Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 17
АРАБСЬКИЙ ХАЛІФАТ
Мета: ознайомити учнів з історією виникнення ісламу та процесом утворення Арабського халіфату, особливостями життя арабів; вдосконалювати навички складання схем, роботи в групах, аналізувати історичну інформацію; виховувати повагу до представників інших релігій.
Поняття: «іслам», «халіфат», «мусульмани».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
Тестові завдання
1. Римська імперія булла поділена на Західну і Східну:
А 330 р.;
Б 395 р.; +
В 410 р.
2. Правитель Візантійської імперії іменувався грецькою ____ :
А цезар;
Б конунг;
В василевс. +
3. Державною мовою у Візантії у VII-VIII ст. була:
А грецька;+
Б латина;
В арабська.
4. До складу Візантії не входили:
А Мала Азія;
Б Британські острови; +
В Балканський півострів.
5. Імператор Юстиніан володарював у:
А 527-562 рр.; +
Б 500-538 рр.;
В 538-576 рр.
III. Вивчення нового матеріалу
Утворення Арабського халіфату
Робота з картою
Учитель пропонує розглянути карту «Арабські завоювання в VII-IX ст. Утворення халіфату» і дати відповіді на запитання.
- 1. Якими, на вашу думку, були природно-кліматичні особливості Аравійського півострова?
- 2. Як впливали природно-кліматичні умови на заняття населення?
Під час обговорення учитель разом з учнями складає схему:
Мухаммед і виникнення ісламу
Робота з історичними джерелами
Ознайомитеся з хасидами (висловлювання і настанови) пророка Мухаммеда і дати відповіді на запитання.
- Задоволення від невеликого — невичерпне багатство.
- Сухість очей — ознака жорстокого серця.
- Приязність до людей — половина розуму.
- Шукай знання навіть у Китаї, прагнення знань — обов’язок кожного мусульманина і мусульманки.
- Кожен, хто загинув, захищаючи своє майно, — святий мученик.
1. Дайте оцінку настановам Мухаммеда.
2. Чи містять вони норми, яким повинні наслідувати люди незалежно від їхніх релігійних переконань?
Об’єднання арабів. Халіфат за Омейядів і Аббасидів
Робота з картою
Учитель пропонує розглянути карту «Арабські завоювання в VII-IX ст. Утворення халіфату», виконати завдання і дати відповіді на запитання:
- 1. Покажіть територію Арабської держави за часів Мухаммеда.
- 2. З якою могутньою державою межувала держава арабів?
- 3. Укажіть напрями завойовницьких походів арабів.
- 4. За часів правління якої династії територія Арабського халіфату збільшується у декілька разів?
- 5. Назвіть найбільш визначні битви?
- 6. Пригадайте, чим закінчилася битва при Пуатьє у 732 р.
Культура арабського світу
Робота з підручником
Опрацювати текст підручника (Ліхтей І. М., С. 147-151; Подоляк Н. Г., С. 102 -104; Крижанівський О. П., С. 140-141) і дати відповідь на запитання.
- 1. Як формувалася арабська культура?
- 2. Чому арабів вважають спадкоємцями античної культури?
- 3. Які відмінності мусульманської та європейської культур?
Завдання
На основі отриманої інформації складіть таблицю «Діячі арабської культури ».
Ім’я |
Внесок у культуру |
Аль-Біруні |
Висловив припущення, що земля обертається навколо сонця |
Ібн-Сіна |
Розробив медичну систему, якою Схід і Західна Європа користувалися впродовж шести століть |
Фірдоусі |
Склав поему «Шах-наме» («Книга царів»), присвячену подвигам легендарних героїв |
IV. Узагальнення та систематизація знань
Поставити знак «+» біля правильних тверджень чи знак «-» біля неправильних.
- 1. Найбільше значення для торгівлі мали для арабів караванні шляхи. (+)
- 2. Релігійним центром до ісламської Аравії було місто Кааба. (-)
- 3. Засновник ісламу — Мухаммед. (+)
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.