Уроки біології. Книжка для вчителя. 7 клас

Урок 46

Тема уроку: Тематичний контроль знань з теми «Процеси життєдіяльності тварин»

Найбільший скарб - це знання.

Народна мудрість

Мета уроку: визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Процеси життєдіяльності тварин». Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять. Виховувати культуру оформлення письмових робіт.

Обладнання і матеріали: картки для контролю знань.

Тип уроку: узагальнення і контролю знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап.

1. Організація класу.

2. Розминка «Епіграф». Як згадана в епіграфі народна мудрість стосується нашого уроку?

II. Актуалізація опорних знань.

Вправа «Слова за хвилину»: повторення термінів і понять, вивчених протягом теми. Робота в парах. Хвилину один учень називає поняття, хвилину - інший і т. д.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Найбільша гора України - Говерла. Уявіть, що ви підіймаєтесь на цю прекрасну вершину. Коли ви піднялися, то бачите навколо чудові дивовижні краєвиди Карпат. Сьогодні ви підіймаєтесь на «Говерлу ваших знань». Тож не гайте часу і покажіть, чи високо ви вже дістались.

IV. Тематична контрольна робота з теми «Процеси життєдіяльності тварин».

Виконайте тестові завдання 1-6, виберіть одну правильну відповідь (кожна правильна відповідь - 1 бал).

1. Виберіть тварину, що є хижаком.

  • А воша головна
  • Б хрущ травневий
  • В жук-гнойовик
  • Г жук-сонечко

2. Яке ускладнення в будові головного мозку в амфібій порівняно з рибами?

  • А з’являються борозни і звивини сірої речовини
  • Б передній мозок формує дві півкулі
  • В півкулі переднього мозку вкриті сірою речовиною
  • Г з'являється проміжний мозок

3. Виберіть тварину, в якої шлунок має два відділи - залозистий і м’язовий.

  • А гуска сіра
  • Б олень благородний
  • В ящірка зелена
  • Г павук каракурт

4. Розгляньте схематичне зображення нервової системи комахи. Визначте, в якої тварини нервова система такого самого типу.

  • А виноградного слимака
  • Б рака річкового
  • В окуня звичайного
  • Г планарії молочної

5. Укажіть тварину, в якої немає нирок.

  • А виноградний слимак
  • Б муха кімнатна
  • В акула катран
  • Г нільський алігатор

6. Яка з названих тварин рухається, скорочуючи поперемінно кільцеві та поздовжні м’язи шкірно-м’язового мішка?

  • А жук-олень
  • Б гідра прісноводна
  • В черв’як дощовий
  • Г окунь звичайний

7. Утворіть пари між схемою кровообігу та твариною, якій вона належить (2 бали).

  • А черв’як дощовий
  • Б короп звичайний
  • В жаба ставкова
  • Г ящірка прудка
  • Д собака свійський

8. Дайте коротку відповідь на запитання, закінчивши речення (кожна відповідь по 1 балу).

Які покриви тіла риб?

Наведіть приклади тварин, які відкладають яйця.

9. Опишіть і порівняйте дихальні системи риби та птаха (2 бали).

V. Підсумки.

Підбиття підсумків роботи.

VI. Домашнє завдання.

Продовжити готувати міні-проекти (на вибір): «Майстерність маскування», «Як бачать тварини», «Турбота про потомство», «Як тварини визначають напрямок руху».