Посібник «Мій конспект. Історія України. 9 клас»
Урок 11. УЗАГАЛЬНЕННЯ. ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ ЗА РОЗДІЛОМ 1
Мета уроку
• Після цього уроку будуть узагальнені та оцінені результати навчально-пізнавальної діяльності учня/учениці щодо розділу 1 «Українські землі у складі Російської імперії наприкінці XVIII — в першій половині XIX ст.».
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА УРОКУ
Повідомлення теми і цілей уроку.
II. ЕТАП УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ
Тести
Учні виконують тестові завдання закритого і відкритого типу.
1. Що стало наслідком появи 29 січня 1855 року царського маніфесту «Про призив до Державного ополчення»: «...звертаємося до всіх станів держави, наказуючи приступити до загального Державного Ополчення»?
А Початок польського повстання;
Б ліквідація Задунайської Січі;
В видання Валуєвського циркуляру;
Г початок «Київської козаччини».
Відповідь: Г.
2. Назвіть губернії, позначені цифрами на карті.
Відповідь: 1 Волинська, 2 Херсонська, 3 Полтавська, 4 Харківська, 5 Чернігівська, 6 Київська, 7 Катеринославська, 8 Таврійська, 9 Подільська.
3. Яке поняття ілюструють наведені дані щодо України?
Кількість мануфактур |
Кількість підприємств з використанням машин |
Всього |
|
1800 рік |
200 |
0 |
200 |
1860 рік |
1980 |
350 |
2 330 |
А Трудова міграція; Б національне відродження;
В внутрішній товарообмін; Г промисловий переворот.
Відповідь: Г.
4. Про кого йдеться в уривку з енциклопедії XIX ст.?
«Йому належить перша думка про університет у Харкові; він же схилив до цієї думки місцеве дворянство, яке пожертвувало для того 400 000 руб.; він залучив до цієї справи видатних і популярних діячів серед всіх станів... діставав і відправляв в Харків книги, типографські приналежності, ремісників».
А М. Максимович; Б М. Петроградський;
В І. Котляревський; Г В. Каразін.
Відповідь: Г.
5. Про які події йдеться в уривку?
«30-го грудня, близько третьої години пополудні, роти дійшли до Василькова. Проти нас була виставлений ланцюг стрільців... 3 січня 1826-го р., на привалі ми дізналися, що кавалерійський загін з кінно-артилерійської ротою заступив шлях до Трилісся... Ми знялися з привалу, вишикувалися в ротні колони і вирушили далі».
Відповідь. Повстання Чернігівського полку.
6. Про які події йдеться в уривку?
«У ці дні народився відомий лозунг, звернений до населення Правобережної України: «За нашу і вашу свободу!». Розрізнені повстання, що відбулися на Волині, Поділлі й Київщині з початку квітня до середини червня, закінчилися поразкою. У повстанні у Правобережній Україні взяли участь 5 627 осіб, у тому числі дворян (шляхта, поміщики) — 4017 (74 %) і селян — 1273 (23,4 %)».
Відповідь. Польське повстання.
7. Рекрутів у першій половині XIX ст. набирали з...:
А міщан; Б поміщицьких селян;
В державних селян; Г дворян.
Відповідь: Б.
8. Вставте пропущене поняття у висловлюванні історика Д. Баталія щодо історії України першої половини XIX ст.
«На першому місці треба поставити ..., що до них входило дворянство, іноді дуже вельможне і багате, офіцерство... з його штучною організацією, містикою, символікою, політичною і соціальною уміркованістю... Головною його метою було духовне відродження окремої людини...»
А Кирило-мефодіївців; Б декабристські організації;
В масонські ложі; Г польських патріотів.
Відповідь: В
9. Який процес визначено такими стадіями розвитку: етнографічна, культурницька, політична?
А Промисловий переворот; Б інтенсифікація виробництва;
В національне відродження; Г трудова еміграція.
Відповідь: В.
