Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОКИ 19-20
ФРАНЦІЯ
Мета: ознайомитись з процесом становлення централізованої держави у Франції; дослідити процес формування станової монархії, проаналізувати характерні ознаки французького парламенту, перебіг подій і наслідки Столітньої війни; давати оцінку історичним діячам.
Поняття: «парламент», «станова монархія», «Генеральні штати».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
Учитель перевіряє домашнє завдання у формі гри «Дерево знань ». Наперед на великому аркуші готується малюнок дерева, до якого прикріплюються листочки-питання.
Питання для гри «Дерево знань»
1. На якому півострові проживали «північні люди»? (Скандинавський півострів)
2. Які моря омивають півострів? (Балтійське, Баренцове, Північне)
3. Назвіть основні заняття норманів? (Мореплавство, рибальство, скотарство, мисливство)
4. Як на Русі називали норманів? (Варяги)
5. Як називався торговий шлях зі Скандинавії до Візантії? («З варяг у греки»)
6. Які країни відкрили нормани? (Ісландію, Гренландію, узбережжя Америки)
7. На чому плавали нормани, який вигляд мали їхні кораблі? (На дракарах, що мали дерев’яну безпалубну туру, весла і вітрила)
8. Назвіть причини норманських завоювань? (Суворий клімат, нестача родючих земель, військова здобич служила додатковим джерелом існування, переможені у міжусобних війнах вирушали у вигнання)
9. Які держави були засновані норманами? (Ісландія, герцогство Нормандія, Сицилійське королівство, держави в Ірландії та Англії)
10. Що таке «руни»? (Алфавіт скандинавських народів)
11. Що таке саги? (Цікаві оповіді про походи й битви, про богів і героїв).
III. Вивчення нового матеріалу
Посилення королівської влади
Запитання
Яка доля спіткала імперію Карла Великого?
Робота з картою
Розгляньте карту атласа та назвіть герцогства, з яких складалася Франція. (Нормандія, Аквітанія, Гасконь, Бургундія, графства Тулузьке, Шампань, Фландрія)
Робота з підручником
Опрацювати текст підручника (Ліхтей І. М., С.163-165; Подаляк Н. Г., С. 115-116; Крижанівський О. П., С. 151-152) і виконати завдання.
- 1-а група. Що сприяло посиленню королівської влади за часів правління династії Капетингів?
- 2-а група. Назвіть реформи, які здійснив король Людовик IX для зміцнення своєї держави і влади.
Правління Філіппа IV Красивого
Робота з підручником
Опрацювати текст підручника, що стосується Філіппа IV, та визначити, що можна віднести до його перемог.
- 1. Метод «Прес». Починаючи словами «Я вважаю, що... можна віднести до успіхів Філіппа, тому що...»
- 2. Що таке Генеральні Штати?
- 3. Які стани до них входили?
- 4. Яка роль відводилася цьому органу?
Робота з поняттям
Генеральні штати — дорадчий орган при королі, який проіснував у Франції з 1302 до 1789 р.
Початок Столітньої війни
Робота з підручником
Учитель на дошці записує дати «1337-1453 рр.» та пропонує учням, звернувшись до підручника (Ліхтей І. М., С. 167-169; Подаляк H. Г., С. 118- 119; Крижанівський О. П., С. 155), з’ясувати:
- 1. Яка подія пов’язана з цими датами? (Столітня війна)
- 2. Звідки походить ця назва? (Вона тривала понад 100 років.)
- 3. Які країни брали участь у цій війні? (Англія та Франція)
Робота в парах
З’ясувати, осмислити та записати в зошит привід, причини війни у вигляді текстової схеми.
- 1-й учень. За 3 хв., користуючись текстом підручника (сторінки наведено вище), з’ясуйте причини Столітньої війни.
- 2-й учень. За 3 хв., користуючись текстом підручника (сторінки наведено вище), з’ясуйте привід до Столітньої війни.
По закінченні роботи з підручником учні по черзі переповідають одне одному зміст протягом двох хвилин. Той, хто слухає, має поставити не менше одного запитання й вислухати відповідь.
Учитель заслуховує одну пару і записує на дошці причини і привід до війни.
