Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 27
ПІВНІЧНО-СХІДНА РУСЬ
Мета: ознайомити учнів з характерними ознаками державного управління, соціальною структурою Псковської та Новгородської республік, боротьбою за об’єднання князівств навколо Москви, опором руських земель монгольському завоюванню; розвивати навички роботи з історичною інформацією, характеризувати історичних діячів, висловлювати судження щодо позитивних і негативних наслідків завоювань, взаємовпливу культур.
Поняття: «централізація», «боярська дума», «віче», «монголо-татарське ярмо», «ярлик», «баскак».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
«Хронологічне лото»
Співвіднести дати та події.
Дата |
Подія |
1. 1419-1434 рр. |
А Грюнвальдська битва |
2. 1410 р. |
Б «Золота булла» |
3. 1415 р. |
В спалення Яна Гуса |
4. 1526 р. |
Г відродження королівської влади в Польщі |
5. 1320 р. |
Д гуситський рух |
6. 1222 р. |
Е Чехія та частина Угорщини увійшли до складу Австрії |
Відповіді: 1 Д; 2 А; 3 В; 4 Е; 5 Г; 6 Б.
Працюємо з історичними персоналіями
- 1. Професор Празького університету, проповідник, вважав, що священики та миряни рівні перед Богом. Звинувачений в єресі та спалений на вогні. (Ян Гус)
- 2. Послідовник Яна Гуса, чашник. Стояв на чолі повстанців. Керував битвами таборитів навіть коли повністю втратив зір. (Ян Жижка)
- 3. Перший польський князь, який почав правити одноосібно. Організував декілька походів на Чехію та Русь. Проголосив себе королем. (Болеслав І Хоробрий)
- 4. Відважний воїн, але дуже жорстокий правитель. Об’єднав литовські землі. Прийняв християнство. Воював за незалежність Литви. (Міндовг)
III. Вивчення нового матеріалу
Володимиро-Суздальське князівство
Робота з картою
За допомогою карти атласа «Руські князівства в ХІІ-ХІІІ ст. Монгольська навала» дайте відповіді на запитання та виконайте завдання.
- 1. Назвіть руські князівства та їх столиці.
- 2. Покажіть напрямки воєнних походів, здійснені проти руських князівств.
- 3. Назвіть місце і дату Льодового побоїща.
Розповідь учителя
Учитель розповідає про виникнення і розвиток Володимиро-Суздальського князівства.
Запитання
- 1. Які території входили до Владимиро-Суздальського князівства?
- 2. Що сприяло економічному та політичному розвитку князівства?
- 3. Як на вашу думку, з якою метою Андрій Боголюбський пограбував Київ?
Великий Новгород
Робота з картою атласа
Розгляньте карти атласа «Руські князівства у XII — XIII ст. Монгольська навала» та «Торгівля, ремесла і культура країн Європи та Близького Сходу в XIII-XV ст.» і дайте відповіді на запитання.
- 1. Охарактеризуйте географічне положення Новгорода.
- 2. З якими країнами торгували новгородські купці?
Робота в групах
1-а група. На основі тексту підручника дайте відповідь на запитання.
- 1. Що таке віче, хто і коли його скликав?
- 2. Яку роль у житті Новгорода відігравало віче?
2-а група. На основі тексту підручника дайте відповідь на запитання.
- 1. Які виборні посади існували у Новгороді?
- 2. Які обов’язки були покладені на князя Новгорода?
3-я група. На основі тексту підручника дайте відповідь на питання: Чому Новгород називають боярською республікою?
4-а група. На основі тексту підручника дайте відповідь на запитання.
- 1. Де і між ким відбулося Льодове побоїще?
- 2. Хто очолював військо русичів?
- 3. Хто і чому здобув перемогу у цій битві?
Монгольська навала, золотоординське ярмо
Робота з картою
За допомогою карти атласа «Руські князівства у ХІІ-ХІІІ ст. Монгольська навала» дайте відповіді на запитання.
- 1. Якими були результати походу хана Батия на Північно-Східну Русь?
- 2. Як називалася столиця Золотої Орди?
IV. Закріплення знань учнів
1. Чому князі не змогли організувати оборону Русі від монголо- татар?
2. Які зміни відбулись на Русі після вторгнення хана Батия на територію Русі?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.