Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
ТЕМА 3. ЄВРОПА. ВІЗАНТІЯ. АРАБСЬКИЙ СВІТ
УРОК 16
ВІЗАНТІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
Мета: познайомити учнів з історією Візантії, внутрішньою та зовнішньою політикою Юстиніана, визначати рівень розвитку культури та вплив Візантії на історію слов’янських народів, у тому числі Київської Русі.
Поняття: «іконоборство», «імперія», «повстання Ніка».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
- 1. Яка подія сталася в Римській імперії у 330 р.? (Римський імператор Костантин переніс столицю імперії до колишньої грецької колонії Візантія.)
- 2. Яка подія сталася у 395 р.? (Римська імперія розділилася на Західну і Східну.)
- 3. Покажіть на карті території Західної і Східної Римської імперій.
III. Вивчення нового матеріалу
Народження Візантії
Розповідь учителя
Розповідь учителя про утворення та розвиток Візантії у IV- XIV ст., показуючи на карті, як змінювалася територія імперії протягом цього часу.
Робота з картою
Учитель ділить клас на дві групи та пропонує виконати завдання.
- 1-а група. Отримує контурне зображення, наперед підготовлене вчителем, на якому група повинна накреслити «Великий шовковий шлях». Поміркуйте, хто та що могли перевозити цим шляхом.
- 2-а група. За допомогою карти історичного атласа «Візантія та слов’яни у VII-IX ст.» та «Візантія та слов’яни у Х-ХІ ст.» визначте, які країни поєднував торговий шлях «з варяг у греки». Подумайте, хто і що перевозили цим шляхом.
Запитання
- 1. Чому Візантію називають Другою Римською імперією?
- 2. Наскільки точним є це твердження?
Правління Юстиніана
Робота з підручником
- 1-а група. Опрацюйте відповідний пункт параграфа підручника та складіть план відповіді до запитання «Внутрішня політика Юстиніана».
- 2-а група. Опрацюйте відповідний пункт параграфа підручника та складіть план відповіді до запитання «Зовнішня політика Юстиніана».
- 3-я група. Опрацюйте відповідний пункт параграфа підручника та складіть план відповіді до запитання «Імператор Юстиніан».
Підсумки роботи учні стисло заносять до зошита в таблицю «Зовнішня та внутрішня політика за Юстиніана».
Пропонований варіант таблиці
Внутрішня політика |
Зовнішня політика |
Створив Кодекс Юстиніана. Велике значення приділяв розвитку культури, розгорнув широке будівництво (храм Святої Софії) |
Розгромив вандалів у Північній Африці, вестготів. Приєднав Південну Іспанію, Італію |
Візантія в VII—XI ст. Іконоборство
Робота над поняттям
Іконоборство — рух проти вшанування ікон.
Робота з підручником
Опрацювати текст підручника (Ліхтей І. М., С.131-133; Подоляк Н. Г., С. 92 -94; Крижанівський О. П., С. 121-123) і дайте відповідь на запитання.
- 1. З ким доводилося воювати Візантії?
- 2. Хто і де заснував Болгарську державу?
- 3. Чому імператора Василія II (976-1025 рр.) назвали Болгаробойцем.
Візантія в XII—XV ст.
Учитель розповідає про боротьбу Візантії з турками-сельджуками, про захоплення в 1203 р. Константинополя хрестоносцями та остаточне падіння імперії в 1453 р. після захоплення турками на чолі з Мехмедом II.
Візантійське суспільство, державне управління
Розповідь учителя супроводжується роботою зі схемою.
Запитання
- 1. Яким чином Юстиніан вирішив проблему управління централізованою державою?
- 2. У чому полягало значення законодавчої діяльності Юстиніана?
Культура Візантії
Робота в групах
Опрацювавши текст підручника учні готують повідомлення:
- 1-а група. «У Візантійській школі».
- 2-а група. «Досягнення науки Візантії».
- 3-я група. «Мистецтво у Візантії».
Групи презентують свої повідомлення.
IV. Узагальнення та систематизація знань
Метод «Шапка питань»
Учні на листочках записують по два питання, листочки перемішуються в спеціальній шапці, учень має відповісти на питання, яке йому дісталося.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника.