Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас

УРОК 7

ГОСПОДАРСЬКЕ ТА ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ В СЕРЕДНЬОВІЧНІЙ ЄВРОПІ

Мета: познайомити учнів з технічними винаходами, атрибутами повсякденного життя; дати уявлення про феодальний замок, інтер’єр житла, транспорт, зброю та військові спорядження; розвивати в учнів уміння порівнювати історичну інформацію.

Поняття: «цехи», «статут», «майстер», «товар», «ярмарок», «банк».

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина уроку

II. Актуалізація знань учнів

1. Яке середньовічне право ілюструє приповідка «Що з воза впало, те пропало»?

2. Установіть відповідність.

1

Ратуша

А

Людина, яка надає позику під проценти.

2

бургомістр

Б

група найбагатших і найвпливовіших городян

3

хартія

В

будівля місцевого самоврядування

4

патриціат

Г

глава місцевого самоврядування

5

ярмарок

Д

щорічний великий торг

6

лихвар

Е

документ, який надавав або підтверджував певні права

Відповідь: 1 В; 2 Г; 3 Е; 4 Б; 5 Д; 6 А.

III. Вивчення нового матеріалу

Розвиток техніки

Робота з підручником

Учитель пропонує учням опрацювати текст підручника (Ліхтей І. М., С. 64-66; Крижанівський О. П., С. 66-67) і на основі отриманої інформації скласти таблицю «Розвиток техніки».

Технічне пристосування

Використання

Значення

Хомут

Шийна частина кінської упряжі

Можливість перевезення більш важких вантажів

Домна

Плавильна піч

Сприяння розширенню виробництва та підвищенню якості металів

Ковальська справа

Збільшення кількості залізних виробів

Вдосконалення знарядь праці та предметів побуту, розширення торгівлі

Гончарна піч

Збільшення кількості гончарних виробів

Вдосконалення знарядь праці та предметів побуту, розширення торгівлі

Ткацький верстат

Збільшення продуктивності ткачів

Збільшення виробництва різноманітних тканин, розширення торговельних зв’язків

Верхньобійне водяне колесо

Мускульну силу людини замінювала енергія води

Розширення виробництва, зростання обсягів продаж та прибутків

Житло і хатнє начиння

Робота з підручником

Опрацюйте відповідний параграф підручника та опишіть:

  • 1-а група. Житло та хатнє начиння заможного городянина і феодала.
  • 2-а група. Житло та хатнє начиння селянина.

Феодальний замок

Завдання

Використовуючи малюнок у підручнику, опишіть зовнішній вигляд феодального замку та дайте відповідь на запитання.

  • 1. Для чого будували замки?
  • 2. Як змінювалось їх призначення?

Транспорт і шляхи сполучення

За допомогою карти атласа «Торгівля та ремесло країн Європи та Близького Сходу у X-XV ст.» виконайте завдання.

  • 1. Назвіть місця найбільших ярмарків.
  • 2. Назвіть найбільші торговельні союзи та міста, які до них входили.
  • 3. Назвіть найбільші центри виробництва тканини, металевих виробів, суднобудування.
  • 4. Назвіть основні напрямки перевезення товарів.
  • 5. Що везли на ярмарки до Європи? Що вивозили з Європи на Схід?

Зброя та військове спорядження

«Мозковий штурм»

Учитель пропонує учням назвати рицарську зброю та складові обладунків (лати, каска, щит, спис, меч, кинджал, лук, сагайдак, бойовий кінь і стремена).

Одяг і прикраси. Їжа та напої

Робота в групах

  • 1-а група. Опрацюйте відповідний матеріал підручника і порівняйте одяг та прикраси за часів Середньовіччя та античності.
  • 2-а група. Опрацюйте відповідний матеріал підручника і порівняйте їжу та напої Середньовіччя та античності.

IV. Закріплення знань учнів

1. Назвіть характерні ознаки розвитку сільського господарства доби у середні віки.

2. Назвіть основні винаходи в техніці?

3. Яким транспортом користувалися середньовічні жителі Європи?

4. Яку зброю та яке військове спорядження використовував середньовічний воїн?

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Підготуватися до узагальнення за темою «Народження середньовічного світу».

3. Підготувати 5 запитань за матеріалом теми.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.