Усі уроки до курсу «Всесвітня історія». 8 клас
Тема 7. КРИЗА СТАРОГО ПОРЯДКУ. ПОЧАТОК МОДЕРНІЗАЦІЇ
УРОК 22
Тема. Англійська революція. Громадянська війна
Мета: ознайомити учнів з причинами, основними етапами та результатами Англійської революції, вдосконалювати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, оцінювати діяльність історичної особи.
Основні поняття та терміни: «буржуазна революція», «громадянська війна», «конституційна монархія», «реставрація», «протектор», «Білль про права».
Основні дати та події:
- 1640—1660 рр. — Англійська революція;
- 1645 р. — битва біля Нейзбі, перемога парламенту;
- 1688 р. — державний переворот, повалення династії Стюартів;
- 1689 р. — ухвалення «Білля про права» — початок конституційної монархії в Англії.
Обладнання: підручник, історичний атлас, документи, репродукції картин.
Тип уроку: комбінований урок.
Додаткові джерела інформації:
- 1. Скотт В. Пуритани.
- 2. Скотт. В. Роб Рой.
- 3. Скотт В. Единбурзька в’язниця.
- 4. Феличе А. Клуб тітоньки Сидоні.
Очікувані результати
Після уроку учні зможуть:
- встановлювати хронологічну послідовність подій;
- аналізувати особливості економічного розвитку Англії;
- порівнювати діяльність Карла І, Карла II та Якова II;
- висловлювати судження про причини, характер та значення Англійської революції;
- застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
Учитель просить учнів дати коротку характеристику особливостей економічного розвитку Англії в XVI ст.
Відповіді учнів
- 1. Вигідне географічне положення.
- 2. Селяни були звільнені від особистої залежності.
- 3. Активний розвиток міст.
- 4. Виникає нове дворянство.
- 5. Поява мануфактур.
- 6. Обгороджування.
Бесіда за запитаннями
- 1. Дайте визначення поняття «революція».
- 2. В якій країні у Новий час відбулася революція?
- 3. Назвіть наслідки революції для Нідерландів.
- 4. Які факти свідчать про розвиток в Англії капіталістичних відносин?
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. «Отже, монархія є подібність божественної влади. По-перше, її основа укладена у Священному Писанні, по-друге, вона виникає із давнього права нашого королівства, і, по-третє, її коріння у законі природи... Титул короля божественного походження, оскільки королі тільки Богом посаджені і лише перед ним звітують за свої справи», — заявляв англійський король Карл І. Проте саме цього «Богом посадженого» короля невдовзі стратять повсталі піддані.
III. Опрацювання нового навчального матеріалу
Причини революції
Учитель. Революція в Англії сталася через загострення суперечностей між панівними феодальними порядками й буржуазними відносинами, що зароджувалися.
Самостійна робота
Учитель пропонує учням самостійно ознайомитися з текстом підручника й заповнити таблицю «Англія напередодні революції».
Ознаки феодалізму |
Ознаки капіталізму |
Збереження цехового виробництва |
Зростання кількості мануфактури |
Король — верховний власник землі |
Обгороджування |
Монополія короля на продаж деяких товарів |
Зростання міст, розширення торгівлі |
Селяни утримували феодалів за рахунок сплати оброку |
Поява нового дворянства, використання вільнонайманої праці |
Англіканська церква прагнула розширити свої земельні володіння |
Поширення пуританства |
Робота з картами
Учитель пропонує учням за допомогою карти атласа «Англія в XVI—XVII ст.» відповісти на питання й виконати завдання:
- 1. Назвіть корисні копалини, які видобувалися в Англії.
- 2. У якій галузі мануфактурне виробництво набуло найбільшого розвитку в Англії?
- 3. Назвіть центри металургії.
- 4. Назвіть центри виробництва сукна.
Боротьба Карла І з парламентом
Робота з історичним текстом
Учитель пропонує учням ознайомитися з історичним текстом і дати відповідь на запитання.
Текст 1
Після смерті Якова на англійський престол заступив його син Карл І, який своїми якостями значно перевершував батька, але так само, як і він, наполегливо проводив політику монархічного абсолютизму, недоречну для Англії XVII ст. Все його царювання пройшло у боротьбі зі своїми підданими, а головне — з англійським парламентом, який відстоював старий конституційний лад.
