Всесвітня історія. Повторне видання. З поглибленим вивченням історії. 9 клас. Гісем
Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.
Практичне заняття за розділом II. Європа та Америка в добу революцій і національного об'єднання (1815-1870 рр.)
ПРИГАДАЙТЕ
1. Назвіть хронологічні межі матеріалу розглянутого розділу й країни, розгортання подій у яких ви вивчали. 2. Наведіть факти, на підставі яких сформульовано судження, розміщене в назві розділу, що це була «доба революцій і національного об'єднання».
МЕТА: спираючись на знання, отримані впродовж опрацювання матеріалу розділу, розвивати вміння працювати з контурною картою, удосконалювати навички групової роботи та вміння знаходити необхідний матеріал у додаткових джерелах інформації.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ
1. Повторити матеріал розділу.
2. Підготувати аналітичну записку за однією із запропонованих тем (на вибір):
- 1) Суспільні наслідки індустріальної революції;
- 2) Зміни в житті та побуті різних верств населення в XIX ст.;
- 3) Інша тема, запропонована вчителем/вчителькою з урахуванням інтересів учнів та учениць.
Для виконання завдання скористайтеся відповідним планом-схемою (с. 243).
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Робота з контурною картою (завдання виконуються на відповідних картах)
1. Підпишіть назви територій, охоплених національно-визвольною боротьбою в 1848-1849 рр.
2. Зафарбуйте територію Прусського королівства в 1864 р.
3. Заштрихуйте території, включені до складу Прусського королівства в 1865-1866 рр.
4. Обведіть межі Північнонімецького союзу в 1866 р.
5. Зафарбуйте назву італійської держави, яка стала центром об’єднавчого руху в Італії у 50-х рр. XIX ст.
6. Заштрихуйте території, приєднані до Сардинського королівства в 1859 і 1866 рр.
7. Обведіть межі Італійського королівства, утвореного в 1861 р.
8. Позначте території, включені до складу Італійського королівства в 1866-1871 рр.
9. Обведіть територію США напередодні Громадянської війни.
10. Підпишіть назви штатів США.
11. Підкресліть різними кольорами:
- 1) назви штатів, які у грудні 1860 — січні 1861 р. вийшли зі складу США та утворили Конфедерацію;
- 2) назви штатів, які приєдналися до Конфедерації під час Громадянської війни.
- 3) назви рабовласницьких штатів, які залишилися вірними федератам.
12. Різними умовними позначками позначте:
- 1) місце події, яка започаткувала Громадянську війну в США;
- 2) місце капітуляції головних сил Конфедерації.
II. Робота в малих групах
Учитель/учителька об’єднує учнів та учениць у групи за тематикою підготовлених до уроку аналітичних записок, доручає обговорити їх, презентувати класу спільні висновки, окремі думки й визначити ті роботи, які доцільно заслухати в класі.
III. Підсумки заняття
Учні та учениці самостійно визначають, чим проведене практичне заняття стало корисним для них.

Вступ Дж. Гарібальді в Неаполь 7 вересня 1860 р. Художник Франц Венцель Шварц. 1860 р.

Вільновідпущеники голосують у Новому Орлеані. 1867 р.

Проголошення незалежності Чилі. Художник Педро Суберкассо Ерразуріз. 1945 р.