Всесвітня історія. 8 клас: розробки уроків до підручника С. В. Д’ячкова та С. Д. Литовченка
Урок № 10. Практичне заняття «Гуманістичні ідеї у творчості Еразма Роттердамського».
Мета: на практиці розглянути, якими були європейське суспільство й католицька церква в часи Відродження, напередодні Реформації, закріпити знання, вміння та навички учнів за допомогою практичного заняття.
Обладнання: підручник, карти світу, Європи, Америки, Африки, аркуші із цитатами з творів Е. Роттердамського (за необхідністю).
Тип уроку: практичне заняття.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Опитування учнів за завданнями підручника
III. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
План
1. «Князь гуманістів», с. 67
2. «Похвала Глупоті». с. 67
1. «Князь гуманістів»
Повідомлення учнів
Учні виступають із повідомленнями про життя Еразма Роттердамського.
2. «Похвала Глупоті»
Варіант 1
Робота з підручником
Учитель організовує роботу учнів із підручником. Об’єднавшись у пари, вони мають опрацювати матеріал § 9 і зробити висновок відповідно до мети заняття. Після завершення роботи учитель організовує загальне обговорення.
Варіант 2
Робота в групах
Учитель об’єднує учнів у п’ять груп, кожній із яких дає картку з уривком твору «Похвала Глупоті» та пропонує відповісти на запитання: «Наскільки слова Еразма Роттердамського є актуальними в наші дні?». Після завершення роботи відбувається загальне обговорення.
Картка для першої групи
Війна — основа й джерело усіх славетних подвигів. Проте, що може бути безглуздіше за неї (якщо немає для того поважних причин)? Адже війна приносить обом супротивникам більше шкоди, ніж користі. Я вже не кажу про полеглих...
Картка для другої групи
Але, кажуть, і кмітливість у війнах дуже допомагає. Не заперечую. Тільки ж кмітливість усе-таки військова, а не філософська: для... війни філософи та вчені, що проводять безсонні ночі над книгами, взагалі не придатні. Тут потрібні... розбишаки, бандити...
Картка для третьої групи
Хто взявся за кермо правління, той мусить віднині полишити приватні справи і дбати лише про громадські інтереси; не відступати ні на крок від законів, автором і виконавцем яких є сам; слідкувати за непідкупністю службовців і суддів; бути або благодатною зіркою, бездоганною у всьому, і дарувати людям найбільші блага, або стати жахною кометою, що приносить згубу.
Картка для четвертої групи
Вади простих людей не дуже помітні і не дуже поширюються. Щодо можновладців, то вони постійно перебувають у всіх на очах, а тому навіть незначне їхнє відхилення від чесності згубно впливає на всіх підлеглих.
Картка для п’ятої групи
Багатства, якими доля обдарувала можновладця, постійно зваблюють його на манівці. І чим більше навколо різних забав, розбещеності, лестощів, розкоші та втіх, тим обережнішим повинен бути він, щоб десь не оступитися й не згрішити перед обов’язком.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель організовує обговорення за результатами практичного заняття.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель підбиває підсумки роботи учнів на практичному занятті.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Складіть кросворд на 15 слів за вивченими темами розділу.
2. Підготуйте повідомлення про життя й діяльність митців Відродження: Леонардо да Вінчі, Рафаеля Санті, Мікеланджело Буонарроті, Донато Браманте.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України