Усі уроки до курсу «Економіка». 11 клас. I семестр
УРОК 1
Підприємництво як особливий вид діяльності: функції підприємця. Дохід і ризику підприємництві. Підприємництво і суспільний прогрес. Інтереси підприємця, громади та суспільства: риси відмінності та сучасні способи гармонізації
Мета уроку: сформувати в учнів знання про підприємництво як вид економічної діяльності; з'ясувати, у чому полягає місце і роль підприємця в економіці; визначити залежність між розміром доходу і величиною ризику; проаналізувати причини й наслідки відмінностей між інтересами підприємців та суспільства; розвивати вміння учнів аргументувати свою думку; формувати толерантне ставлення до точки зору своїх однокласників; розвивати економічне мислення.
Основні поняття: підприємництво, підприємець, дохід, ризик, якість, ціна, витрати, інновації.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
• Запитання для дискусії
- 1. Чому, на вашу думку, виникла потреба в розвитку підприємництва?
- 2. У чому полягає мета господарської діяльності підприємства? (Задоволення суспільних і особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної або іншої діяльності в порядку, передбаченому законодавством)
- 3. У чому, на вашу думку, полягають найхарактерніші відмінності між підприємництвом і будь-яким іншим видом діяльності (професією вчителя, інженера, водія тощо)? (Підприємець має новаторські, комерційні й організаторські здібності, здатен знаходити і розвивати нові напрями й методи виробництва, визначати нові сфери вкладення капіталу, уміє ризикувати і брати на себе відповідальність, може професійно обґрунтувати економічну доцільність виробництва, спроможний цілеспрямовано йти до своєї мети й адаптивно реагувати на потреби ринку.)
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Невід’ємною складовою сучасної економіки є підприємства, що виробляють товари та послуги для задоволення потреб суспільства й отримання на цьому ґрунті прибутку. Рушійною силою розвитку підприємницького сектору є підприємці. їх називають «революціонерами в економіці», оскільки вони здатні по-новому подивитися на звичні для нас речі. Про таких людей говорять, що вони володіють «природною компетенцією», оскільки вирізняються надзвичайною здібністю до прийняття раціональних рішень і прогнозування майбутнього. Тож давайте з’ясуємо, у чому полягає особливість підприємницької діяльності, чому її як засуджують, так і схвалюють, як впливає підприємництво на суспільство й на нас із вами.
IV. Вивчення нового матеріалу
Підприємницька діяльність базується на прагненні знайти нові можливості виробництва товарів і послуг на основі інновацій та вміння залучати ресурси з найрізноманітніших джерел.
Підприємництво — це господарська діяльність, що здійснюється для отримання економічних і соціальних результатів, а також із метою одержання прибутку. Підприємець — людина (або група людей), яка бере на себе ініціативу, ризик і відповідальність за організацію діяльності підприємства.
Зверніть увагу на те, що метою підприємницької діяльності є не лише одержання максимально можливого прибутку, а й задоволення соціальних потреб суспільства.
Підприємці відіграють важливу роль новаторів, чим сприяють прогресивному розвитку суспільства: розвитку наукомістких високотехнологічних виробництв, швидкому освоєнню новацій, науково-технічному прогресу, підвищенню матеріального добробуту суспільства. Найбільш поширеними є інновації у сфері впровадження нових технологій, ресурсозберігаючих технологій, освоєння виробництва нової продукції. Інноваційний потенціал в Україні найбільш активно розвивається в таких галузях, як:
- окремі галузі оборонної промисловості (радіоелектронне стеження, радіолокація, засоби наведення високочастотної зброї, системи бронетанкової техніки, системи протиповітряної оборони);
- енергетичне атомне машинобудування;
- авіаційне та енергетичне турбінобудування;
- ракетна, авіаційна та космічна техніка;
- технології надвисоких частот;
- кристалічні матеріали для радіоелектроніки, сонячної енергетики.
Питома вага підприємств, що впроваджували інновації, % |
Упроваджено нових технологічних процесів |
У тому числі маловідходні, ресурсозберігаючі |
Освоєно виробництво нових видів продукції, найменувань |
З них нові види техніки |
|
2008 |
10,8 |
1647 |
680 |
2446 |
758 |
2009 |
10,7 |
1893 |
753 |
2685 |
641 |
Темпи зростання, % |
99,07 |
114,94 |
110,74 |
109,77 |
84,56 |
Механізм реалізації підприємницьких інтересів передбачає складну взаємодію нормативно-правових та інституціональних факторів.
Створення власної справи — це завжди величезний ризик і подолання опору, що неминуче виникає.
Ризик — це небезпека втрати ресурсів або доходу. Дохід — це збільшення економічних вигод у формі надходження активів або зменшення зобов’язань, що призводять до зростання власного капіталу.
