Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 18
СКАНДИНАВІЯ
Мета: дати уявлення про вікінгів, ознайомити з процесом утворення Датського, Шведського, Норвезького королівств, культурою та віруваннями скандинавських народів; визначити вплив походів вікінгів на історію європейських держав; формувати шанобливе ставлення до історії інших народів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
- 1. Назвіть основні заняття населення Аравійського півострова.
- 2. Назвіть основні засади ісламу. Чим вони відрізнялися від християнства?
- 3. Які країни входили до складу Арабського халіфату?
- 4. Що стало причиною розпаду Арабського халіфату?
- 5. Назвіть основних діячів ісламської культури.
III. Вивчення нового матеріалу
Нормани
Робота з картою атласа
Розгляньте карту атласа «Європа у ІХ-ХІ ст. Походи норманів» і дайте відповіді на запитання.
- 1. Охарактеризуйте географічно-кліматичні умови Скандинавії?
- 2. Які види господарювання можливі за таких умов?
Метод «Мозковий штурм»
У чому полягали причини завойовницьких походів вікінгів?
Походи вікінгів
Кораблі вікінгів
Вікінги вміли будувати чудові кораблі, обладнані веслами й вітрилами. Це були невеликі дерев’яні судна, що вміщали по 40-60 чоловік, проте настільки міцні, що витримували навіть далекі морські походи. Великий корабель містив 42 пари весел, кожним веслом гребло 2 чоловік. Ці кораблі називали «дракарами». Вікінги давали своїм кораблям такі імена, як «Ворон вітру», «Бик, що мчить океаном», «Довгий змій». Дракари були швидкохідні та маневрені. їхній ніс та корма були високими і вузькими, це дозволяло їм, не розвертаючись, плисти кормою вперед у вузьких протоках.
Носи своїх кораблів вікінги прикрашали пташиними дзьобами або драконовими головами, щоб лякати ворогів. Для цього ж вони носили рогаті шоломи, а кидаючись у битву, голосно виспівували войовничі пісні.
Набіги норманів. Уривок з літопису абатства св. Петра Шартрського
Але, свого часу припливши з-за моря на кораблях з пташиними дзьобами, язичницький народ майже всю місцевість жорстоко голим мечем спустошив, святі місця розорив і всепожираючому полум’ю віддав; міста захопив, зрівнявши із землею, християн же або залізом знищив, або захоплених у полон продав у вічне рабство. До того дійшло шаленство цих язичників, що на веслах піднялися вони річкою Сіною, підійшовши до міста Шартр, всю округу пройшовши, розорили та знелюднили.
Запитання
- 1. Опишіть зброю вікінга, його бойовий корабель.
- 2. Згадайте, що спонукало скандинавські народи до завоювань.
- 3. Складіть розповідь про життя вікінга.
Учитель використовуючи схему зображену на дошці розповідає про морські походи вікінгів.
Орієнтовна схема
Робота з картою атласа
Розгляньте карту атласа «Британські острови у VII-XI ст.» та «Європа у IX- XI ст. Походи норманів» і дайте відповідь на питання: «Які території були завойовані норманами?»
Виникнення скандинавських держав
Завдання
На основі розповіді учителя та відповідного тексту підручника складіть таблицю «Утворення скандинавських держав».
Пропонований варіант таблиці
Назва держави |
Ім’я короля |
Дата утворення королівства |
Данія |
Гаральд Синьозубий |
X ст. |
Норвегія |
Харальд Гарноволосий |
IX ст. |
Швеція |
Олаф Шотконунг |
XI ст. |
Країни Скандинавії в XII—XIII ст.
Робота з підручником
Опрацювати текст підручника (Ліхтей І. М., С. 157-159; Подаляк Н. Г., С. 113-114; Крижанівський О. П., С. 146-148) і дати відповіді на запитання.
- 1-а група. За допомогою тексту підручника визначте, що таке руни? Яких змін вони зазнали впродовж Середньовіччя?
- 2-а група. Визначте, яким був світ богів у скандинавів. Чи відокремлювали скандинави його від світу людей?
IV. Закріплення знань
1. Хто такі «нормани», або «вікінги»?
2. Якою була мета і наслідки походів норманів?
3. Який внесок зробили нормани в розвиток європейської середньовічної культури?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.