Міні-конспекти уроків до підручника О. В. Гісема. 9 клас
Урок № 19. Наддніпрянська Україна в системі тогочасних міжнародних відносин
Мета: визначити зміст українського питання в контексті європейської міжнародної політики в другій половині XIX ст.; проаналізувати причини, перебіг і результат Кримської (Східної) війни 1853—1856 рр., з'ясувати її вплив на становище в Наддніпрянській Україні, охарактеризувати селянський рух під час Кримської війни; формувати в учнів уміння працювати з документами, історичною картою, термінами й поняттями, уміння аналізувати історичний матеріал, робити висновки, висловлювати власну точку зору.
Обладнання: підручник, атлас з історії України.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття, терміни, назви: українське питання. Кримська (Східна) війна, «Київська козаччина», похід «У Таврію за волею».
Основні дати та події: 1853—1856 рр. — Кримська (Східна) війна; 1855 р. — «Київська козаччина»; 1856 р. — похід «У Таврію за волею».
Очікувані результати: учні навчаться: характеризувати зміст українського питання в другій половині XIX ст. та його місце в тогочасних міжнародних відносинах; аналізувати передумови, привід Кримської (Східної) війни та перебіг її подій на українських землях; пояснювати, яким був вплив війни на становище в Наддніпрянській Україні; визначати особливості селянського руху під час Кримської (Східної) війни.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Пояснити назву розділу «Українські землі у складі Російської імперії в другій половині XIX ст.», ознайомити учнів із кількістю годин, відведеною на його вивчення, формою проведення тематичного оцінювання тощо.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Репродуктивна бесіда за запитаннями підручника.
V ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нового матеріалу
1. Українське питання в контексті європейської міжнародної політики. 2. Чергова спроба Російської імперії розв’язати турецьке питання. Кримська (Східна) війна 1853—1856 рр. 3. Вплив війни на становище в Наддніпрянській Україні. 4. Селянський рух під час Кримської (Східної) війни.
Розповісти, що в другій половині XIX ст. українське питання було складовою європейської міжнародної політики. Проте, якщо українські діячі очікували на допомогу у визволенні своєї Батьківщини, то європейських політиків більше цікавила можливість здійснення своїх планів.
Відзначити, що поразка Російської імперії у Кримській (Східній) війні наочно показала її військово-технічну відсталість через існування кріпосницької системи, що мало безпосередній вплив на підготовку селянської реформи 1861 р.
Звернути увагу на те, що під час Кримської (Східної) війни, як і під час воєн у попередні періоди, Росія активно використовувала людський і матеріальний потенціал українських земель. Пояснити, що селянські виступи під час війни в Наддніпрянщині унаочнили напруженість ситуації в краї.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Узагальнення знань за допомогою таблиці. Заповніть таблицю, порівнявши селянські рухи «Київська козаччина» та похід «У Таврію за волею», за планом: 1) дата; 2) привід; 3) перебіг подій; 4) результати та наслідки.
VII. ПІДСУМКИ УРОКУ
Рефлексія. Підсумки уроку можна провести в усній або письмовій формі, запропонувавши учням закінчити речення: «На сьогоднішньому уроці я дізнався(лася) про такі важливі події, як...; зрозумів(ла), що...; засвоїв)ла) значення таких історичних термінів і понять...; найбільше зацікавився(лася) такими питаннями та проблемами...; додатково хочу отримати відповіді на такі питання...».
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати матеріал підручника (§ 12) та виконати завдання до нього.