Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 28
УТВОРЕННЯ ТА ПОСИЛЕННЯ МОСКОВСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
Мета: дати уявлення про виникнення і розвиток Московського князівства; охарактеризувати внутрішню тат зовнішню політику Івана III, систему державного управління, діяльність московських князів; ознайомити з основними пам’ятками культури, побутом населення.
Поняття: «боярська дума», «централізація», «кормління», «берестяні грамоти», «сказання», «фреска», «ярлик», «баскак».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
- 1. Назвіть князів Володимиро-Суздальського князівства.
- 2. Які події пов’язують ім’я Андрія Боголюбського з Києвом?
- 3. Чому новгородське князівство називали республікою?
- 4. У чому полягало історичне значення Невської битви та Льодового побоїща?
III. Вивчення нового матеріалу
Початок об’єднання руських земель навколо Москви
Робота з картою
За допомогою карти атласа «Утворення Московського централізованої держави (XIV-XVI ст.)» виконайте завдання.
- 1. Покажіть території Московського князівства часів Даниїла Олександровича.
- 2. Назвіть удільні князівства, що увійшли до складу Великого князівства Московського.
- 3. Покажіть напрямки походів та місця найважливіших битв руських князів.
- 4. Покажіть напрямки походів монгольських ханів на Москву.
Гра «Tabula rasa»
Опрацювавши текст підручника, виконайте завдання.
- 1. Розкажіть про організацію армії монголів.
- 2. Назвіть території, завойовані монголами.
- 3. Охарактеризуйте систему панування монголів на завойованих територіях.
- 4. У чому полягали переваги монгольського війська порівняно з військом русичів?
Московське князівство за Івана III
Робота в групах
Опрацювавши текст підручника, групи мають підготувати повідомлення.
- 1-а група. Зовнішня політика Івана III.
- 2-а група. Внутрішня політика Івана III. Управління державою.
За результатами виступу груп учні складають таблицю «Діяльність князя Івана III».
|
Зміст завдання |
Зміст відповіді |
|
Зовнішня політика |
Приєднав князівства: Ярославське, Рязанське, Новгородське, а також Карелію, верхів’я Ками, Приуралля. Вів війни з Литвою за білоруські та українські землі, підкорив Вяземське та Чернігово-Сіверське князівств. Звільнення від ординського ярма |
|
Внутрішня політика |
Посилення влади московського князя. Ухвалення Судебника 1497 р. Посилення закріпачення селян. Створено систему управління: великий князь — боярська дума — намісники |
Повалення монгольського ярма
Робота з підручником
Опрацювавши текст підручника, дайте відповідь на запитання.
- 1. Між ким відбулась битва на Куликовому полі?
- 2. Хто очолював військо русичів та монголів?
- 3. Яке мала значення Куликовської битви для розвитку Московського царства?
Повсякденне життя
Робота в групах
Учитель об’єднує учнів у дві групи.
- 1-а група. На основі тексту підручника опишіть повсякденне життя знатних людей Московського князівства.
- 2-а група. На основі тексту підручника опишіть повсякденне життя простих людей Московського князівства.
Культура Московського князівства
Вислухавши розповідь учителя та використовуючи матеріал підручника, учні складають таблицю «Культура Московського князівства».
Пропонований варіант таблиці
|
Галузь культури |
Досягнення |
|
Літописання |
На початку XV ст. з’явився видатний твір — Троїцький літопис. У середині XV ст. у Москві був складений перший руський «Хронограф» — коротка всесвітня історія |
|
Усна народна творчість |
Билини про Іллю Муромця, Альошу Поповича, Добриню Никитича. Мужність і вільнолюбство новгородців оспівували билини про Садка і Василія Буслаєва |
|
Музика |
«Оповідь про град Кітеж», пісня про Щелкана розповідали про подвиги руських людей у боротьбі із завойовниками |
|
Література |
«Слово про погибель Руської землі», «Сказання про Мамаєве побоїще», «Задонщина», «Ходіння за три моря» Афанасія Нікітіна |
|
Живопис |
Фресковий живопис, іконописці Феофан Грек та Андрій Рубльов |
|
Архітектура |
Дмитрій Донськой спорудив білокам’яний Кремль, Успенський та Благовіщенський собори |
IV. Закріплення знань учнів
1. Чому Москва стає новим політичним центром Північно-Східної Русі?
2. Що означає політика «збирання руських земель »?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.