Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 30
ЕПОХА КАТЕРИНИ II
Мета: охарактеризувати внутрішнє та зовнішнє становище Росії у цей період, удосконалювати навички учнів у визначенні ролі особи в історії; продовжити розвивати вміння аналізувати та працювати з історичними джерелами, текстами, таблицями.
Основні поняття та терміни: «сенат», «Семирічна війна», «розподіли Польщі».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Робота з хронологією
Співвіднесіть дати та події.
а) 1700-1721 рр. |
1) прийняття Петром І титулу імператора |
б) 1703 р. |
2) розгром шведів під Полтавою |
в) 1709 р. |
3) роки життя Петра І |
г) 1721 р. |
4) Північна війна |
5) заснування Санкт-Петербурга |
Відповідь: а — 4; б — 5; в — 2;г — 1.
Робота з картою
За допомогою карти атласа «Утворення Російської імперії (к. XVII-XVIII ст.)» дайте відповіді на запитання.
- 1. Назвіть напрями військових походів Петра І.
- 2. Назвіть корабельні верфі, які заснував Петро І.
- 3. Назвіть основні битви Північної війни.
- 4. Назвіть маршрут відступу І. Мазепи та Карла XII.
Робота з поняттями
Співвіднесіть терміни та поняття з визначеннями.
а) Сенат |
1) вища установа, що керувала православною церквою |
б) колегія |
2) найвищий державний орган, підлеглий імператору у справах законодавства і державного управління |
в) губернія |
3) центральна урядова установа, що відала окремими галузями |
г) Синод |
4) закон про систему чинів і порядок проходження державної служби |
д) «Табель про ранги» |
5) основна адміністративно-територіальна одиниця |
е) рекрут |
6) постійне професійне військо |
ж) регулярна армія |
7) особа, що відбуває військову службу за наймом або як повинність |
Відповідь: а — 2; б — 3;в — 5;г — 1; д — 4; е — 7;ж — 6.
III. Вивчення нового матеріалу
Робота в групах
Учитель ділить клас на групи. Кожна група отримує завдання.
- 1-а група. Епоха палацових переворотів.
- 2-а група. Внутрішня політика Катерини II.
- 3-я група. Повстання О. Пугачова.
- 4-а група. Зовнішня політика Катерини II.
Епоха палацових переворотів
Завдання
- 1. Дайте визначення поняттю «палацовий переворот».
- 2. Визначте час перебування монархів на російському престолі в епоху палацових переворотів.
- 3. Визначте групи, які приходили до влади та підтримували монархів. Чим характеризувалася їхня діяльність?
- 4. Заповніть таблицю «Епоха палацових переворотів».
Правитель |
Час перебування при владі |
На кого спирався під час перевороту |
Заходи |
Внутрішня політика Катерини II
- 1. Дайте визначення поняттю «освічений абсолютизм». Назвіть заходи «освіченого абсолютизму» Катерини II.
- 2. Складіть таблицю «Внутрішня політика Катерини II». Повстання О. Пугачова
Запитання
- 1. Чому, на ваш погляд, О. Пугачов привласнив собі ім’я царя Петра III?
- 2. Чиї інтереси захищав О. Пугачов і як це вплинуло на склад повстанців?
- 3. Проти кого було спрямовано повстання?
Робота з картою
За допомогою карти історичного атласа «Утворення Російської імперії (кінець XVIII-XVIII ст.)» виконайте завдання:
- 1. Назвіть територію, яка була охоплена повстанням О. Пугачова.
- 2. Назвіть міста, які тримали повсталих в облозі.
Зовнішня політика Катерини II
- 1. Назвіть напрями зовнішньої політики Катерини II.
- 2. Складіть таблицю «Війни Російської імперії під час правління Катерини II».
IV. Закріплення знань учнів
1. Заповніть пропуски в тексті.
У другій половині XVIII ст. завдяки політиці імператриці, спрямованій на зміцнення феодального землеволодіння, ____ остаточно оформилося як панівний стан і стало соціальною базою ____ . За Катерини II ____ досягло свого розквіту. Внаслідок погіршення становища ____ дедалі більше зростало невдоволення, яке трансформувалося в грандіозне за своїми масштабами ____ під керівництвом ____ (абсолютизм, дворянство, кріпацтво, селяни, повстання, Омельян Пугачев).
2. Співвіднесіть дати та події.
а) 1762-1796 рр. |
1) епоха палацових переворотів |
б) 1773-1775 рр. |
2) повстання Омеляна Пугачова |
в) 1768-1791 рр. |
3) правління Катерини II |
г) 1725-1762 рр. |
4) війни між Росією та Туреччиною |
Відповідь: а — 3; б — 2; в — 4; г — 1.
V. Домашнє завдання
1. Прочитати відповідний матеріал підручника (Ліхтер І. М., § 25; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д. § 23; Подоляк Н. Г., § 24, С. 198- 208).
2. Скласти порівняльну характеристику правління Петра І та Катерини II.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України