Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 32
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗА ТЕМАМИ «СЛОВ’ЯНИ ТА ЇХ СУСІДИ» ТА «ІНДІЯ. КИТАЙ»
Мета: повторити й узагальнити матеріал із відповідних тем; розвивати в учнів вміння аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, визначати їхню суть, причини та значення, давати характеристику історичним діячам, працювати з джерелами інформації, висловлювати власну точку зору щодо тих чи інших історичних явищ і подій; сприяти виробленню в учнів зацікавленості до історичних подій.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Обладнання: підручник, картки із завданнями, кросворд.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
Методичні рекомендації
Урок проходить у вигляді змагання трьох команд. На початку уроку вчитель об’єднує учнів у три групи, у кожній з яких визначається капітан.
II. Основна частина уроку
Учням пропонуються конкурсні завдання.
1 тур. Хронологічний
Перевірка знань учнів з хронології теми. Команди отримують картку із завданням, де пропонується заповнити пропуски в таблиці.
Картка 1
Дата |
Подія |
1389 р. |
|
Грюнвальдська битва |
|
1419-1434 рр. |
|
Завоювання турками Константинополя |
Картка 2
Дата |
Подія |
Куликовська битва |
|
1206-1526 рр. |
|
Столицю Китаю перенесено до Пекіна |
|
1351 р. |
Картка З
Дата |
Подія |
Стояння на р. Угра — завершення монгольського панування |
|
1240 р. |
|
Кревська унія |
|
1242 р. |
Тур 2. «Історичний портрет»
Командам пропонується дібрати до імен історичних осіб їхні характеристики (завдання однакові).
1. Ян Гус |
А Князь московський, великий князь володимирський. Сприяв зростанню та посиленню Московського князівства |
2. Андрій Боголюбський |
Б Видатний діяч чеської історії. Виступав проти німецького панування й засилля католицької церкви |
3. Олександр Невський |
В Першим з російських князів привласнив собі титул князя «всія Русі». Розширив кордони Московського князівства, захопив і зруйнував Київ у 1169 р. |
4. Іван III Калита |
Г Новгородський князь, що здобув перемогу над шведами у гирлі Неви, розбив лицарів Тевтонського ордену під час Льодового побоїща |
5. Мамай |
Д Засновник Османської держави |
6. Осман |
Е Правитель Золотої орди, організатор походів на руські землі, зазнав поразки під час Куликовської битви |
7. Рубльов Андрій |
Ж Учень Феофана Грека, прийняв чернечий постриг, написав ікону «Трійця» |
Відповіді: 1 Б; 2 В; 3 Г; 4 А; 5 Е; 6 Д; 7 Ж.
Тур 3. «Текст з пропусками»
Команда 1. Чехія на заході мала кордони зі (Священною Римською імперією), і німецькі (імператори) неодноразово намагалися підпорядкувати її собі. (Чеські) королі були змушені принести клятву васальної вірності німецьким імператорам, і (Чехія) увійшла до складу Священної Римської імперії. У середині XIV ст. чеський король став одночасно (імператором) Священної Римської імперії під ім’ям (Карла IV).
Команда 2. За часів роздробленості Русі на території Північно- Східної Русі утворилося (Володимиро-Суздальське князівство). Першим самостійним князем у ньому став (Юрій Долгорукий). Своє прізвисько він отримав тому, що намагався захопити навіть такі далекі від Суздаля міста, як (Київ і Новгород). На часи князювання Юрія Долгорукого припадає перша згадка про (Москву).
Команда 3. У XIII ст. в Малій Азії під владою правителя (Османа) утворилася держава турок, які називали себе турками-османами. Глава цієї держави почав називати себе (султаном). З невеликої держави незабаром утворилася величезна (імперія). Європейські держави знов рушили в (хрестові походи), але тепер проти турків.
Тур 4. «Логічний ланцюжок»
Кожна команда отримує картку із завданням. Серед слів на картках вони повинні викреслити зайві та пояснити свій вибір.
Картка 1
Індія, імперія Гуптів, касти, індуїзм, конфуціанство. (Конфуціанство — релігія Китаю)
Картка 2
Китай, династія Тан, порох, буддизм, Бабур. (Засновник імперії Моголів в Індії — Бабур)
Картка 3
Туреччина, ярлик, яничари, Сельджуцький султанат, Андрій Боголюбський. (Андрій Боголюбський —російський князь)
III. Домашнє завдання
Повторити матеріал тем «Слов’яни та їх сусіди» та «Індія. Китай», підготуватися до тематичного оцінювання.