Всесвітня історія. 8 клас: розробки уроків до підручника О. В. Гісема та О. О. Мартинюка
Урок № 13. Узагальнення і тематичне оцінювання за розділом II «Високе Відродження. Реформація в Західній Європі».
Мета: здійснити узагальнення і тематичне оцінювання знань, умінь і навичок, набутих учнями впродовж вивчення теми; удосконалити наявні вміння і навички; виховувати шанобливе ставлення до минулого людства.
Тип уроку: повторювально-узагальнюючий.
Обладнання: підручник, стінна карта, атлас, матеріали, підготовлені вчителем для узагальнення й оцінювання навчальних досягнень учнів.
Методичні рекомендації щодо проведення уроку наведені в розробці уроку № 7. Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель оголошує тему й основні завдання уроку, інформує про заплановані форми роботи.
II. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ
Вступна бесіда
1. Як називається розділ, вивчення якого ми завершили?
2. Як, на вашу думку, пов'язане Відродження з початком Реформації в Західній Європі?
3. Перегляньте назви параграфів цього розділу та запропонуйте інші назви до них.
Дидактична гра «Що означає слово?»
Правила гри. Учитель називає 12 термінів і понять за вивченою темою, а учні повинні дати їх визначення. Гра може відбуватися в усній або письмовій формі з окремими учнями, командами або класом у цілому.
Кросворди
Учитель організовує перевірку й обговорення кросвордів, складених учнями до уроку за матеріалом розділу. Доцільно визначити тих, хто виконав це завдання найкраще.
Запитання і завдання
1. Складіть перелік подій, які ви вважаєте найважливішими для розвитку західноєвропейського суспільства XVI—XVII ст. Обґрунтуйте свій вибір.
2. Виконайте завдання за історичною картою:
1) покажіть найважливіші культурні центри тогочасної Європи;
2) покажіть міста — центри реформаційного руху;
3) розкажіть, які протестантські віросповідання й де встановилися внаслідок поширення Реформації у Європі;
4) покажіть міста — центри католицької Контрреформації.
3. Хто з історичних діячів, на вашу думку, мав найбільший вплив на розвиток тогочасного європейського суспільства? Поясніть свою точку зору.
4. Визначте особливості епохи Ренесансу в культурі. Чим вони були зумовлені?
5. Кого і чому називають «титанами Відродження»?
6. Висловіть власне судження щодо відображення у творчості митців Відродження цінностей ранньомодерної доби.
7. Порівняйте основні риси культури епохи Ренесансу й бароко.
8. Складіть у зошиті порівняльну таблицю «Середньовічна і ранньомодерна культура».
КРИТЕРІЇ ДЛЯ ПОРІВНЯННЯ |
СЕРЕДНЬОВІЧНЕ СУСПІЛЬСТВО |
РАННЬОМОДЕРНЕ СУСПІЛЬСТВО |
9. Висловіть власну думку про передумови, причини та вплив на розвиток європейського суспільства наведених подій та явищ: 1) гуманізм; 2) Високе Відродження; 3) Реформація; 4) Контрреформація.
Дидактична гра «Відгадай героя»
Правила гри наведені в розробці уроку № 7.
Тестові завдання
I Варіант
1. У якій країні Європи виникла культура епохи Відродження?
А Німеччина
Б Італія
В Іспанія
Г Франція
2. Хто є автором творів «Похвала глупоті» і «Розмови запросто»?
А Е. Роттердамський
Б Н. Макіавеллі
В Ж. Кальвін
Г Т. Мюнцер
3. Хто є автором картини «Тайна вечеря»?
А Мікеланджело Буонарроті
Б Рафаель Санті
В Леонардо да Вінчі
Г Тиціан Вечелліо
4. Хто створив картину «Повернення блудного сина»?
А Пітер Пауль Рубенс
Б Рембрандт ван Рейн
В Дієго Веласкес
Г Альбрехт Дюрер
5. Який учений відкрив і описав систему кровообігу людини?
А А. Везалій
Б В. Гарвей
В Дж. Фракасторо
Г М. Сервет
6. Який учений обґрунтував ідею нескінченності Всесвіту?
