Уроки біології. Книжка для вчителя. 7 клас
Урок 16
Тема уроку: Тематичний контроль знань з теми «різноманітність тварин: безхребетні тварини»
Немає такої вершини,
яку б не подолала наполегливість...
Мета уроку: узагальнити знання та визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Різноманітність тварин: безхребетні тварини». Розвивати логічне мислення. Виховувати культуру оформлення роботи.
Обладнання і матеріали: картки-завдання для тематичного контролю знань.
Тип уроку: узагальнення та контроль знань.
I. Організаційний етап.
Поясніть епіграф. Чи пов’язаний він з темою сьогоднішнього уроку?
II. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Слова за хвилину» (робота в парах): учні називають усі терміни і поняття, які вони запам’ятали, вивчаючи безхребетних тварин.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель: протягом тривалого часу ми працювали над темою, вивчаючи безхребетних тварин. Нарешті настав час оцінити рівень знань, якого ви досягли.
IV. Тематична контрольна робота з теми «Різноманітність тварин (безхребетні тварини)».
Приклад роботи:
Виконайте тестові завдання 1-7, виберіть одну правильну відповідь (кожна правильна відповідь - 1 бал).
1. Які клітини гідри, зображеної на малюнку, забезпечують їй можливість переміщувати тіло (рухатися)?
- А шкірно-м'язові
- Б травні
- В нервові
- Г жалкі
2. Дощовий черв’як після сильного дощу виповзає на поверхню ґрунту. Яка причина цього явища?
- А вода виштовхує його на поверхню
- Б утруднюється дихання через шкіру
- В не може повзати по вологому ґрунту
- Г виповзає, щоб у тіло не потрапила вода
3. Виберіть ознаки корости.
- А людина постійно хоче пити, оскільки кліщі паразитують у шлунку
- Б на волоссі людини видно відкладені яйця - гниди
- В шкіра людини червоніє, злущується, відчувається свербіж
- Г на обличчі з’являються вугрі, випадають вії
4. Відомо, що гострик дитячий поширюється між дітьми. Виберіть основну причину поширення цього паразита.
- А діти вживають немиті фрукти і ягоди з яйцями гостриків
- Б діти ще не мають сформованих гігієнічних навичок
- В гострики поширюються через повітря в дитячих садочках
- Г гостриками можна заразитися під час купання в річці
5. Для якого представника членистоногих характерні такі ознаки будови: масивні головогруди, менше черевце з хвостовим плавцем, дві пари вусиків та п’ять пар ходильних ніг?
- А павук-хрестовик
- Б рак річковий
- В муха кімнатна
- Г собачий кліщ
6. Які частини тіла хруща позначено на малюнку цифрами 6 та 8?
- А голова та вусики
- Б передньогруди та середньогруди
- В надкрила та перетинчасті крила
- Г черевце та дихальця
7. У молюсків тіло вкрите особливою складкою шкіри, що має назву
- А мушля
- Б панцир
- В мантія
- Г легеня
8. Розгляньте малюнок. Укажіть організм, зображений на ньому; до якої групи він належить; як живиться і які має пристосування до існування на суходолі (2 бали).
9. Дайте коротку відповідь на запитання (кожна відповідь по 1 балу).
Хеліцерами називають ____ .
Наведіть приклади комах, що мають розвиток з повним перетворенням ____ .
Перерахуйте представників перетинчастокрилих комах ____ .
V. Підсумки уроку.
Підбиття підсумків тематичної контрольної роботи.
VI. Домашнє завдання.
Підготувати міні-проекти з теми «Різноманітність риб».