.
Учитель пропонує учням згрупувати написані на дошці поняття й скласти орієнтовний план вивчення історії Індії та Китаю.
Орієнтовний план
1. Китай:
- а) жителі Піднебесної Китайської імперії та їхнє господарське життя;
- б) утвердження маньчжурської династії Цин;
- в) культура Китаю.
2. Індія:
- а) жителі Індії та їх господарство.
- б) імперія Великих Моголів;
- в) культура Індії.
Робота у групах за методом «Карусель»
Учитель ділить клас на групи. Кожна група готує відповідь на один з пунктів орієнтовного плану, використовуючи історичні документи і підручник.
Після опрацювання матеріалу групи складають таблицю «Порівняльна характеристика Індії та Китаю».
Питання для порівняння |
Індія |
Китай |
Населення Індії та Китаю, господарське життя |
||
Держава в Індії та Китаї |
||
Культура Індії та Китаю |
||
Висновки |
IV. Закріплення знань учнів
1. Співвіднесіть дати та події.
а) 1639-1644 рр. |
1) панування маньчжурської династії Цін |
б) 1644-1911 рр. |
2) роки правління Акбара |
в) 1556-1605 рр. |
3) зведення мавзолею Тадж Махал |
г) 1630-1652 рр. |
4) селянська війна в Китаї |
Відповідь: а — 4; б — 1; в — 2; г — 3.
2. Визначте, до якої касти в Індії належать названі категорії населення.
- Жерці, наставники, учителі, учені — ____ . (Брахмани)
- Військові, державні урядовці, світська знать й аристократія — ____ (Кшатрії)
- Купці, скотарі, лихварі, землероби — ____ . (Вайшьї)
- Прибиральники сміття і нечистот — ____ . (Шудри)
3. Закінчіть речення.
У 1644 р. Китай був завойований ____ . Їхній вождь Доргон заснував династію ____ . Маньчжурські князі встановили у Китаї необмежену монархію ( ____ ), яка відзначалася цілковитою сваволею. (Маньжурами, Цин, деспотичну)
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 28; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 29-30; Подаляк Н. Г., § 27-28).
2. Заповнити таблицю «Основні життєві цінності людини Сходу та Заходу».
Людина Сходу |
Людина Заходу |
3. Підготуватися до уроку узагальнення.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України