Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 7
ПОШИРЕННЯ РЕФОРМАЦІЇ. КОНТРРЕФОРМАЦІЯ
Мета: розкрити хід та наслідки Реформації в країнах Європи; охарактеризувати ознаки реформаційних вчень, Контрреформації, протестантської церкви; порівняти реформаційні вчення та діяльність їх засновників; виховувати толерантне ставлення до будь-якої релігії та повагу до думок інших.
Основні поняття та терміни: «лютеранство», «кальвінізм», «англіканська церква», Контрреформація, Орден єзуїтів, «протестантизм».
Основні події:
- 1534 р. — створення Ордену єзуїтів;
- 1555 р. — Аугзбурзький мир.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Робота з картою
За допомогою карти атласа «Реформація в Європі в XVI ст.» виконайте завдання:
- 1. Назвіть державу, до якої входили землі Німеччини.
- 2. Назвіть держави, які межували зі Священною Римською імперією.
- 3. Назвіть місто, в якому вперше виступив з протестом проти продажу індульгенцій Мартін Лютер.
- 4. Назвіть держави Європи, де набув поширення католицизм.
- 5. Назвіть держави Європи, в яких виникли реформаційні рухи.
- 6. Назвіть державу, в якій виникло лютеранство.
Робота з хронологією
1. Співвіднесіть дати й події.
а) 1517 р. |
1) прийняття програми «Дванадцять статей» |
б) 1520 р. |
2) початок Реформації |
в) 1525 р. |
3) селянська війна в Німеччині |
4) відлучення Лютера від церкви |
Відповідь: а — 2; б — 4; в — 1.
2. Розмістить події в хронологічному порядку.
- а) Селянська війна в Німеччині;
- б) відлучення Лютера від церкви;
- в) підписання миру між католиками й протестантами;
- г) виступ Лютера з «95 тезами»;
Відповідь: г — б — а — в.
III. Вивчення нового матеріалу
Поширення Реформації
Учитель пропонує учням на основі розповіді учителя або самостійної роботи з підручником заповнити таблицю «Протестантські церкви».
Держава |
Назва церкви |
Засновник |
Головні ідеї |
Контрреформація
Учні мають опрацювати документ у підручнику (Ліхтей І. М., С. 63; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., С. 45; Подаляк Н. Г., С. 83) і дати відповіді на запитання.
- 1. Назвіть риси характеру та чесноти, які повинні мати віряни.
- 2. Як ви вважаєте, до чого може привести така сліпа відданість?
IV. Закріплення знань учнів
Робота з картою
За допомогою карти атласа «Контрреформація в Європі в XVI ст.» виконайте завдання:
- 1. Назвіть держави, на які проширився протестантизм.
- 2. Назвіть держави, де проживало православне населення.
- 3. Назвіть держави, в яких перемогла Контрреформация.
- 4. Назвіть найважливіші єзуїтські центри.
- 5. Назвіть головні центри Контрреформації.
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 6; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 6; Подаляк Н. Г., § 9).
2. Підготувати матеріали для групової роботи:
- 1) Франція за часів Генріха IV.
- 2) Франція за часів герцога Рішельє.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України