Потребуючи коштів, він збирав і розпускав парламент. Розпустивши останній парламент, ...Карл І, всупереч взятим на себе зобов’язанням, протягом одинадцяти років не скликав нового парламенту і за весь цей час самовільно керував країною, порушуючи основні англійські закони щодо податків і суду (Виппер Р. Ю., Реверсов И. П., Трачевский А. С. История нового времени. — М., 1995. — С. 122).
- 1. Як ви вважаєте, чи була недоречною «політика монархічного абсолютизму», яку проводив Карл І?
- 2. Які саме англійські закони порушив Карл І?
Учитель. Проте Карлу І довелося скликати парламент. Цей парламент засідав 14 років і отримав назву «Довгого».
Робота з документами
Учитель пропонує учням прочитати документи і відповісти на запитання до них.
Текст 2. Р. Паркер. «Про владу парламенту» (витяг)
Парламент — не що інше, як вся нація Англії, об’єднана її власним вільним вибором і в силу представництва у найвужчому колі краще врегульована і кваліфікована для нарад і обговорень, ніж могла б бути вся маса без таких правил і порядку. Лорди та Громади представляють одну єдину Раду, і ця Рада — насправді вся нація; і ми можемо справді стверджувати, що сама королівська влада була створена за її (Ради) згодою і що для її цілей власне королівська влада була так вдосконалена та врегульована, якою вона є тепер.
Ми знаємо, що необмежена влада небезпечна тільки в одній людині або у декількох і не може бути небезпечною у парламенті у будь-якому випадку, тим більше у часи народного лиха, тому що в такому разі вона не тільки безпечна, а й необхідна (Дрібниця В. О., Крижанівська В. В. Всесвітня історія. Нова історія XVI — к. XVIII ст. — К., 1998. — С.154).
- Чи згодні ви з поглядами Г. Паркера на парламент? Свою відповідь обґрунтуйте.
Текст 3. Із «Великої Ремонстрації»
Коріння усіх цих нещасть ми бачимо у підступному і згубному намірі підірвати основні закони й принципи правління, на яких міцно утвердилися релігія і суд королівства. Винуватцями і натхненниками цього були: 1) єзуїти-папісти; 2) єпископи; 3) ті радники і придворні, які з власних інтересів взялися сприяти... погибелі його величності та своєї держави (Бірюльов І. М. Нова історія. Частина перша. 8 клас. — Запоріжжя: Просвіта. — С. 230).
- Хто міг бути автором даного документа? Парламент чи король? Свою відповідь поясніть.
Учитель. Карл І, невдоволений діяльністю парламенту, вирішив розправитися з його лідерами. З озброєним почтом він з’явився до палати общин, щоб заарештувати депутатів. Проте їх на місці не виявилося. Через деякий час депутати повернулися до парламенту, а ремісники і купці взяли на себе захист та охорону палати общин. Карл І оголосив війну парламенту власної країни. Сформувалося ополчення. Почалася громадянська війна.
Громадянська війна
Самостійна робота
Учитель пропонує учням самостійно ознайомитися з матеріалами підручника і методом «Чиста дошка» відповісти на запитання.
- 1. З якої сім’ї походив Кромвель?
- 2. Яких принципів дотримувався Кромвель, набираючи солдат до своєї армії?
- 3. Як характеризує Кромвеля його вислів «Сподівайтеся на Бога, але порох тримайте сухим»?
- 4. Назвіть вирішальну битву армії Кромвеля та короля.
- 5. Як Кромвель вирішив долю короля?
Робота з документами
Учитель пропонує учням прочитати документи і відповісти на запитання до них.
Текст 4. Зі «Звинувачення проти короля. 20 січня 1669 р.»
Названий Карл Стюарт, ставши королем Англії..., був зобов’язаний застосовувати владу, доручену йому, для блага і користі свого народу і для охорони його прав і свобод. Проте внаслідок злочинних намірів установити й утримати у своїх руках необмежену тиранічну владу для управління країною зі своєї волі (намагався) знищити права і свободи народу... Названий Карл Стюарт оголосив зрадницьку і злочинну війну проти теперішнього парламенту і народу, в ньому представленого. Названий Карл Стюарт був натхненником і причиною того, що були вбиті тисячі вільних людей народу нашого у багатьох місцях нашої країни (Дрібниця В. О., Крижанівська В. В. Всесвітня історія. Нова історія XVI — к. XVIII ст. - К, 1998. - С. 154).
