Усі уроки до курсу «Філософія». 11 клас
УРОК 25
Повторювально-узагальнювальний урок за темою 3 «Філософське розуміння душі, свідомості і розуму»
Мета: повторити, закріпити та узагальнити вивчений матеріал; розвивати навички та знання, набуті під час вивчення теми.
Форма проведення: контрольне тестування.
Тип уроку: урок узагальнення знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент уроку
II. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми підіб’ємо підсумки своєї роботи над темою 3 «Філософське розуміння душі, свідомості і розуму».
III. Основна частина уроку
Тести
1. «Свідомість — це властивість високоорганізованої матерії», — вважають представники:
А об’єктивного ідеалізму;
Б суб’єктивного ідеалізму;
В діалектичного матеріалізму;
Г екзистенціоналізму.
2. Людській свідомості притаманні:
А пасивне відображення дійсності;
Б активна творча діяльність;
В безпосередній вплив на дійсність;
Г породження об’єктивної реальності.
3. Свідомість людини — це:
А духовне дзеркало для самовивчення та самомилування;
Б усвідомлення себе людиною в процесі спілкування з іншими людьми;
В усвідомлення себе в процесі опанування матеріальної та духовної культури людства;
Г результат рефлексії, роздуми особистості про саму себе.
4. Що з’явилося в людини раніше — мислення чи мова?
А мислення;
Б мова;
В вони з’явилися одночасно;
Г вони пов’язані між собою, тому питання некоректне.
5. Кожна національна мова унікальна, оскільки вона:
А дозволяє передавати та поширювати інформацію;
Б сприяє вдосконаленню професійних знань;
В є засобом спілкування всіх людей між собою;
Г служить засобом передання традицій і є найважливішою умовою культурної самоіндентифікації.
6. «Несвідоме» в сучасній філософії — це:
А явища та процеси в психіці людини, які нею не усвідомлюються і не впливають на її поведінку;
Б рефлекторні процеси в організмі людини;
В все, що не усвідомлюється людиною;
Г дещо притаманне окремій людині.
Відповіді: 1 А, 2 Г, 3 Б, 4 В, 5 В, 6 В.
Практичне завдання
Складіть публічний виступ на 5 хвилин щодо висловлювання О. Маслоу: «Інформація без людського розуміння подібна до відповіді без запитання — вона позбавлена змісту».
Бліц-опитування
1. Що таке світогляд?
2. У чому виявляються взаємозв’язок і взаємовплив світогляду і духовної діяльності людей?
3. Чому є різноманітними світоглядні настанови людини, суспільства?
4. Які типи світогляду вам відомі? Яку типологію світогляду ви вважаєте найбільш прийнятною?
5. Визначте спільне і відмінне в буденному, релігійному і науковому світоглядах.
6. Покажіть взаємозв’язок знань, переконань і віри.
7. Сформулюйте значення світогляду для діяльності людини. Залучаючи знання з інших шкільних дисциплін, аргументуйте свою точку зору.
8. Чи може гуманістична спрямованість бути притаманною будь-яким типам світогляду? Аргументуйте свій висновок.
9. Що таке менталітет? Спираючись на знання з історії та літератури, схарактеризуйте відомі вам менталітети (ментальності), окресліть їхні зміни.
IV. Домашнє завдання
Повторити матеріал теми.