Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 31
ТЕМА. АХЕЙСЬКА ПАЛАЦОВА ЦИВІЛІЗАЦІЯ
Мета: сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки ахейської палацової цивілізації, її основні центри, розквіт та занепад; розвивати вміння порівнювати грецькі цивілізації та висловлювати власну думку з приводу причин занепаду ахейської цивілізації.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу(К., 2006), роздавальний матеріал, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас».
Поняття: Мікени, Мікенська цивілізація, Троянська війна, дорійці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
- 1. Яку назву отримала цивілізація, що існувала у давнину на Криті?
- 2. Чому цивілізацію Криту називають палацовою?
- 3. Як загинула мінойська палацова цивілізація?
III. Вивчення нового матеріалу
Метод «Мікрофон»
Пригадайте, що ми знаємо про ахейців.
Працюємо з поняттям
Мікенська культура — це культура ахейського народу, що склалася під впливом критської цивілізації.
Робота з картою
Знайти центри мікенської культури: міста Мікени, Аргос, Тіринф, Фліунт.
Працюємо з текстом
Учні за допомогою підручника знайомляться з викладом змісту поем «Іліада» та «Одіссея» та дають відповіді на запитання.
- 1. В якій поемі змальовуються події Троянської війни?
- 2. Хто був автором поем «Іліада» та «Одіссея»?
- 3. Назвіть основних героїв Троянської війни.
- 4. Хто переміг у цій війні?
- 5. Перекажіть міф про Ахілла.
- 6. Розкрийте суть висловів «ахіллесова п’ята» та «троянський кінь».
Самостійна робота
Прочитати текст підручника про відкриття Трої Генріхом Шліманом (Голованов С. Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 142; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 138-139). Виписати в зошит рік відкриття Трої та ім’я археолога, що здійснив це відкриття.
Коментоване читання
Учні знайомляться з текстом підручника «Розквіт і занепад ахейської палацової цивілізації» (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 142-143; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 137) і складають план.
Проблемне питання
Яким чином погано озброєним дорійцям вдалося захопити дуже міцні ахейські фортеці?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
- 1. Яке значення для ахейського народу мало знайомство з критською культурою?
- 2. Яка відмінність між критською і мікенською культурами?
- 3. Давньогрецькі палацові цивілізації мають по дві назви. Утворіть правильні назви цих цивілізацій з поданих слів. Поясніть, чому вони так називалися.
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 26; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 136-137, С. 138-139).