Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 23
КРАЇНИ БАСЕЙНУ СЕРЕДЗЕМНОМОР’Я
Мета: ознайомити учнів з процесом державотворення країн Середземноморського басейну, їх боротьбою проти завойовників, особливостями політичного та економічного життя італійських міст-держав і Папської області; виявляти спільне та відмінне у розвитку державних утворень регіону та інших європейських країн, причини посилення боротьби світської влади з папством.
Поняття: «конкіста», «реконкіста», «дож», «гвельфи», «чомпі», «інквізиція», «кортеси».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
- 1. Чим відрізнявся політичний розвиток Німеччини від інших західноєвропейських держав Середньовіччя?
- 2. Що лежало в основі тривалого конфлікту між німецькими імператорами і римськими папами?
- 3. Чим зумовлювався німецький «натиск на Схід» і якими були його результати?
- 4. У чому полягала особливість політичного устрою Швейцарії?
- 5. Що сприяло посиленню місцевих князівств князівств у Німецькій імперії?
- 6. Дайте визначення поняття «рейхстаг».
- 7. Які наслідки мала поразка Тевтонського ордену в Грюнвальдській битві?
III. Вивчення нового матеріалу
Середньовічна Італія
Робота з картою
За допомогою карти атласа «Німеччина та Італія в XI-XV ст.» дайте відповіді на запитання та виконайте завдання.
- 1. Назвіть території, які входили до складу королівства Італія?
- 2. Назвіть території, які входили до складу королівства обох Сицилій?
- 3. Знайдіть і назвіть за картою найбільш відомі італійські міста- держави.
- 4. Назвіть імператора, який здійснював походи проти Італії.
- 5. Назвіть регіони, з якими здійснювала торгівлю Венеція, Флоренція, Генуя.
- 6. Покажіть володіння римських пап. Як змінилася територія Папської області?
Робота в групах
Прочитати розділ підручника «Італійські міські республіки» (Ліхтей І. М., С. 199-202; Крижанівський О. П., С. 189-192; Подаляк Н. Г., С. 145-148) та підготувати виступи.
- 1-а група. Управління містами-комунами.
- 2-а група. Відносини між міськими та сільськими комунами.
- 3-я група. Гвельфи і гібелліни.
Відповіді учнів заслуховуються.
Папська область
Робота з підручником
Прочитайте текст підручника і на основі отриманої інформації складіть таблицю «Історія Папської області».
Орієнтовний варіант таблиці
Питання |
Папська область |
Географічне положення |
756 р. у центрі Апеннінського півострова виникла Папська держава. Вона поступово розширювала свої володіння і в XIII ст. охоплювала значні території в Середній Італії |
Причини розквіту або занепаду |
Наприкінці XV ст. Папська область перетворилася на звичайну італійську державу, де папи опинилися в залежності від кондотьєрів та їхніх загонів. До смут призводила й Велика схизма. Папи втратили авторитет й відмовилися від претензій на верховну владу над світськими правителями |
Форма державного устрою |
Республіка |
Основні історичні події |
У 1143 р. римські торговці і ремісники за підтримки рицарства оголосили в Римі республіку. 1155 р. імператор Фрідріх Барбаросса придушив повстання і ліквідував республіку. Владу папи було відновлено. 1347 р. у Римі знову спалахнуло повстання, яке очолив Кола ді Рієнцо |
Південна Італія та Сицилія
«Tabula rasa»
Учитель пропонує учням прочитати текст підручника (Ліхтей І. М., С. 203-204; Крижанівський О. П., С. 193-194; Подаляк Н. Г., С. 149) і відповісти на питання, записані на дошці. Отримавши відповідь на запитання, учитель витирає його.
- 1. У результаті якої події утворилося Сицилійське королівство?
- 2. Що таке «Сицилійська вечірня (вечерня)»?
- 3. Як у подальшому склалася доля Південної Італії та Сицилії?
Арабська Іспанія. Реконкіста й утворення Іспанського королівства
Розповідь учителя про завоювання Іспанії арабами, становище іспанських земель у складі Дамаського халіфату та 800-літню боротьбу за звільнення — Реконкісту. У ході розповіді учителя учні складають таблицю «Причини і наслідки Реконкісти в Іспанії».
Орієнтовний варіант таблиці
Причини |
Наслідки |
Утиски місцевих християн з боку завойовників |
Утворення нових незалежних держав Кастилії, Арагона і Португалії. У процесі визвольної боротьби виникли місцеві закони, зросла політична роль дворянства та городян, знать здобула привілеї, що стало основою для формування станово-представницьких установ — кортесів |
IV. Узагальнення та систематизація знань
1. Якими були причини утворення міст-республік у Північній і Середній Італії?
2. Якими були наслідки Реконкісти в Іспанії?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.