Підручник з Історії України. 9 клас. Сорочинська - Нова програма
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №5.
ОСОБЛИВОСТІ КУЛЬТУРНИЦЬКОГО ТА ПОЛІТИЧНОГО ЕТАПІВ НАЦІОНАЛЬНОГО ВІДРОДЖЕННЯ НА ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ
1. Які етапи виокремлюють вчені у процесі національного відродження? 2. Коли почалося національне відродження на західноукраїнських землях? 3. Якими були здобутки українського руху на західноукраїнських землях у першій половині XIX ст.?
Мета: підбити підсумки і закріпити вивчений матеріал.
Завдання для підготовки до практичного заняття:
1) повторити матеріал підручника (§§ 28-29);
2) підготувати презентацію з 5-6 слайдів «Особливості культурницького та політичного етапів національного відродження на західноукраїнських землях».
Хід заняття
1. Обговоріть у групах представлені презентації і заповніть таблицю.
Етап національного відродження |
Здобутки |
Особливості |
Культурницький |
||
Політичний |
2. Зробіть висновки відповідно до мети заняття. Складіть узагальнювальну схему.
НАШ КРАЙ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
До якої імперії — Російської або Австрійської — входив регіон, у якому ви живете, у другій половині XIX ст.? |
1. Покажіть на карті населений пункт, у якому ви живете. На території якого району, області він розташований? 2. Схарактеризуйте особливості адміністративно-територіального устрою цього регіону станом на кінець XIX ст. 3. Які населені пункти існували на той час у вашому регіоні? Порівняйте їх із тими, що є тепер. Чи зазнали змін їхні назви, розміри? 4. Чи є у вашому краї населені пункти, що виникли у другій половині XIX ст.? Назвіть їх і поясніть походження їхніх назв. 5. Яким був етнічний і соціальний склад населення вашого краю наприкінці XIX ст.? |
Зміни, що відбувались у господарському житті українських земель у цей період. |
1. Що ви знаєте про особливості розвитку сільського господарства краю у ті часи? 2. Які сільськогосподарські культури переважно вирощували тоді у вашому регіоні? 3. Яким був стан промисловості й торгівлі? 4. Визначте спільне та відмінне в господарському житті краю порівняно з іншими регіонами України цього періоду. 5. Що вам відомо про соціальне становище краю і соціальні протести населення? 6. Відвідайте місцевий краєзнавчий (історичний) музей і підготуйте за його експозицією повідомлення про побут і повсякденне життя населення краю у другій половині XIX ст. |
Нові явища в культурному та духовному житті населення українських земель у другій половині XIX ст. |
1. Що ви знаєте про вірування, звичаї і традиції населення вашого краю? 2. Які події, пов’язані з розвитком української культури, відбувалися на території краю? 3. Назвіть імена діячів української культури цього періоду, що походили або проживали у краї. Яким був їхній внесок у розвиток культури? 4. Які пам’ятки культури другої половини XIX ст. є у вашому регіоні? Підготуйте розповідь про одну з них. 5. Які церковні споруди, збудовані у той час, збереглися на території вашого краю? |
Нові явища в культурному та духовному житті населення українських земель у другій половині XIX ст. |
1. Визначте спільне та відмінне в духовному і культурному житті мешканців краю в порівнянні з іншими регіонами України цього періоду. 2. У яких творах української літератури розповідається про тогочасну історію вашого краю або регіону, у якому він розміщувався? Яку інформацію про тогочасні події і життя населення можна отримати з них? |
Завдання за темою «Наш край у другій половині XIX ст.»
1. Складіть таблицю «Наш край у другій половині XIX ст.» і, спираючись на неї, порівняйте основні події та Історичні процеси в краї з подіями і процесами тогочасної української та європейської історії.
Період |
Основні події та історичні процеси |
||
Історія краю |
Історія України |
Історія Європи |
|
Друга половина XIX ст. |
2. Складіть таблицю «Видатні діячі краю другої половини XIX ст.».
Прізвище |
Роки життя |
Чим уславився? |
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗА ТЕМОЮ
«ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ АВСТРО-УГОРЩИНИ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.»
1. Складіть перелік подій, що відбулися на західноукраїнських землях у другій половині XIX ст., які ви вважаєте найважливішими. Обґрунтуйте свій вибір.
2. Поясніть значення понять і термінів: «трудова еміграція», «рутенська акція», «кооперативний рух», «старорусинство», «народовці», «москвофільство», «радикали», «Просвіта», «нова ера», «Галицький сейм», «Український П’ємонт».
3. Порівняйте модернізаційні процеси на західноукраїнських землях з аналогічними процесами у Наддніпрянській Україні.
4. Визначте та схарактеризуйте основні реформи суспільного життя на західноукраїнських землях і вкажіть їх наслідки. Відповідь оформте у вигляді таблиці.
5. Виконайте завдання за історичною картою:
а) адміністративний поділ західноукраїнських земель;
б) визначте регіон нафтових промислів;
в) укажіть мережу залізниць і визначте товари експорту та імпорту краю.
6. Опишіть явища із застосуванням статистичних джерел щодо соціально-економічних зрушень на західноукраїнських землях.
7. Який вплив мали процеси модернізації на тогочасне західноукраїнське суспільство? Чи можна їх однозначно характеризувати як позитивні?
8. Порівняйте процеси модернізації на західноукраїнських землях і у Наддніпрянщині. Визначте спільні тенденції і основні відмінності.
9. Чим пов’язані між собою український рух у Наддніпрянщині та на західноукраїнських землях?
10. Чому, на вашу думку, український рух станом на кінець XIX ст. в Галичині був найбільш організованим? Укажіть історичні обставини, які цьому сприяли.
11. Установіть хронологічну послідовність формування провідних політичних сил в українському русі у Галичині.
12. Порівняйте і визначте спільне та відмінне в розвитку українського руху у Наддніпрянщині, Галичині, на Буковині та Закарпатті.