Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 22
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ЗА ТЕМОЮ «ПЕРЕДНЯ АЗІЯ В ДАВНИНУ»
Мета: узагальнити уявлення учнів про природно-кліматичні та географічні умови Передньої Азії та Близького Сходу, утворення, розквіт та загибель імперій, культуру та релігійні уявлення народів Передньої Азії; розвивати в учнів вміння порівнювати, узагальнювати, аналізувати, виховувати зацікавленість історією.
Тип уроку: узагальнення та систематизації.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, ілюстрації до теми.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Узагальнення та систематизація знань
Вправа «Хвилина»
Необхідно протягом 1 хвилини представити одну з країн Передньої Азії, характеризуючи її географічне положення, природні умови, ресурси.
Отримавши відповідь учня, вчитель прикріплює табличку з її назвою на сучасну політичну карту, на тому місці, де раніше розташовувалась ця країна.
Евристична бесіда
- 1. Що спільного і відмінного у природі Передньої Азії й Давнього Єгипту.
- 2. Доведіть або спростуйте твердження, що природні умови впливали на заняття населення.
- 3. Які наслідки мала поява у населення Дворіччя надлишків продуктів?
- 4. Країни Передньої Азії були рабовласницькими країнами. Доведіть або спростуйте це твердження, використовуючи вже відомі вам історичні джерела (закони Хаммурапі, закони ассирійських царів).
Будуємо логічний ланцюжок
Учні отримують роздавальний матеріал, де словосполучення розташовані з порушенням логічного зв’язку.
Правильна відповідь
- 1. Удосконалення знарядь праці.
- 2. Поява землеробства і скотарства.
- 3. Поява надлишків продуктів харчування.
- 4. Поява майнової нерівності.
- 5. Виникнення класів.
- 6. Виникнення держави.
Вправа «Упізнай героя»
- 1. Один із найдавніших законотворців у світі, що перетворив Вавилон на могутню державу Дворіччя. Його ім’я згадується в Біблії. (Хаммурапі)
- 2. Цар, за часів правління якого Ізраїль перетворився на могутню державу. Він захопив місто Єрусалим і переніс туди свою столицю. (Давид)
- 3. За часів його правління Вавилон перетворився на нездоланну фортецею та одне із найкрасивіших міст стародавнього світу. (Навуходоносор II)
- 4. Він так говорив про себе: «Я — цар великий, цар царів, цар країн, цар землі цієї». Він здійснив кілька реформ, що посилили Перську державу. Здійснив ряд завойовницьких походів, у тому числі і проти скіфів. (Дарій І)
- 5. Про цього правителя Ізраїлю в Біблії записано: «Мудрість свою засвідчував і в управлінні народом, і в усіх інших царських справах. І поширилась про нього слава за межі єврейської країни серед інших сусідніх народів». (Соломон)
- 6. Засновник Перської держави. Захопив Вавилон, звільнив з полону понад 40 тисяч євреїв і дозволив їм повернутися додому. (Кір II)
Завдання
- 1. Кожного із згаданих у попередній вправі правителів розподілити за номінаціями: «Видатні законодавці», «Видатні полководці», «Державні діячі-реформатори».
- 2. Чим зумовлений той факт, що більшість правителів були великими полководцями? Чи була це необхідність того часу?
- 3. Назвіть одну-дві найважливіші для Персії реформи Дарія І.
- 4. Деякі держави Передньої Азії стали імперіями. Назвіть їх.
- 5. Дайте визначення поняття «імперія».
- 6. На основі інформації з атласа доведіть або спростуйте думку, що Ассирія та Персія були імперіями.
Вправа «Причина — наслідок»
1. Розташуйте слова у наведених словосполученнях за принципом причина — наслідок.
- а) Поява землеробства; поява держави;
- б) поява імперії; загарбницькі війни;
- в) повстання підкорених народів; послаблення держави;
- г) занепад імперії; велика кількість підкорених територій, які важко було утримувати в покорі;
- д) послаблення армії, постійна боротьба за владу; загибель імперії.
2. Визначте на основі даної вправи основні причини загибелі імперії.
Працюємо з підручником
Прочитайте уривок з поеми про Гільгамеша і дайте відповідь на запитання.
Гильгамеш відповів:
Залишається дружба людська.
Залишається пам’ять людська. Дружба з пам’яттю смерть здолають, Торжествуючи над вічною пітьмою.
- Чи втратили своє значення слова Гільгамеша у наш час?
Завдання «Намисто з перлин»
Учням на початку уроку були роздані кружечки-перлинки з кольорового картону. Кожен учень на своєму кружечку пише важливе для себе досягнення народів Передньої Азії. Наприкінці уроку діти здають ці перлини, а вчитель нанизує їх на нитку, створюючи намисто.
III. Підбиття підсумків уроку
IV. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання; повторити матеріал теми «Передня Азія в давнину».