Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 9
ІСПАНІЯ
Мета: ознайомитися з подіями історії, процесом формування колоніальної імперії в Іспанії, з’ясувати особливості формування її монархії, її внутрішньої та зовнішньої політики; порівняти особливості абсолютної монархії у Франції та Іспанії.
Основні поняття та терміни: «кортеси», «комунерос», «автодафе».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Робота з поняттями
Учні мають дати визначення поняттям: «станова монархія», «централізована держава», «гугенот», «громадянська війна», Генеральні штати, «абсолютна монархія», Реформація, Контрреформація.
Робота з таблицею
Порівняйте станову та абсолютну монархії.
Питання для порівняння |
Станова монархія |
Абсолютна монархія |
Кому належала верховна влада в країні? |
||
Кому належала влада на місцях? |
||
Хто затверджував податки? |
||
Хто видавав закони? |
||
Як збиралося військо? |
Бесіда за питаннями
- 1. Порівняйте положення трьох основних станів Франції.
- 2. Поясніть, чому у Франції лютеранство витіснило кальвінізм.
- 3. Поясніть, чому протистояння між католиками і гугенотами призвело до тривалих воєн.
III. Вивчення нового матеріалу
Іспанський абсолютизм
Робота з картою
За допомогою карти атласа й тексту підручника (Подаляк Н. Г., С. 95; Ліхтей І. М., С. 79) виконайте завдання.
- 1. Назвіть держави, що межували з Іспанією.
- 2. Назвіть колонії, якими володіла Іспанія.
- 3. Назвіть території, які входили до складу Іспанської імперії.
Робота зі схемою
Учитель пропонує учням зробити в зошиті схему «Управління Іспанською імперією» та прокоментувати її.
Економічний розвиток
Робота в групах
Учитель ділить клас на групи, нагадує правила групової роботи. Учням пропонується на основі матеріалу підручника (Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., С. 57-58; Подаляк Н. Г., С. 97-99), інформативних текстів і документів підготувати повідомлення «Економічний розвиток Іспанії».
Прибутки іспанської монархії від своїх володінь за часів Карла V
Нідерланди до початку царювання Філіппа II вважалися в Європі найбагатшою країною серед усіх володінь іспанського короля, країною, яка давала іспанському уряду більше прибутків, ніж усі інші з Новим Світом разом.
Нідерланди |
2 мли флоринів на рік |
Італія |
1 млн флоринів на рік |
Новий Світ |
1/2 млн флоринів на рік |
Власне Іспанія |
1/2 млн флоринів на рік |
(История Средних веков: Хрестоматия. — М., 1988. — С. 197.)
Запитання
- Чому величезні володіння Карла V давали менше прибутків, ніж одна провінція Нідерланди?
Повстання «комунерос»
Учитель пропонує учням за допомогою підручника підготувати презентацію «Повстання “комунерос”» (Ліхтей І. М., С. 81; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., С. 55; Подаляк Н. Г., С. 95-96).
Групова робота. Рамка цілі
Цей метод передбачає чотири етапи:
- 1. Мета (Чому? Навіщо? Для чого?)
- 2. План (Як? Яким чином?)
- 3. Дія (Що? Де? Коли?)
- 4. Результати (Які наслідки? Які підсумки?)
Правління іспанських королів
Учитель пропонує учням заповнити таблицю.
Правління іспанських королів |
Напрями зовнішньої політики |
Напрями внутрішньої політики |
Карл V |
||
Філіпп II |
IV. Закріплення знань учнів
Бесіда з учнями
- 1. Назвіть особливості державного устрою Іспанії.
- 2. Розкажіть про боротьбу іспанських монархів з Реформацією.
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 8; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 8; Подаляк Н. Г., § 11).
2. Складіть діалог між імператором Карлом V та імператорським радником у січні 1556 р.
3. Підготувати повідомлення про герцога Альба.
4. Почати підготовку до презентації резервного уроку.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України