Усі уроки до курсу «Правознавство». 10 клас
УРОК 30
Цивільне право. Цивільно-правова відповідальність
Мета: ознайомити учнів з особливостями та порядком притягнення до цивільно-правової відповідальності, виховувати почуття відповідальності за свої дії та розуміння можливої відповідальності за завдану шкоду.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
Основні поняття: цивільно-правова відповідальність, реальна шкода, втрачена вигода, моральна шкода.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
Завдання
1. Розмістіть на дошці картки з назвами родичів згідно з чергою спадкування.
2. Термінологічно-цифрова розминка (поняття «спадщина», «спадкоємець», «заповіт» тощо); цифри — 1/2 (частина, яку отримує спадкоємець, який має право на обов’язкову частку спадщини), 5 (кількість черг спадкування), 6 (строк, протягом якого потрібно вступити у спадщину).
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Завдання
- Назвіть види юридичної відповідальності. В яких випадках настає цивільно-правова відповідальність?
IV. Вивчення нового матеріалу
Особливості цивільно-правової відповідальності
Розповідь вчителя з елементами бесіди
1. Що найбільше цікавитиме людину, якій завдано матеріальної шкоди: не повернуто вчасно борг, вийшов із ладу холодильника, що мав гарантію?
Коментар учителя. Переважно компенсаційний характер цивільно-правової відповідальності, основна мета — відшкодування завданих збитків. Чи можлива ситуація, коли винний самостійно вирішить відшкодувати завдані збитки? Так.
2. Чи буде, на вашу думку, притягнуто до відповідальності крадія або вбивцю, якщо не буде заяви, яка б порушувала питання про його відповідальність? Чи є така заява обов’язковою для порушення справи правоохоронними органами?
Коментар учителя. Позовний (приватний) характер цивільно-правової відповідальності, необхідність заяви зацікавленої (постраждало!) сторони для втручання суду.
3. Можливість притягнення до відповідальності навіть за відсутності вини.
Види цивільно-правової відповідальності та особливості цивільно-правової відповідальності неповнолітніх
Робота в групах
Розгляньте ситуацію і визначте, хто має відшкодувати збитки.
1. Четверо чоловіків пішли до лісу. Вони розпалили багаття й випадково підпалили мотоцикл, який стояв поруч, завдавши власникові збитки на суму 20 000 грн. Постраждалий цікавиться, як йому відшкодувати збитки, до кого з чотирьох можна подавати позов? (Уразі завдання шкоди закон стоїть на захисті постраждалого, тобто він може подавати позов за власним вибором — або до кожного, або ж до будь-кого з учасників підпалу на власний розсуд, причому на повну суму завданих збитків — у цьому випадку йдеться про солідарну відповідальність: «Один за всіх і всі — за одного».)
2. Троє дівчат-студенток домовилися про тимчасовий (на навчальний рік) найм житла у бабусі. Але через місяць вони відмовилися сплатити кошти, посилаючись на відсутність коштів. (У цьому випадку настає договірна цивільно-правова відповідальність, яка походить від раніше укладеного договору. У цьому випадку кожен має відповідати з огляду на частку зобов’язання. Отже, якщо вони спільно користувалися житлом, кожна з них має відшкодувати третину вартості найму. Така відповідальність носить назву дольової {«Кожен за себе»).)
3. Школяр, граючи на дворі, випадково розбив скло вітрини магазину в сусідньому будинку. Власник магазина намагається отримати відшкодування. Чи вдасться йому це зробити? {Школяр ще не має джерел доходу, щоб самостійно розрахуватися з постраждалим, але це не звільняє його від відповідальності. До відповідальності притягаються батьки, вони мають відшкодувати збитки (субсидують школяра). Звідси назва відповідальності — субсидіарна.)
Цивільно-правова відповідальність без вини
Розповідь вчителя
1. Поняття джерела підвищеної небезпеки.
2. Відповідальність за шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки.
3. Підстави звільнення власника джерела підвищеної небезпеки від відповідальності.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда
1. Назвіть особливості цивільно-правової відповідальності.
2. Назвіть види цивільно-правової відповідальності.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України