- У чому полягає провина Карла Стюарта, на думку парламенту?
Текст 5. Із вироку верховного суду над королем, 27 січня 1649 р.
Після ґрунтовного і зрілого зважування всіх даних і після розгляду загальновідомих фактів, звинувачень, висунутих йому (королю) та щодо нього..., суд на розумне переконання і по совісті цілком переконався у тому, що названий Карл Стюарт винен у тому, що підняв проти парламенту і народу війну, підтримував і продовжував її, за що він визнається винним... Він був і є винним у злочинних намірах і спробах... й у тому, що він був і є винним у державній зраді... За всі ці зрадницькі дії і злочини дійсний суд засуджує його, Карла Стюарта, як тирана, зрадника, убивцю та суспільного ворога народу до смерті шляхом відсікання голови від тіла.
- У чому звинуватив Карла Стюарта суд?
Славна революція
Учитель. Після страти короля Англія була проголошена республікою. Влада у республіці перебувала в руках Кромвеля — лорда-протектора.
Після смерті Кромвеля в результаті змови генерала Монка в Англії була відновлена династія Стюартів. Але королі династії Стюартів Карл І та Яків II стали на шлях відродження абсолютизму. В Англії знов відбулася революція, яка отримала назву «славної».
Самостійна робота з підручником
Учитель пропонує учням самостійно ознайомитися з текстом підручника і відповісти на запитання.
- 1. Чим можна пояснити той факт, що англійський престол посів штатгальтер Голландії Вільгельм Оранський?
- 2. Чому ці події отримали назву «славної революції»?
- 3. Яка форма державного правління встановилася в Англії?
Робота з документами
Учитель пропонує учням ознайомитися з документом і дати відповідь на питання.
Текст 6. Із «Білля про права» (1689)
4. Проведення зборів і розпорядження корони... без згоди парламенту або іншим порядком, ніж установлений парламентом, (вважати) незаконним. (...)
6. ...Набір або утримання постійного війська у межах королівства у мирний час інакше, як за згодою парламенту, суперечить законові (...)
9. ...Свобода слова, дебатів і всього того, що відбувається в парламенті, не може стати приводом для переслідування або бути предметом розгляду в будь-якому суді або місці, крім парламенту.
10. ...Не допускається ані вимагання надмірних застав, ані накладання надмірних штрафів або жорстоких і незвичних покарань (...)
11.1. ...Для припинення всіляких злочинів і для поліпшення, зміцнення та охорони законів парламент повинен скликатися досить часто (...) (Дрібниця В. О., Крижанівська В. В. Всесвітня історія. Нова історія XVI - к. XVIII ст. - К, 1998. - С. 155).
- 1. Чиї інтереси — королівської влади чи парламенту — захищав «Білль про права»? Наведіть приклади, спираючись на документ.
- 2. У яких питаннях обмежувалася влада короля згідно з документом?
IV. Закріплення знань учнів
Історичний диктант
- 1. Назвіть партію двору, що сформувалася у 70-і рр. XVII ст. в Англії. (Торі)
- 2. Назвіть парламент, засідання якого тривало 12 років. Довгий)
- 3. Як називали прихильників Карла І у громадянській війні? (Кавалери)
- 4. Назвіть каральні органи абсолютизму в Англії. (Зоряна палата, Висока комісія)
- 5. Назвіть місце вирішальної битви між королем і парламентом. (Нейзбі)
- 6. Назвіть подію, в результаті якої принц Уельський прийшов до влади. (Змова Монка)
- 7. Назвіть полководця, який створив армію «нового зразка». (Кромвель)
- 8. Назвіть ім’я правителя Голландії, що посів престол Англії. (Вільгельм Оранський)
- 9. Назвіть титул Кромвеля. (Лорд-протектор)
- 10. Чому державний переворот дістав назву «мирна революція»? (Був здійснений мирним шляхом)
- 11. Назвіть партію парламенту, що сформувалася у 70-і рр. XVII ст. в Англії. (Віги)
- 12. Чи вірно те, що Стюарти правили 200 років? (Ні, 100 років)
V. Домашнє завдання
1. Прочитати відповідний параграф підручника.
2. Підготувати повідомлення про технічні винаходи в Англії у XVII ст.