Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 60
ТЕМА. ПІЗНЯ РИМСЬКА ІМПЕРІЯ IV–V CT. Н. Е.
Мета: познайомити учнів з особливостями політичного та економічного життя Римської імперії в IV-V ст. н. е.; розкрити суть реформ імператорів Діоклетіана та Константина; встановити причинно-наслідкові зв’язки; висловлювати власну думку; розвивати вміння критично мислити.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006).
Поняття: «домінант», «тетрархія», Західна та Східна Римські імперії, Константинополь, «вестготи».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Вивчення нового матеріалу
Працюємо з таблицею
Прочитати текст підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 246-247; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 255-256) і заповнити текстову таблицю.
- 1-а група заповнює таблицю «Реформи Діоклетіана».
- 2-а група — «Реформи Константина».
|
Реформи Діоклетіана |
|
|
Назва реформи |
Суть та значення |
|
1. Адміністративна |
У 293 р. поділив верховну владу між чотирма правителями — тетрархами. Кожний тетрарх мав свою власну столицю, управляв своїми провінціями. Поділив імперію на 12 областей, керованих окремими управителями |
|
2. Фінансова |
Упорядкував фінансові справи, знизив ціни |
|
3. Військова |
Посилив боєздатність армії |
|
4. Політична |
Встановив домінат — форму державного управління на основі безмежної влади правителя |
|
5. Податкова |
Провів перепис населення, облік усіх орних земель, садів, виноградників, пасовиськ, щоб ніхто не міг ухилитися від сплати податків |
|
Реформи Константина |
|
|
Назва реформи |
Суть та значення |
|
1. Фінансова |
Випустив нову золоту монету — «солід». Фінансова система держави значно поліпшилася, що сприяло пожвавленню торгівлі, зміцненню економіки |
|
2. Адміністративна |
Переніс столицю держави на схід, у м. Візантій, що розташоване на європейському березі Боспора Фракійського, на перехресті торгових шляхів. Пізніше Візантій було перейменовано на Константинополь на честь Константина |
|
3. Релігійна |
Християнство стало державною релігією у 313 р. |
Групи захищають свої роботи. Крім заповненої таблиці, вони можуть коротко розказати про імператора як особистість. В результаті роботи в групах в учнів у зошитах повинні бути дві таблиці з описом реформ імператорів.
Працюємо з таблицею
У ході розповіді учителя учні заповнюють таблицю «Розподіл Римської імперії на Західну і Східну».
|
Питання для порівняння |
Римська імперія |
|
|
Західна |
Східна |
|
|
Столиця |
Рим |
Константинополь |
|
Територія |
Італія, Галлія, Іспанія, територія колишнього Карфагену |
Греція, Фракія, Мала Азія, провінції Близького Сходу, Єгипет |
|
Дата падіння |
476 р. |
1453 р. |
Поставте свої запитання до інформації в таблиці.
III. Закріплення вивченого матеріалу
- 1. Чому правління Діоклетіана і Константина називають домінантом?
- 2. У чому схожість і відмінність правління цих двох імператорів?
- 3. Чому виникла потреба поділу імперії на дві частини? Коли і як стався цей поділ?
IV. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 48; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 51, С. 255-257).