Історія України. Підручник для осіб з особливими освітніми потребами (F70). 9 клас. Косенко
Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.
ТЕМА 3. Переслідування церкви радянською владою
- Минулого разу ви познайомилися із життям українців за часів непу. Пригадайте, чому більшовики запровадили нову економічну політику? Коли було оголошено неп? Що таке продовольчий податок? Які зміни відбулися в українському селі за роки непу? Які промислові підприємства відкривали приватні власники? Якою була політика радянської влади щодо великих промислових підприємств? Які зміни відбулися в країні в роки непу?
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про переслідування церкви радянською владою.
Радянська влада з перших днів свого існування в Україні розпочала відкриту антицерковну політику. Більшовики пропагували новий світогляд - атеїзм. Атеїзм - це світогляд, якому притаманна відсутність віри в існування будь-яких богів, духів тощо. Церква була оголошена ворогом радянської влади. За часи громадянської війни було пограбовано та зруйновано сотні храмів і монастирів.

Знищення предметів церковного вжитку
У роки непу релігійна політика більшовиків не змінилася. Під гаслом допомоги голодуючому населенню радянське керівництво розпочало широку кампанію з вилучення церковних цінностей для закупівлі зерна за кордоном. Проте голодуючі отримали лише незначну кількість очікуваного хліба. Решту коштів, отриманих від продажу церковного майна, використали для інших цілей.
Більшовики вилучали з храмів культові предмети, без яких проведення богослужінь було неможливим. Священиків та вірян, які відмовлялися передати церковне начиння більшовикам, арештовували. Багато з них були розстріляні.

Вилучення церковних коштовностей
Протягом багатьох років радянська влада переслідувала духовенство. Священикам заборонялося носити церковний одяг на вулицях і виконувати релігійні обряди поза межами храмів. Керівництво країни вважало служителів церкви своїм класовим ворогом і виступало за їхнє фізичне знищення. За даними міжнародних організацій, за перші два десятиліття більшовицької влади у Радянському Союзі було арештовано, заслано або розстріляно близько 40 тисяч священиків.
Іншим напрямком діяльності комуністів у релігійному питанні було масове закриття православних храмів. Більшовики знімали з церков дзвони, а храми руйнували або перетворювали їх на музеї, школи, гуртожитки, склади, клуби та інше. Ця кампанія мала сумні наслідки. За менш ніж два десятиліття радянської влади в Україні залишилося лише 9% храмів, порівняно з дореволюційним часом. (9% - це означає, що на 100 церков, які були в Україні до революції, за радянської влади вціліло всього 9).
Радянська влада розпочала активну атеїстичну пропаганду серед населення. Було утворено громадську організацію «Союз безбожників СРСР», яка на сторінках своєї газети «Безбожник» висвітлювала нове світобачення та інформувала населення про боротьбу з церквою. Численні агітаційні бригади їздили містами і селами, розповідаючи всім, що Бога немає. У країні масово друкувалися й розповсюджувалися плакати антирелігійного змісту. У радянських школах вчителі формували в дітей негативне уявлення про релігію. Дітей вчили, що Бог - це вигадка, а церква - пережиток минулого, і в світлому майбутньому радянському суспільству будуть не потрібні послуги церкви.

Руїни Миколаївської церкви в Харкові
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
- Атеїзм - це світогляд, якому притаманна відсутність віри в існування будь-яких богів, духів тощо.
- Релігія - сукупність вірувань і віровчень у суспільстві, яка передбачає спосіб життя і поведінку людей, дотримання ними звичаїв і обрядів.
- Священик - служитель церкви.
- «Союз безбожників СРСР» - громадська організація СРСР, метою якої була атеїстична пропаганда та боротьба з церквою.
• З ІСТОРИЧНИХ ДЖЕРЕЛ
Із листа Володимира Леніна до членів Політбюро (19 березня 1922 року)
«...Ми повинні провести вилучення церковних цінностей із скаженою і нещадною енергією, не зупиняючись перед придушенням жодного опору... Нам необхідно провести вилучення церковних цінностей найрішучішим і найшвидшим чином, щоб забезпечити собі фонд у кілька сотень мільйонів золотих рублів (треба згадати гігантські багатства деяких монастирів і лавр). Без цього ніяка державна робота взагалі, ніяке господарське будівництво зокрема ... абсолютно немислимі.»
ЗАПИТАННЯ
1. Що таке атеїзм?
2. Що робили більшовики з церковним майном?
3. Як ставилася радянська влада до духовенства?
4. Що робили більшовики з храмами?
5. Яку антирелігійну організацію було створено в СРСР?
6. Як називалася газета цієї організації?
7. Чому навчали агітатори-атеїсти?
8. Яке уявлення в дітей про церкву формувала радянська школа?
9. Опрацювавши історичне джерело, розкажіть, звідки радянська влада планувала отримати кошти.
ЗАВДАННЯ
1. Складіть речення із запропонованих слів: влада, відбирала, Радянська, майно, руйнувала, священиків, храми, церковне, переслідувала.
ЦІКАВО ЗНАТИ
Після приходу до влади більшовики почали боротьбу з православною церквою. Вже в 1918 році вони встановили пам'ятники Іуді Іскаріоту, тому, хто продав Ісуса Христа за 30 срібників. Один із радянських лідерів, Лев Троцький, відкриваючи перші постаменти, наголошував на тому, що Іуда першим зрозумів неправильність християнства і знайшов сили скинути з себе ці ланцюги. За словами Троцького, у всьому світі будуть встановлюватися пам'ятники першому революціонеру - Іуді Іскаріоту.
До речі, ці пам'ятники стояли недовго. У Козлові (нині Мічурінськ), незважаючи на велику кількість червоноармійців у місті, у першу ж ніч гіпсовий постамент Іуді був розбитий. У Свіяжську постамент безслідно зник через два тижні. Схожа доля була і в інших пам'ятників.