Всесвітня історія. 8 клас: розробки уроків до підручника С. В. Д’ячкова та С. Д. Литовченка
Розділ V. ЕПОХА ПРОСВІТНИЦТВА (6 годин)
Урок № 27. Початок промислового перевороту. Просвітництво.
Мета: сформувати уявлення учнів про добу Просвітництва та промисловий переворот; створити умови для розуміння характерних рис Просвітництва та причин промислового перевороту; розглянути вплив ідей Просвітництва на життя суспільства та початок промислової революції; встановити зв'язок між розвитком капіталістичного способу виробництва та Просвітництвом; охарактеризувати діяльність представників епохи Просвітництва; розвивати вміння порівнювати погляди просвітителів і висловлювати власну думку про значення доби Просвітництва та промислового перевороту в історії людства.
Основні поняття та назви: промисловий переворот (промислова революція), прядка «Дженні», фабрика, буржуазія, наймані робітники, страйки, луддити, епоха Просвітництва.
Основні дати та події: кінець XVIII ст. — початок промислової революції в Європі, XVIII ст. — епоха Просвітництва, 1751 р. — видання першого тому «Енциклопедії».
Історичні постаті: Джеймс Харгрівс, Джеймс Ватт, Адам Сміт, Джон Локк, Шарль Монтеск'є, Вольтер, Жан-Жак Руссо, Дені Дідро, Жан д'Аламбер.
Обладнання: підручник, карти світу, Європи, картки для роботи в групах.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Очікувані результати: учні навчаться: називати дати, пов'язані з періодом Просвітництва; показувати на карті країни та міста, пов'язані здобою Просвітництва; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття; характеризувати діяльність представників епохи Просвітництва; наводити приклади нових цінностей у житті суспільства; порівнювати погляди просвітителів; висловлювати власну думку про значення доби Просвітництва та промисловий переворот в історії людства.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Вступне слово вчителя
Пояснити учням назву розділу V «Епоха Просвітництва», ознайомити їх із кількістю годин, формою проведення тематичного оцінювання тощо.
План
1. Передумови промислового перевороту, с. 186
2. Технічні винаходи, с. 188
3. Зміни в соціальній структурі суспільства, с. 189
4. Початок Просвітництва в Європі, с.191
5. Погляди просвітителів, с. 192
ПЕРЕДУМОВИ ПРОМИСЛОВОЇ РЕВОЛЮЦІЇ В АНГЛІЇ
Політичні |
Ліквідація абсолютизму та встановлення парламентської монархії |
Соціальні |
Формування ринку робочої сили. Перехід дворянства до підприємницької діяльності |
Економічні |
Перехід землі в приватну власність та ліквідація обмежень у виробництві та торгівлі. Розорення дрібних власників. Огороджування |
Наукові |
Створення теоретичних основ механіки (Ісаак Ньютон) |
Технічні |
Підвищення продуктивності праці за рахунок використання механічних пристроїв |
НАУКОВІ ТА ТЕХНІЧНІ ДОСЯГНЕННЯ В АНГЛІЇ XVIII СТ.
ДАТА |
ПОСТАТЬ |
ВИНАХІД |
1733 р. |
Джон Кей |
Механічний човник для ткацького верстата |
1765 р. |
Джон Харгрівс |
Механічна прядка |
1767 р. |
Том ас Хайнс |
Водяна прядка |
1771 р. |
Річард Аркрайт |
Перша фабрика |
1779 р. |
Самуель Кромптон |
Мюль-машина (виготовляла пряжу) |
1784 р. |
Джеймс Ватт |
Паровий двигун |
1785 р. |
Едмунд Картрайт |
Механічний ткацький верстат |
1814р. |
Джордж Стефенсон |
Паровоз |
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Запитання
1. Чому промисловий переворот відбувся саме в Англії?
2. Чому передумовою промислової революції були наукові винаходи?
3. Чому напередодні промислового перевороту відбулася аграрна революція?
4. Чому промислова революція розпочалася з ткацького виробництва?
5. Чому промислова революція сприяла урбанізації?
6. Чому виникають розсіяні мануфактури?
7. Чому поширювався рух луддитів?
Завдання
Заповніть таблицю, порівнявши Відродження та Просвітництво.
КРИТЕРІЇ ДЛЯ ПОРІВНЯННЯ |
ВІДРОДЖЕННЯ |
ПРОСВІТНИЦТВО |
Час існування |
||
Основні ідеї |
||
Діячі |
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель вибірково перевіряє виконання завдань, зупиняється на типових помилках.
Висновки
Промислова революція в Англії змінила не тільки англійське суспільство, а й увесь світ. Англія перетворилася на могутню державу, яка стрімко розширювала свої володіння. Промисловий переворот загострив взаємини між підприємцями та найманими робітниками.
У XVIII ст. поширювалися ідеї Просвітництва. Воно стало шляхом переходу суспільства від старих, аграрних відносин до нових, промислових. Зміни торкнулися всіх сфер життя суспільства. Разом із тим Просвітництво поширювалося в обмеженому колі освічених людей.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте текст § 23.
2. Складіть кросворд на десять слів за вивченою темою.