10. Що було характерною особливістю промислового перевороту в Україні? (Три варіанти відповіді)
1) Ґрунтувався на вільнонайманій праці;
2) сприяв прискореному зростанню населення в північних регіонах, ніж у південних;
3) промисловий переворот насамперед вплинув на цукроваріння;
4) розпочався в умовах федально-кріпосницьких відносин;
5) відбувся раніше, ніж у країнах Західної Європи;
6) розпочався на металургійних підприємствах;
7) розпочався одночасно в усіх губернських містах;
8) перші ознаки проявились у переробці картоплі;
9) завершився раніше, ніж у країнах Західної Європи;
10) ґрунтувався на праці іноземних колоністів;
11) засновниками перших фабрик були поміщики.
Відповідь: 3, 4, 11.
11. Про що йдеться в народній пісні першої половини XIX ст.?
Молотив я в понеділок, молотив я і вівторок, Обмолотив у вівторок, лишилося снопів сорок, А в середу докінчив — день панщини одробив.
А Шарварок;
Б урок;
В фільварок;
Г оброк.
Відповідь: Б.
12. Які події відбувались в українських землях у складі Російської імперії в першій половині XIX ст.?
1) Повстання під проводом У. Кармалюка;
2) діяльність Кирило-Мефодіївського братства;
3) заборона діяльності Головної руської ради;
4) скасування кріпосного права;
5) діяльність «Руської трійці»;
6) повстання Чернігівського полку;
7) запровадження Валуевського циркуляру.
Відповідь: 1, 2, 6.
13. Установіть хронологічну послідовність подій в українських землях у складі Російської імперії наприкінці XVIII — першій половині XIX ст.
А Вихід друком «Енеїди» Івана Котляревського;
Б повстання Чернігівського полку;
В польське повстання;
Г діяльність Кирило-Мефодіївського братства.
Відповідь: А, Б, В, Г.
14. У цій книзі уперше видано програмові завдання...:
А Кирило-Мефодіївського товариства;
Б «Братства тарасівців»;
В Південно-Західного відділу Російського географічного товариства;
Г «Руської трійці».
Відповідь: А.
Завдання
1. Покажіть на карті:
1) зміни української території наприкінці XVIII — у першій половини XIX ст.;
2) місця діяльності політичних і національно-культурних організацій; території, охоплені соціальними протестами.
2. Охарактеризуйте:
1) політичний і соціально-економічний стан українських земель, особливості першого етапу індустріальної революції;
2) розгортання національного руху в цей період;
3) діяльність Кирило-Мефодіївського братства.
3. Поясніть:
1) вплив індустріальної революції на соціально-економічний розвиток України;
2) значення діяльності Кирило-Мефодіївського братства для національного руху;
3) вплив індустріальної революції на розвиток міст, торгівлі, транспорту і соціальної структури суспільства.
4) роль Харківського і Київського університетів як центрів українського національного відродження;
5) програмові положення та ідейні засади діяльності Кирило-Мефодіївського братства;
6) роль загальноросійського і польського визвольних рухів в історії України;
7) розбіжності в цілях українського, російського і польського рухів на території України.
4. Назвіть:
1) дати входження українських територій до складу Російської імперії;
2) назви і час існування козацьких формувань після ліквідації Запорозької Січі (Задунайська січ, Азовське козацьке військо, Чорноморське/Кубанське козацьке військо);
3) дату Польського повстання;
4) дату діяльності Новгород-Сіверського гуртка автономістів;
5) час початку індустріальної революції в Україні;
6) час діяльності осередків національного та опозиційних рухів;
7) час діяльності Кирило-Мефодіївського братства;
8) хронологічні межі найбільших соціальних виступів першої половини XIX ст. (селянські виступи під проводом Устима Кармелюка на Поділлі, повстання військових поселенців на Харківщині, селянські рухи «Київська козаччина» і «Похід у Таврію за волею»).
5. Поясніть такі терміни і поняття: «чумакування», «порто-франко», «індустріальна революція (промисловий переворот)».