А Дж. Бруно
Б Р. Декарт
В М. Коперник
Г Г. Галілей
7. Коли розпочалася Реформація в Німеччині?
А 1507 р.
Б 1517 р.
В 1524 р.
Г 1555 р.
8. Який діяч німецької Реформації від початку Селянської війни 1524—1526 рр. був разом із повсталими?
А Т. Мюнцер
Б М. Лютер
В Ж. Кальвін
Г Е. Роттердамський
9. Хто з діячів Реформації закликав силою встановити на землі Царство Боже?
А Т. Мюнцер
Б М. Лютер
В Ж. Кальвін
Г Е. Роттердамський
10. Коли було укладено Аугсбурзький релігійний мир?
А 1517 р.
Б 1524 р.
В 1529 р.
Г 1555 р.
11. Яке місто Європи називали «протестантським Римом»?
А Лондон
Б Віттенберг
В Женеву
Г Париж
12. Яка з подій Контрреформації відбулася раніше за інші?
А початок роботи Тридентського собору
Б офіційне затвердження Папою Римським Ордену єзуїтів
В створення «Індексу заборонених книг»
Г заснування Конгрегації верховної інквізиції
II Варіант
1. Якими є хронологічні межі доби Високого Відродження?
А кінець XIV — XV ст.
Б середина XV — XVI ст.
В кінець XV — перші десятиріччя XVI ст.
Г кінець XV — перші десятиріччя XVII ст.
2. Праця Макіавеллі «Государ» була присвячена:
А імператору Священної Римської імперії Карлу V
Б правителю Флоренції Лоренцо Медичі
В королю Іспанії Філіппу II
Г французькому королю Франциску І
3. Хто з титанів Відродження мав вдачу мислителя?
А Леонардо да Вінчі
Б Мікеланджело Буонарроті
В Рафаель Санті
Г Тиціан Вечелліо
4. У якій країні Європи зародився стиль бароко?
А Франція
Б Німеччина
В Іспанія
Г Італія
5. Який учений зміст своїх дослідів сформулював у вислові: «Усе живе з яйця?»
А М. Сервет
Б В. Гарвей
В Дж. Фракасторо
Г Р. Декарт
6. Який учений свої погляди виклав у праці «Про обертання небесних тіл»?
А М. Коперник
Б Дж. Бруно
В Р. Декарт
Г Г. Галілей
7. Яку назву мав памфлет, спрямований проти католицької церкви, автором якого був Ульріх фон Гуттен?
А «Похвала глупоті»
Б «95 тез»
В «Вадиск, або Римська тріада»
Г «Розмови запросто»
8. Яке з наведених тверджень відповідає реформаційному вченню М. Лютера?
А Авторитетами у справах віри є Святе Письмо і Папа Римський
Б Людина рятується лише своєю вірою
В Спасіння залежить від «заслуг» людини
Г Спасіння отримується через духовенство і церкву
9. Найпопулярнішою серед німецьких селян у роки Селянської війни була програма під назвою
А «Гейльброннська програма»
Б «95 тез»
В «12 статей»
Г «Шлях до Царства Божого»
10. Унаслідок поширення Реформації у Європі у Швеції, Норвегії, Фінляндії і Данії встановилася
А католицька церква
Б англіканська церква
В лютеранська церква
Г кальвіністська церква
11. Хто був автором праці «Настанова в християнській вірі»?
А Ж. Кальвін
Б М. Лютер
В У. Цвінглі
Г Т. Мюнцер
12. Що стало одним з основних напрямків у діяльності Ордену єзуїтів?
А виявлення і знищення заборонених книг
Б освітня діяльність
В засудження єретиків до страти
Г продаж індульгенцій
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель підбиває підсумки роботи учнів на уроці, оголошує і обґрунтовує оцінки (за письмові роботи — на наступному уроці).
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторіть матеріал про розвиток Франції наприкінці XV ст.
2. Підготуйте есе за темою «Роль Ордену єзуїтів у світовій історії».
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України