Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 31
КИТАЙ
Мета: з’ясувати характерні ознаки державного управління, соціальної структури суспільства Китайської держави, ознайомитися з досягненнями китайської культури; розвивати навички роботи з історичною картою, висловлювати судження щодо позитивних і негативних наслідків завоювань, взаємовпливу культур.
Поняття: «Великий шовковий шлях», «конфуціанство», «даосизм», «пагода».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів
- 1. Яку річку називали «горем Китаю» або «мандрівною»? Чому?
- 2. Назвіть найвеличнішу у світі споруду, збудовану в Китаї.
- 3. Які винаходи й відкриття подарували китайці людству?
III. Вивчення нового матеріалу
Імперія Цзінь
Робота з підручником
Опрацюйте текст підручника (Ліхтей І. М., С. 267-270; Подаляк H. Г., С. 222-223) і дайте відповіді на запитання.
- 1. Що являло собою китайське суспільство танського періоду?
- 2. Що стало причиною селянського повстання? Які мало наслідки?
Монгольське ярмо
Робота зі схемою
Опрацюйте текст підручника (Ліхтей І. М., С. 268; Подоляк Н. Г., С. 223) та на основі отриманої інформації складіть схему «Причини повстання червоних пов’язок у Китаї».
Пропонований варіант схеми
Завдання
Назвіть наслідки повстання «червоних пов’язок».
Китай після повалення монгольського ярма
Робота в парах
- 1-й учень. Внутрішня політика Чжу Юаньчжан. (Ліхтей І. М., С.271-272)
- 2-й учень. Зовнішня політика Чжу Юаньчжан. (Ліхтей І. М., С.271-272)
Учитель заслуховує одну пару і заповнює таблицю.
Орієнтовний варіант таблиці
Внутрішня політика |
Зовнішня політика |
Конфісковано володіння монголів. Відновлено зрошувальну систему. За селянами законодавчо закріплювалася земля. Скасовано рабство. Створено військові поселення. Всю повноту влади зосередив у своїх руках імператор |
Династія Мін вела активні завойовницькі війни, підкорила Тибет і В’єтнам. Регулярно здійснювалися морські експедиції до Індокитаю, Індонезії, Індії, Східної Африки з метою встановлення дипломатичних і торгових зв’язків |
Суспільство, державне управління
Робота в групах
Учитель ділить клас на три групи. Кожна група отримує завдання за підручником (Ліхтей І. М., С. 272-273).
- 1-а група. На основі тексту підручника визначте права та обов’язки чиновників.
- 2-а група. На основі тексту підручника визначте права спадкової аристократії.
- 3-я група. На основі тексту підручника визначте права і обов’язки вільних селян і ремісників.
Результати роботи учні заносять у зошити.
Звичаї та традиції
Гра «Табула раса»
Учитель на дошці записує питання для учнів і пропонує учням за допомогою тексту підручника дати на них відповідь.
- 1. Що становило основу економіки Китаю?
- 2. Які культури вирощували китайці?
- 3. Які продукти харчування входили до раціону китайців?
- 4. Опишіть одяг китайців.
- 5. Яким був будинок китайця?
- 6. Які свята були найбільш популярні в Китаї?
Релігійне життя. Культура
Робота в групах
Учитель ділить клас на три групи. За допомогою підручника групи готують виступи.
- 1-а група. Релігії Китаю.
- 2-а група. Особливості розвитку освіти та науки в Китаї.
- 3-я група. Особливості розвитку літератури та мистецтва.
Результати роботи учні заносять до таблиці в зошити.
Релігія Китаю |
Освіта, наука |
Література, мистецтво. |
Буддизм, конфуціанство, даосизм; культ предків |
Створена мережа шкіл та система державних іспитів для підготовки урядовців. Розвинена астрономія. Створено перші енциклопедії з сільського господарства. Розвинена медицина. Робили щеплення від віспи |
Золоте століття поезії. Поети: Лі Бо, Ду Фу. Історичні романи «Три царювання», «Річкові заводі», літописи. Архітектура — пагоди, живопис на папері, шовку, дереві, камені; пейзаж — «гори і води». Каліграфія — мистецтво красиво писати; високий рівень розвитку ремесел |
IV. Закріплення знань учнів
1. Як вплинуло на розвиток Китаю монгольське завоювання?
2. Порівняйте культуру Китаю та Індії.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.