Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 24
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗА ТЕМОЮ «ЄВРОПА. ВІЗАНТІЯ. АРАБСЬКИЙ СВІТ»
Мета: повторити й узагальнити матеріал із відповідних тем; розвивати в учнів вміння аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, визначати їхню суть, причини та значення, давати характеристику історичним діячам, працювати з джерелами інформації, висловлювати власну точку зору щодо тих чи інших історичних явищ і подій; сприяти появі в учнів зацікавленості до історичних подій.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Обладнання: картки із завданнями і кросворди.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
Методичні рекомендації
Урок проходить у вигляді змагання трьох команд. На початку уроку вчитель об’єднує учнів у три групи, у кожній з яких визначається капітан.
II. Урок-змагання
Учням пропонується п’ять конкурсних завдань.
Тур 1. Хронологічний
Перевірка знань учнів з хронології теми. Команди отримують картку із завданням, де пропонується заповнити пропуски в таблиці.
Картка 1
Дата |
Подія |
395 р. |
|
Правління Юстиніана |
|
1204 р. |
|
Битва при Пуатьє |
|
1215 р. |
Картка 2
Дата |
Подія |
1066 р. |
|
Скликання парламенту в Англії |
|
1337-1453 рр. |
|
Жакерія |
|
962 р. |
Картка 3
Дата |
Подія |
1242 р. |
|
Скликання Генеральних штатів у Франції |
|
1410 р. |
|
Утворення об’єднаного королівства Іспанії |
|
1455-1485 рр. |
Тур 2. «Історичний портрет»
Завдання: перевірити, як учні засвоїли інформацію про історичних осіб з даної теми. Командам пропонується співвіднести імена історичних осіб та їхні характеристики.
1. |
Філіпп II |
А |
Імператор Священної Римської імперії з 1152 р., учасник третього хрестового походу, енергійний борець за підкорення Італії |
2. |
Філіпп IV Красивий |
Б |
Король Франції з 1180 р. Досяг серйозних успіхів у боротьбі за об’єднання країни |
3. |
Жанна д’Арк |
В |
Народна героїня Франції. З її ім’ям пов’язують збереження незалежності Франції. Спалена за вироком інквізиції в 1431 р. |
4. |
Генріх II Плантагенет |
Г |
Король Франції з 1285 р. Скликав перші Генеральні штати |
5. |
Альфред Великий |
Д |
З 1154 р. — король Англії. Одружився з Елеонорою Аквітанською, чим значно розширив свої спадкові володіння |
6. |
Вільгельм Завойовник |
Е |
Король Англії, який вигнав датчан з країни |
7. |
Фрідріх І Барбаросса |
Ж |
З 1035 р. — герцог Нормандії; з 1066 р. — король Англії. Здійснив норманське завоювання Англії |
Відповіді: 1 Б; 2 Г; 3 В; 4 Д; 5 Е; 6 Ж; 7 А.
Тур 3. «Логічний ланцюжок»
Кожна команда отримує картку із завданням. Серед слів на картках вони повинні викреслити зайві та пояснити свій вибір.
Картка 1
Султан, іслам, Коран, мечеть, саги.
Картка 2
Домен, Генеральні штати, централізована держава, парламент.
Картка 3
Гвельфи, гібелліни, конкіста, реконкіста, дофін.
Тур 4. «Розгадай кросворд»
Команди отримують однакові кросворди. Виграє та команда, яка першою розгадає кросворд.
У виділених клітинках — «Країна англів» (Англія).
1. Германські племена, які переселилися у Британію. (Сакси)
2. ____ троянда прикрашала герб Ланкастерів. (Червона)
3. «____ страшного суду». (Книга)
4. ____ троянда прикрашала герб Йорків. (Біла)
5. «Велика ____ вольностей ». (Хартія)
6. Форма правління в Англії до 1265 р. (Монархія)
III. Домашнє завдання
Повторити матеріал теми, підготуватися до тематичної роботи.