Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас

УРОК 28

АВСТРІЯ ТА ПРУССІЯ. КУЛЬТУРА

Мета: ознайомити учнів з історією Пруссії та Австрії; формувати вміння спиратися на вже відомі факти, розглянути проблеми імперії Габсбургів; удосконалити вміння аналізувати, порівнювати історичну інформацію; продовжити роботу з таблицями, історичними картами.

Основні поняття й терміни: «абсолютизм», «юнкер», «курфюрст», «Просвітництво», «багатонаціональна держава», «Контрреформація», «канцлер».

Основні події:

  • 1701 р. — проголошення королівства Пруссія.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

II. Актуалізація знань

1. Співвіднесіть імена просвітителів з їхніми ідеями.

а) Вольтер

1) «Для того щоб піднести державу з найнижчого ступеня варварства до вищого ступеня добробуту, потрібні лише мир, легкі податки і терпимість в управлінні»

б) Монтеск’є

2) «Зруйнуйте стару будівлю обману!», «Розчавіть тварюку!», «На землі вистачить благ для всіх, якщо вона буде у загальному володінні», «Найщасливіше для людей, коли государ — філософ»

в) Руссо

3) «Якби Бога не було, його слід би було вигадати, але вся природа свідчить про те, що Бог є». «Необхідний такий порядок речей, за якого різні власті могли б стримувати одна одну»

Відповідь: а — 2; б — 3; в — 1.

III. Вивчення нового матеріалу

Священна Римська імперія

Робота з картою

Учитель пропонує учням за допомогою карти історичного атласа «Королівство Пруссія ту Австрійська монархія Габсбургів» та «Європа у добу Просвітництва» виконати завдання:

  • 1. Назвіть держави, які входили до складу Священної Римської імперії.
  • 2. Назвіть державу, яка суттєво збільшила свою територію після Тридцятирічної війни.
  • 3. Назвіть держави, які мали спільні кордони з Бранденбурзько-Прусським королівством.
  • 4. Назвіть галузі виробництва, які розвивалися в королівстві Пруссія.

Історичні портрети Фрідріха Вільгельма II і Фрідріха II

Заповніть порівняльну таблицю «Правління Фрідріха Вільгельма II і Фрідріха II»

Внутрішня політика

Зовнішня політика

Фрідріх Вільгельм II

Фрідріх II

Австрійська монархія Габсбургів

Робота з картою

Учитель пропонує учням за допомогою карти історичного атласа «Королівство Пруссія та Австрійська монархія Габсбургів» та «Європа в добу Просвітництва» відповісти на питання й заповнити таблицю «Територіальні захоплення Австрійської монархії Габсбургів наприкінці XVII-XVIII ст.».

  • 1. Назвіть території, які входили до складу володінь Австрійської монархії Габсбургів.
  • 2. Назвіть території, які були приєднані до Австрії за Карловицьким миром.
  • 3. Назвіть територію, яка була приєднана у 1718 р.
  • 4. Назвіть держави, які мали кордони з Австрійською монархією Габсбургів.
  • 5. Назвіть галузі виробництва, які розвивалися в Австрійській монархії Габсбургів.
  • 6. Назвіть українські землі, що опинилися у складі Австрійської монархії Габсбургів.

Рік приєднання

Назва території

Культура німецьких держав

Розповідь учителя супроводжується роботою учнів у зошитах над заповненням таблиці «Культура німецьких держав».

Галузь культури

Учені, діячі культури

Твори, думки, ідеї

IV. Закріплення знань учнів

1. Дайте відповіді на запитання.

  • Чому час правління Йосифа II та Фрідріха II вважають «освіченим абсолютизмом»?

2. Співвіднесіть імена німецьких діячів культури з їхніми творами.

а) Ґете

1) «Меса сі-мінор»

б) Моцарт

2) «Музика феєрверку»

в) Бах

3) «Реквієм»

г) Гендель

4) «Фауст»

Відповідь: а — 4; б — 3;в — 1; г — 2.

а) Г. Лессінг

1) Німецький поет, філософ, державний діяч, автор творів «Фауст», «Іфігенія в Тавриді»

б) Й. Шиллер

2) мислитель, філософ, мистецтвознавець, автор твору «АнтиГете»

в) Й. Гете

3) німецький композитор, автор 500 композицій, ораторій, хоралів, інструментальних творів

г) Й. Бах

4) німецький драматург, поет, автор творів «Дон Карлос», «Розбійники»

Відповідь: а — 2; б — 4; в — 1; г — 3.

IV. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 22-23; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 21-22; Подаляк Н. Г., § 23).

2. Підготувати повідомлення про реформи Петра Великого.