Причини війни |
Привід до війни |
Прагнення Англії повернути свої володіння, втрачені нею у XIII ст. (Нормандія і суміжні території). Прагнення Франції повернути Аквітанію і Гасконь, які перебували під владою Англії. Намагання обох держав приєднати багату Фландрію |
По смерті синів Філіпа IV не залишилося прямих спадкоємців. Династичні претензії на французький престол з боку Англії |
Робота з контурною картою
Учитель пропонує учням позначити в контурній карті головні битви на початковому етапі війни.
Народні повстання
Розповідь учителя
Учні слухають розповідь учителя і дають відповіді на запитання.
- 1. У чому виявився розгул народної стихії під час Жакерії?
- 2. Чого домагалися повсталі селяни?
- 3. Чому англійці і наваррці допомагали своїм ворогам французам- дворянам придушувати повсталих Жакерії?
- 4. Якими мотивами і методами керувалася знать у придушенні повстання?
Подвиг Жанни д’Арк
Робота в групах
1-а група. Опрацювати текст підручника й дати відповіді на запитання.
- 1. Яким чином Жанна д’Арк змогла переломити хід війни на користь французів?
- 2. Чому 19-річна селянська дівчина стала символом визвольної боротьби свого народу?
2-а група. Опрацювати текст підручника й дати відповіді на запитання.
- 1. Чому жителі Орлеана прозвали Жанну д’Арк Орлеанською дівою?
- 2. Чого варто вчитися у Жанни д’Арк?
3-я група. Опрацювати текст підручника й дати відповіді на запитання.
- 1. Коли було страчено Жанну д’Арк?
- 2. Хто такий дофін?
- 3. Чому король відмовився врятувати Жанну д’Арк?
Завершення Столітньої війни та об’єднання Франції
Метод «Мозковий штурм»
Учні, опрацювавши відповідний текст підручника, мають визначити головні підсумки війни. Учитель записує відповіді учнів на дошці.
IV. Закріплення знань учнів
1. Якими були причини Столітньої війни?
2. Чому вона тривала так довго?
3. Як вплинула війна на історію Франції та Англії?
4. Яку роль відіграла Жанна д’Арк в історії Франції?
5. Співвіднесіть питання та відповіді.
Питання |
Відповідь |
||
1 |
Які причини зумовили необхідність посилення королівської влади? |
А |
На міста і лицарів, тому що вони були не здатні чинити опір своїм сеньйорам |
2 |
На кого король спирався у боротьбі за об’єднання країни? |
Б |
Міжусобні війни завдавали шкоди церковному господарству, тож священики були зацікавлені у встановленні порядку в країні |
3 |
Які обставини зробили церкву союзником короля у справі зміцнення центральної влади? |
В |
Міжусобні війни завдавали величезних збитків торгівлі й ремеслу. Міста підтримали короля у боротьбі з феодальною роздробленістю. Утримати у покорі особисто вільних селян власними силами дрібні та середні феодали були не здатні. Ця обставина примусила їх виступити на боці короля |
4 |
Чому лицарі вважали за краще ставати безпосередніми васалами короля? |
Г |
У результаті шлюбних зв’язків королі Англії ставали володарями земель своїх дружин |
5 |
Який шлях обрали королі Франції, щоб об’єднати країну? |
Д |
Вони йшли на службу до короля, який надавав їм пільги та встановлював платню |
6 |
Яким чином англійські королі стали володарями величезних територій у Франції? |
Е |
Він відібрав Нормандію в англійського короля Іоанна Безземельного. Пізніше на півночі Франції він відвоював й інші землі |
7 |
Які англійські володіння були включені до королівського домену Філіппом II? |
Ж |
Спочатку королі підпорядкували васалів свого домену, потім купували або захоплювали сусідні володіння. Зміцнившись, вони перейшли до відкритої боротьби з правителями обширних областей |
8 |
Які землі були включені до королівського домену в результаті походів проти єретиків-альбігойців? |
З |
Закони, які видавав король, стали обов’язковими до виконання на території всієї Франції. Так, у володіннях короля було заборонено війни, в інших місцях військові дії не могли початися до закінчення 40-денного терміну з моменту оголошення війни; монета королівського карбування стала обов’язковим платіжним засобом на всій території Франції |
9 |
Які аргументи підтверджують посилення королівської влади? |
И |
Графство Тулузьке |
Відповідь: 1 В; 2 А; 3 Б; 4 Д; 5 Ж; 6 Г; 7 Е; 8 И; 9 З.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України