Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 5
ТЕМА. ВИНИКНЕННЯ РІЛЬНИЦТВА І СКОТАРСТВА
Мета: з’ясувати причини переходу людини до відтворювального господарства, розкрити роль землеробства і скотарства вжитті людини, сформувати уявлення про ремесло, тогочасні форми організації людського суспільства; працювати з історичними схемами; виховувати стійкий інтерес до знання минулого людства.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, історичні аплікації, схеми та ілюстрації.
Поняття: «патріархат», «відтворююче господарство», «неолітична революція», «землеробство», «скотарство», «ремесло», «суспільство».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Актуалізація знань учнів
1. Запишіть у хронологічній послідовності наведені терміни.
1) Серп, 2) дубина, 3) лук і стріли, 4) проколка, 5) палка-копачка, 6) спис, 7) ручне рубило, 8) гарпун, 9) скребло, 10) риболовний гачок.
Відповідь: 5, 2, 7, 9, 4, 8, 10, 3, 6, 1.
2. Розкажіть про життя первісних людей, використовуючи словосполучення: працювали всі члени громади; розподіл праці; розподіл здобичі; роль старійшини.
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель розповідає про виникнення землеробства, скотарства та ремесла, про приручення тварин.
Учитель. З появою землеробства людина перейшла до осілого способу життя. Невдовзі люди почалися займатися ремеслом — робити більш досконалі знаряддя праці, одяг, виготовляти глиняний посуд, прясти.
Прядіння, яке розпочиналося з плетення рослин, перетворилося на ткання вовняних ниток і вироблення тканин. Процес значно прискорився після винайдення ткацького верстата.
Важливим у житті стало відкриття металів: спочатку це була мідь, відповідно цей період увійшов в історію під назвою мідно-кам’яний, або енеоліт.
Відкриття металів змінило роль чоловіка у розподілі праці суспільства й зумовило перехід до патріархату.
Суспільство, яке навчилося забезпечувати себе продовольством, також здійснило перехід від привласнювального способу ведення господарства до відтворювального. Це було докорінним переворотом у розвитку трудової діяльності людей, тому вчені назвали цю подію неолітичною революцією.
Формуємо поняття
Учні записують у зошити визначення понять «патріархат», «привласнювальне господарство» «відтворювальне господарство», «неолітична революція».
Працюємо з таблицею «Наслідки неолітичної революції»
Землеробство |
Скотарство |
Ремесло |
Мотичне Орне Підсічно-вогневе |
Домашнє Відгінне |
Обробка металів Гончарство Ткацтво |
Евристична бесіда
- 1. Чому члени роду почали об’єднуватися для спільної роботи?
- 2. Чи зберігалася необхідність у колективному веденні господарства із збільшенням запасів продовольства?
- 3. З появою більш досконалих знарядь для обробки землі чи могла кожна родина господарювати самостійно?
- 4. Як це впливало на стан родинних стосунків?
Учитель. Так із розпадом родової общини суспільство переходить до сусідської.
Працюємо з порівняльною таблицею
Питання для порівняння |
Родова община |
Сусідська община |
Кому належить земля? |
||
Кому належить врожай? |
||
Хто керує? |
Евристична бесіда
- 1. Чи існував в умовах сусідської общини рівний розподіл результатів праці?
- 2. Як люди могли скористатися надлишками продовольства?
- 3. Як змінилися стосунки між людьми в умовах сусідської общини?
Учитель. Так виникла експлуатація, тобто життя одних людей за рахунок інших, що свідчило про розшарування людей і появу нерівності.
Самостійно опрацювати питання «Міста доби неоліту».
IV. Підбиття підсумків
Опрацювати запитання 1-10 за підручником (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 38).
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 5, С. 33-38; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 5, С. 27-33).
2. Дайте письмову відповідь на запитання: «Як на ваш розсуд, яку тварину людина приручила наступною після собаки і чому саме її?»