Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 21
АНГЛІЯ
Мета: ознайомити учнів з історією Англії у IX-XIV ст., проаналізувати процес формування держави, станової монархії, зародження традицій парламентаризму, визначати роль Англії в європейській історії; розвивати в учнів навички самостійного опрацювання історичної інформації, роботи в групах.
Поняття: «парламент», «громадянська війна», «станова монархія».
Тип уроку: комбінований урок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
- 1. Назвіть час правління династії Капетингів у Франції. (987- 1328 рр.)
- 2. Який король провів реформи у Франції, в результаті яких зміцнилася королівська влада? (Людовик IX Святий)
- 3. Назвіть час Столітньої війни. (1337-1415 рр.)
- 6. Які наслідки мала Столітня війна для Франції?
III. Вивчення нового матеріалу
Завоювання Англії норманами
Робота з картою
Розгляньте карту атласа «Англосаксонські королівства. Нормандське завоювання Англії» і виконайте завдання.
- 1. Знайдіть королівства англів, саксів та ютів у VII ст.
- 2. Знайдіть королівства і князівства бриттів, скоттів та піктів.
- 3. Назвіть території, захоплені данцями з кінця IX до сер. XI ст.
Робота з підручником
Опрацювати текст підручника та скласти в зошиті схему «Реформи Альфреда Великого».
Орієнтовний варіант
Реформи Альфреда Великого
Розповідь учителя
Вислухавши розповідь учителя про завоювання Англії, учні мають відповісти на запитання.
- 1. Хто стояв на чолі нормандського завоювання Англії?
- 2. Із якого міста почалося завоювання Англії. Знайдіть та покажіть його на карті.
- 3. Чому англосакси зазнали поразки?
Перші Плантагенети
На основі розповіді учителя учні складають таблицю «Реформи Генріха Плантагенета».
Реформа |
Суть реформи |
Судова |
Запровадив суд присяжних. Королівський суд присяжних став верховним у державі |
Військова |
Увів військовий податок «щитові гроші», який дозволяв феодалам ухилятися від несення служби |
«Велика хартія вольностей»
Гра «Tabula rasa»
Цей етап уроку можна провести за допомогою гри «Tabula rasa». Учні мають опрацювати текст «Великої хартії вольностей» за підручником і дати відповіді на запитання, записані на дошці. Після відповіді запитання на дошці витирається.
- 1. Яке положення «Хартії вольностей», на ваш погляд, є найбільш важливим?
- 2. Який соціальний склад мав англійський парламент?
- 3. Якими повноваженнями він був наділений?
Англія в XIV ст. Повстання Уота Тайлера
Робота з документами
Опрацювати текст підручника і документи (Ліхтей І. М., С.185- 187; Подаляк Н. Г., С. 133-134; Крижанівський О. П., С. 174-175) і дати відповіді на запитання.
- 1. Про яку подію йдеться?
- 2. Чому Уот Тайлер погодився на переговори з королем?
- 3. Як повівся мер Лондона?
- 4. Доведіть за текстом, що автор документа був прихильником короля.
Війна Червоної і Білої троянд
Робота в парах
Опрацювавши підручник, учні готують відповіді на запитання.
- 1-й учень. Причини війни Червоної і Білої троянд.
- 2-й учень. Наслідки війни.
По закінченні роботи з підручником учні по черзі переказують одне одному зміст протягом двох хвилин. Той, хто слухає, має поставити не менше одного запитання й вислухати відповідь.
Учитель заслуховує одну пару, якщо є час, то учитель записує на дошці причини й наслідки війни, а учні — у зошити.
Орієтовна таблиця
Причини війни |
Наслідки війни |
Суперечки за англійський престол між двома родами Ланкастерів та Йоркі |
В Англії затверджується династія Тюдорів. В Англії посилилися позиції парламентаризму |
IV. Закріплення знань учнів
Назвіть причини утворення централізованої держави і станової монархії в Англії.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.