Усі уроки до курсу «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 20
Тема. Узагальнення за темами 5-6
Мета: узагальнити та систематизувати знання, отримані на попередніх уроках, підготуватися до контрольної роботи.
Очікувані результати
Після уроку учні зможуть:
- порівнювати кордони основних західноєвропейських країн;
- узагальнювати інформацію з писемних джерел;
- визначати причини, суть та наслідки основних явищ та подій, систематизувати їх;
- порівнювати діяльність видатних історичних осіб, робити висновки;
- класифікувати та застосовувати поняття та терміни.
Обладнання: історичний атлас, комплект кросвордів, листи паперу, олівці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
Учитель заслуховує відповіді на письмове питання домашнього завдання «Гетьманщина і Московське царство у XVII ст.» і переходить до «історичного фехтування». Учні ставлять одне одному питання з вивченої теми. Питання готуються вдома.
III. Основна частина уроку
Розв’язання кросвордів
Кросворд 1*
- 1. Законодавчий кодекс Івана IV. («Судебник»)
- 2. ____ Мінін — організатор Нижньогородського ополчення. (Кузьма)
- 3. Місто, де відбулася розправа над повстанцями Степана Разіна. (Арзамас)
- 4. Постійне піхотне військо, утворене за часів Івана IV. (Стрілецьке)
- 5. Захоплення нових територій. (Експансія)
- 6. Литовський магнат ____ Сапега. (Ян)
- 7. Московський патріарх, який провів церковну реформу. (Никон)
- 8. Місто, яке було завойоване російськими військами на початку Лівонської війни. (Нарва)
- 9. Протопоп, який виступив проти церковної реформи патріарха. (Аввакум)
- 10. Перший російський цар з династії Романових. (Михайло)
- 11. Особлива внутрішня політика Івана Грозного. (Опричнина)
- 12. Польський князь ____ Вишневецький, який підтримав Лжедмитрія І. (Адам)
* Кросворди 1—3 взято з книги: Мокрогуз О. П., Єрмоленко А. О. Дидактичні ігри на уроках історії. 5—9 класи. — X.: Вид. гр. «Основа», 2004.
Кросворд 2
У цьому кросворді літера Р є спільною для всіх слів.
- 1. ____ Годунов. (Борис)
- 2. Лжедмитрій І — ____ Отреп’єв. (Григорій)
- 3. Боярський уряд Федора Мстиславського. («Семибоярщина»)
- 4. Керівник народного ополчення 1611 року. (Пожарський)
- 5. « ____ уложення» 1649 року. (Соборне)
- 6. Велике господарство, засноване на панщинній праці. (Фільварок)
- 7. Польський король Стефан ____ (Баторій)
- 8. Місто, взяте повстанцями під керівництвом Степана Разіна. (Астрахань)
- 9. І це місто також. (Царицин)
- 10. Вища духовна особа в православній церкві. (Патріарх)
- 11. Вищий прошарок феодального суспільства в Російській державі. (Бояри)
- 12. Станова частина феодалів, що мала привілеї, які передавалися у спадок. (Дворянство)
Кросворд 3
Тут зашифровано прізвища відомих дев’яти художників, скульпторів, архітекторів епохи Відродження.
Слова читаються по ламаних лініях. Рухатися треба по горизонталі або по вертикалі в будь-якому напрямку.
Відповідь: 1. Мікеланджело. 2. Рембрандт. 3. Дюрер. 4. Тиціан. 5. Рубенс. 6. Рафаель. 7. Веласкес. 8. Браманте. 9. Сансовіно.
IV. Оцінювання знань учнів
Оцінку 12 балів отримує учень, який набрав найбільшу кількість балів в особистому заліку. Розрив між оцінками може становити від 3 до 7 балів на розсуд вчителя і за підсумками уроку.
V. Домашнє завдання
Повторити матеріал тем 5—6, підготуватися до тематичного оцінювання.