Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс). 6 клас: розробки уроків до підручника О. В. Гісема та О. О. Мартинюка
УРОК № 22
Тема. Узагальнення й тематичне оцінювання за темою «Цивілізації Передньої та Центральної Азії. Кіммерійсько-скіфський світ».
Мета: узагальнити й оцінити знання, уміння й навички, набуті учнями впродовж вивчення теми; удосконалити набуті вміння та навички; виховувати шанобливе ставлення до минулого людства.
Тип уроку: узагальнення й оцінювання знань.
Обладнання: підручник, атлас, стінні карти, що використовувалися під час вивчення теми, завдання для проведення узагальнення й тематичного оцінювання знань.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель оголошує тему й основні завдання уроку, інформує про заплановані форми роботи.
II. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ
Розв'язування кросвордів і ребусів
Учні розв’язують кросворди й ребуси, підготовлені своїми товаришами.
Запитання та завдання для узагальнення
1. Поясніть значення термінів і понять «колонія», «колонізація», «місто-держава», «клинопис», «закон», «Біблія», «пророки», «сатрап», «пектораль», «скіфський курган».
2. Виконайте завдання за історичною картою.
1) Покажіть дві головні річки Дворіччя й затоку, до якої вони впадають.
2) Покажіть міста-держави Дворіччя в III тис. до н. е.
3) Обведіть кордони Вавилонського царства часів Хаммурапі.
4) Покажіть фінікійські міста-держави й напрямки фінікійської колонізації.
5) Обведіть кордони Ізраїльсько-Іудейського царства за часів Давида та Соломона.
6) Покажіть територію Ассирійської держави й залежність від неї країн у першій половині VII ст. до н. е. Назвіть країни, які підкорили ассирійські царі.
7) Обведіть кордони Ново-Вавилонського царства й укажіть його столицю.
8) Обведіть кордони Перської держави за часів її найвищої могутності. Назвіть столиці Перської держави й перські сатрапії.
9) Покажіть царську дорогу. Назвіть міста, які вона з’єднувала.
10) Покажіть напрямки вторгнення кочівників із Північного Причорномор’я: а) кіммерійців у VIII ст. до н. е.; б) скіфів у VII ст. до н. е.
11) Покажіть територію розселення кіммерійців. Назвіть їхніх сусідів.
12) Покажіть територію Великої Скіфії й напрямок походу царя Персії Дарія І проти скіфів.
3. Визначте й охарактеризуйте особливості способу життя різних цивілізацій Передньої та Центральної Азії.
4. Порівняйте спосіб життя народів цивілізації Передньої та Центральної Азії та кіммерійсько-скіфського світу.
5. Наведіть приклади впливу природно-географічних умов Дворіччя на зародження держави та цивілізації в цьому регіоні.
6. Як природно-географічні умови Північного Причорномор’я вплинули на тип господарювання кіммерійців та скіфів? Наведіть приклади, що підтверджують вашу думку.
7. Яку роль в історії людства відіграло залізо? Обґрунтуйте свою точку зору.
8. Охарактеризуйте діяльність видатних історичних діячів цього періоду — Хаммурапі, Давида, Соломона, Дарія І.
9. Охарактеризуйте внесок цивілізації Передньої та Центральної Азії у світову культуру.
10. Яким був внесок племен і народів раннього залізного віку, що заселяли українські землі, у культурну спадщину людства?
Завдання для тематичного оцінювання
І ВАРІАНТ
1. Який народ дав Дворіччю назву «Месопотамія»?
А фінікійці
Б єгиптяни
В греки
Г перси
2. За правління якого царя у II тис. до н. е. Давньовавилонська держава досягла найбільшої могутності?
А Сарган
Б Нарам-Суен
В Тіглатпаласар
Г Хаммурапі
3. Назва якого фінікійського міста перекладалася як «місце рибної ловлі»?
А Бібл
Б Тір
В Сідон
Г Кадеш
4. Правитель якої держави підкорив місто Єрусалим на початку VI ст. до н. е.?
