Посібник «Мій конспект. Історія України. 9 клас»
Урок 21. РОЗВИТОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Мета уроку
Після цього уроку учень/учениця
• має знати: дати виходу друком «Енеїди» Івана Котляревського та «Кобзаря» Тараса Шевченка;
• має розуміти: значення фольклору та етнографи в дослідженні національних ознак українців і формуванні національної свідомості; пошук науково-історичних підвалин української самобутності як частину національного руху;поняття «класицизм», «романтизм»;
• має вміти: характеризувати формування нової української літератури та сучасної літературної мови; визначити причини і наслідки культурних зрушень; пояснити зумовленість культурних процесів потребами національного розвитку; дати оцінку діяльності Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Миколи Гоголя, Григорія Квітки-Основ'яненка, Петра Гулака-Артемовського, Євгена Гребінки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
Повідомлення теми та мети уроку.
II. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Період кінця XVIII — початку XIX ст. називають новою українською літературою. Кінець XVIII — 30 р. XIX ст. час, коли почав розвиватися просвітительский реалізм і сентименталізм. Формуються нові провідні жанри поезії, прози та драми. Саме в цей період розвивалась літературна українська мова. 1840-60-ті роки XIX ст. — поширюється романтизм. З’являється Шевченко зі своїми творами, зароджується літературна критика (П. Куліш).
Робота з історичними поняттями
Романтизм — мистецький стиль у літературі й мистецтві, що виник наприкінці XVIII ст. Характерними ознаками романтизму є заперечення раціоналізму, відмова від суворої нормативності в художній творчості, культ почуттів людини; увага до особистості, її індивідуальних рис; неприйняття буденності й звеличення «життя духу».
Класицизм — напрям в європейському мистецтві наприкінці XVIII — на початку XIX ст. Йому притаманна орієнтація на античні канони, які проголошували ідеальними, класичними, гідними наслідування.
Робота з історичним джерелом
• Опрацюйте наведене джерело і скажіть, яка проблема непокоїть П. Гулака-Артемовського.
«Думка про те, що, напевно, недалекий той час, коли назавжди зникнуть не лише сліди малоросійських звичаїв і старовини, а й сама мова зіллється з величезною рікою могутньої й панівної російської мови, не залишивши по собі жодних слідів свого існування, породжує в мені такий відчай, що є миті, коли мені хочеться відмовитися від усіх своїх намірів і сховатися в мирному затишку простого селянина, щоб зловити останні звуки рідної мови, що вмирає з кожним днем».
Учитель. Першим твором, написаним народною мовою, який почав процес оформлення її як сучасної літературної мови, стала «Енеїда» І. Котляревського.
Робота з підручником
• Опрацювавши текст підручника, складіть таблицю «Досягнення української літератури у першій половині XIX ст.».
Орієнтовний вигляд таблиці
Прізвище письменника |
Твори |
І. Котляревський |
«Енеїда» (1798 р.), «Наталка-Полтавка», «Москаль-чарівник» |
Т. Шевченко |
1840 р. — Петербург «Кобзар» |
П. Гулак-Артемовський |
Писав байки. «Пан та собака» |
Г. Квітка-Основяненко |
«Сватання на Гончарівці», «Малоросійські оповідання», «Маруся», «Конотопська відьма» |
Є. Гребінка |
Байкар. «Малоросійські приказки» |
П. Куліш |
«Чорна рада», автор абетки «кулішівка» |
М. Гоголь |
«Тарас Бульба», «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Мертві душі», «Ревізор» |
Повідомлення учнів
Виступ учнів з презентаціями про життя і творчість Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Миколи Гоголя, Григорія Квітки-Основ’яненка, Петра Гулака-Артемовського, Євгена Гребінки.
Учитель. Вершиною української літератури XIX ст. стала геніальна творчість пророка національного відродження України — Тараса Шевченка. Найбільш відомий його твір «Кобзар» вийшов друком у Петербурзі 1840 року. До збірки увійшло лише вісім творів «Думи мої, думи мої, лихо мені з вами!», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка», «До Основ’яненка», «Іван Підкова» та «Тарасованіч».
Робота з візуальним джерелом
Форзац першого видання «Кобзаря»
♦ Складіть три запитання до поданого зображення.
Орієнтовні запитання
1. Хто зображений на форзаці?
2. Чому написано не українською?
3. Де і коли видано книгу?
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Робота з історичним джерелом
♦ Як ви вважаєте, чи не перебільшував царський уряд вплив творчості Т. Шевченка на український народ? Чому?
Із обвинувального висновку по справі Т. Шевченка
«З улюбленими віршами в Малоросії могли поселитися і згодом укоренитися думки про вигадане блаженство часів гетьманщини, про щастя повернути ці часи і про можливість України існувати у вигляді окремої держави... За обурливим духом і зухвалістю, що виходить поза всякі межі, він повинен бути визнаний одним із важливих злочинців».
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника.