Всесвітня історія. 8 клас: розробки уроків до підручника С. В. Д’ячкова та С. Д. Литовченка
Урок №18. Англійська революція.
Мета: сформувати уявлення учнів про Англію у середині XVII ст.; створити умови для розуміння причин і наслідків Англійської революції; розглянути характерні риси конституційної монархи; встановити зв'язок між народженням капіталістичних відносин та Англійською революцією; охарактеризувати діяльність видатних постатей (О. Кромвель, В. Оранський); розвивати вміння порівнювати абсолютну та конституційну монархію та висловлювати власну думку щодо змін у суспільстві шляхом революції.
Основні поняття та назви: «нові дворяни», пуритани («чисті»), «Довгий парламент», «кавалери», республіка, левеллери, протекторат, Реставрація, «Славна революція», «Білль про права».
Основні дати та події: 1640—1 660 рр. — Англійська революція, 1645 р. — битва під Нейзбі, 1660 р. — реставрація Стюартів, 1688 р. — державний переворот, 1689 р. — прийняття «Білля про права».
Історичні постаті: Яків І Стюарт, Карл І, Олівер Кромвель, Яків II, Вільгельм III Оранський.
Обладнання: підручник, карти світу, Європи, Британських островів, текст з історичного документа, контурні карти.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні навчаться: називати дати початку революції, битви під Нейзбі, страти короля Карла І, реставрації Стюартів, прийняття «Білля про права»; показувати на карті основні події англійської революції;застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття; характеризувати діяльність видатних постатей (О. Кромвель, В. Оранський); порівнювати абсолютну та конституційну монархію та висловлювати власну думку щодо змін у суспільстві шляхом революції.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Тестове завдання
Установіть відповідність між поняттями та їхніми визначеннями.
1 огороджування
2 паупери
3 парламент
4 джентрі
А люди, повністю позбавлені засобів для існування
Б керівник певної території
В станово-представницький законодавчий орган Англії
Г насильницький згін селян із землі
Д «нові дворяни» — дворяни, які активно займалися торгівлею та виробництвом
Запитання
Учні обмінюються аркушами із запитаннями, які готували вдома, протягом кількох хвилин готують відповідь, після чого вчитель проводить вибіркове опитування.
Усне завдання
Знайдіть помилку в тексті.
В умовах загострення англо-іспанської боротьби Єлизавета І уклала союз із сином Марії І Тюдор Яковом VI, який зобов’язався не підтримувати Іспанію й не допомагати шотландським та ірландським католикам. За це він став спадкоємцем англійського престолу, а після смерті королеви — королем Яковом І.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План
1. Англія на початку XVII ст. с. 127
2. Причини революції в Англії, с. 128
3. Початок революції, с. 129
4. Правління «Довгого парламенту», с. 130
5. Протекторат Кромвеля та Реставрація, с. 131
6. «Славна революція», с. 132
7. Політичне становище в Англії наприкінці XVII — у XVIII ст. с. 133
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Тестові завдання
1. Установіть відповідність між іменами королів Англії та їхньою діяльністю.
1 |
Яків І |
А |
«Славна революція», вигнання з країни |
2 |
Карл І |
Б |
розквіт культури |
3 |
Карл II |
В |
спроба правити без парламенту, початок конфлікту з ним |
4 |
Яків II |
||
Г |
спроба встановити абсолютизм і відновити католицизм |
||
д |
війна з парламентом; страчений у 1649 р. |
2. Установіть хронологічну послідовність подій.
А «Славна революція»
Б «Довгий парламент»
В «Пуританська революція»
Г «Короткий парламент»
Робота з контурною картою
Позначте на контурній карті: розташування Англії, Шотландії та Ірландії; столицю Англії; графства, що підтримували Карла І, та графства, що підтримували парламент.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель вибірково перевіряє виконання завдань, зупиняється на типових помилках.
Висновки
Англійська революція стала однією з найвизначніших подій в історії людства XVII ст. Вона значною мірою вплинула не лише на розвиток Англії, а й на процес становлення всієї європейської цивілізації.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте текст § 16.
2. Підготуйтеся до практичного заняття за темою «Розвиток монархічних форм правління у країнах Західної Європи». Об'єднайтеся в групи і повторіть відповідний матеріал: перша група — Франція, друга група — Іспанія, третя група — Англія.