А Ассирійської
Б Аккадської
В Єгипетської
Г Ново-Вавилонської
5. Яку назву мала найбільша фінікійська колонія, заснована містом Тір у Північній Африці?
А Гадес
Б Карфаген
В Сиракузи
Г Таррос
6. Яка країна першою в Передній і Центральній Азії озброїла свою армію залізною зброєю?
А Вавилонська держава
Б Ново-Вавилонська держава
В Ассирійське царство
Г Перське царство
7. Хто вважається засновником Ново-Вавилонського царства?
А Набопаласар
Б Навуходоносор II
В Тіглатпаласар І
Г Тіглатпаласар III
8. Який цар правив Персією 34 роки й здобув у підданих ім’я «Цар царів»?
А Кір
Б Камбіз
В Дарій І
Г Дарій III
9. Які племена в період кіммерійців заселяли центральну частину українського лісостепу?
А чорнолісці
Б трибільці
В скіфи
Г сармати
10. Який народ заселяв Північне Причорномор’я в VII—III тис. до н. е.?
А кіммерійці
Б скіфи
В таври
Г сармати
11. Хто з правителів Давньоєврейського царства збудував у Єрусалимі храм богу Ягве?
А Саул
Б Мойсей
В Давид
Г Соломон
12. Який народ Передньої та Центральної Азії, на думку вчених, уперше в історії людства в IX ст. до н. е. створив кінноту?
А єгиптяни
Б євреї
В ассирійці
Г фінікійці
II ВАРІАНТ
1. Укажіть, на чому писали жителі Дворіччя.
А бамбукові таблички
Б глиняні таблички
В папірус
Г пергамент
2. Із якої країни Дворіччя походив цар Саргон?
А Шумер
Б Ассирія
В Аккад
Г Елам
3. Хто був першим правителем об’єднаного Ізраїльсько-Іудейського царства?
А Давид
Б Соломон
В Саул
Г Мойсей
4. У якій країні вперше винайшли алфавіт?
А Ассирія
Б Фінікія
В Персія
Г Ізраїль
5. Хто, за легендою, був засновником і першим царем держави Ізраїль?
А Давид
Б Соломон
В Саул
Г Мойсей
6. Коли об’єднані сили вавилонян і мідійців захопили й зруйнували ассирійську столицю Ніневію?
А 500 р. до н. е.
Б 612 р. до н. е.
В 700 р. до н. е.
Г 712 р. до н. е.
7. Яку групу осіб з оточення перського царя Дарія І називали «безсмертними»?
А жерців
Б чиновників
В охоронців
Г воєначальників
8. Хто з перських царів підкорив Єгипет?
А Кір
Б Камбіз
В Дарій І
Г Дарій III
9. Перший народ, який проживав на території України, що згадується в «Одіссеї» Гомера, має назву:
А кіммерійці
Б чорнолісці
В скіфи
Г сармати
10. У який період Велика Скіфія досягла найвищого піднесення?
А І ст. до н. е.
Б II ст. до н. е.
В III ст. до н. е.
Г IV ст. до н. е.
11. Наприкінці III ст. до н. е. Велика Скіфія припинила своє існування під тиском:
А кіммерійців
Б сарматів
В греків
Г римлян
12. Укажіть країну, у якій виник міф про всесвітній потоп.
А Єгипет
Б Фінікія
В Дворіччя
Г Ізраїль
Відповіді: І варіант: 1. В; 2. Г; 3. В; 4. Г; 5. Б; 6. В; 7. А; 8. В; 9. А; 10. Б; 11. Г; 12. В.
II варіант: 1. Б; 2. В; 3. А; 4. Б; 5. В; 6. Б; 7. В; 8. Б; 9. А; 10. Г; 11. Б; 12. В.
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
Заключне слово вчителя
У результаті вивчення теми ви познайомилися з основними подіями, пов’язаними з розвитком цивілізації Передньої та Центральної Азії й народів, що заселили Північне Причорномор’я в давнину. Ці події переконливо свідчать про вагомий внесок цих спільнот у культурну спадщину людства. Дізнатися більше про них ви зможете за додатковими джерелами інформації.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про географічне положення та природні умови Стародавньої Індії.