Між рівнем ризику і доходу є чітка залежність.
Безризикова зона |
Зона припустимого ризику |
Зона критичного ризику |
Зона катастрофічного ризику |
Витрати = 0 |
Витрати ≤ дохід |
Витрати ≥ дохід |
Витрати >> дохід |
Важливо, щоб підприємство перебувало в безризиковій зоні або в зоні припустимого ризику. Це забезпечить ефективність його розвитку. Однак, пам’ятайте, що вміння ризикувати є однією з найхарактерніших рис підприємця.
V. Закріплення нових знань і вмінь учнів
• Робота в малих групах
Учні об’єднуються в групи по чотири-п’ять осіб. Учитель видає групам роздрукований текст (або зачитує його вголос) і оголошує завдання: учні, працюючи колективно, мають ознайомитися із ситуацією і відповісти на запитання після тексту. Час на виконання завдання — до 15 хв. Після обговорення від кожної групи має виступити по одному учневі з короткою доповіддю (3-4 хв).
Поради учням від учителя щодо роботи в групах
1. Уважно ознайомтесь із завданням.
2. Під час читання конспектуйте головні факти.
3. Оберіть варіант співпраці:
- 1) розподіл обов’язків у групі: кожен учень відповідає за окрему частину завдання, а обраний голова команди об’єднує ці частини;
- 2) учні разом обговорюють усі питання й намагаються дійти істини й консенсусу.
4. Записуйте стислі відповіді — це допоможе вам під час доповіді.
5. Не соромтеся висловлювати власну думку й поважайте думки інших!
Сила підприємницької волі
Майкл Делл заснував компанію «Dell Computers» 1984 року, коли йому було 19 років. 1992 року його компанія увійшла до рейтингу «Fortune-500». На той час Деллу виповнилося 26 років. 2005 року він увійшов до четвірки найбагатших людей США зі статком у 18 млрд дол.
Майкл Делл народився 1965 року й у віці 15 років захопився комп’ютерами. Свій перший бізнес-проект він здійснив у 12 років, зайнявшись торгівлею марками. Тоді він дізнався про те, що якщо в людини є гарна ідея, то зусилля з утілення її в життя матимуть гідну винагороду. Отримавши 1980 року від батьків перший комп’ютер, він одразу ж розібрав його на частини, щоб дізнатися його улаштування. Дуже скоро почав перероблювати комп’ютери, щоразу вдосконалюючи їх. Вступивши до Техаського університету, Майкл вирішив перетворити своє захоплення на бізнес і зареєстрував фірму «PC’s Limited». 18-річний юнак сміливо заявив, що хоче конкурувати з IBM. Незабаром він створив фірму «Dell Computer Corporation» зі стартовим капіталом 1000 дол. США.
В основу свого бізнесу Делл поклав просту, але революційну на той час ідею — продавати комп’ютери безпосередньо клієнтам. Переваги такого підходу були очевидними: з’явилась економія за рахунок комісійних посередникам і торговим агентам, крім того, від покупців Делл одразу дізнавався про їхні потреби, що дозволяло підприємцеві створювати товар, який завжди мав попит. У результаті прибутки компанії зростали значно швидше, ніж у конкурентів.
1999 року «Dell Computers» стала лідером ринку США. У віці 22 років Делл відкрив філіал компанії в Англії, у 29 років — у Японії, усюди зайнявши провідні позиції.
• Дайте відповіді на запитання
- 1. Поясніть, завдяки чому Майкл Делл зміг узгодити власні підприємницькі амбіції з потребами споживачів?
- 2. Назвіть риси Майкла Делла, які дозволили йому стати успішним підприємцем (сильні сторони).
- 3. Назвіть причини, з яких Майклу Деллу не вдалося перевершити успіх бізнесу Білла Гейтса (слабкі сторони).
- 4. Назвіть фактори зовнішнього середовища, що сприяли комп’ютерному бізнесу Майкла Дела (можливості: наприклад, попит, державна підтримка тощо).
- 5. Назвіть фактори зовнішнього середовища, що протидіяли комп’ютерному бізнесу Майкла Дела (загрози: наприклад, конкуренція, поведінка постачальників тощо).
- 6. Використовуючи попередні відповіді, складіть SWOT-аналіз, заповнивши кожен квадрант схеми визначеними факторами.
Opportunities (можливості) 1. ... 2. ... |
Threat (загрози) ... |
Strengths (сильні сторони) |
Weaknesses (слабкі сторони) |
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Підготувати доповідь про найвідоміших у світі або в Україні підприємців. Охарактеризувати причини їхнього успіху, напрями діяльності, вплив їх підприємницької діяльності на економіку країни.