Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 27
ПРОСВІТНИЦТВО ТА АБСОЛЮТИЗМ
Мета: ознайомити учнів з ідеями представників Просвітництва та пропонованими ними моделями облаштування суспільства; досягти розуміння учнями того, що ідеї просвітителів відтворювали погляди буржуазії, що розвивалася.
Основні поняття й терміни: «Просвітництво», «енциклопедисти», «технічний прогрес».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Бесіда за питаннями
- 1. Дайте характеристику правлінню Людовіка XIV.
- 2. Чому владу Людовіка XIV вважають абсолютною?
- 3. Назвіть реформи, проведені за часів правління Людовіка XIV.
- 4. Як ви вважаєте, які наслідки мали реформи? Чому саме?
III. Вивчення нового матеріалу
«Царство Розуму»
Бесіда за питаннями
Учитель пропонує учням дати відповіді на питання:
- 1. Як ви вважаєте, які зміни у світогляді людей сталися у XV-XVI ст.?
- 2. Назвіть основні ознаки гуманістичного світогляду.
- 3. Яким чином мали поширюватися нові ідеї в суспільстві.
Формування поняття
Просвітництво — ідейний рух к. XVII-XVIII ст., заснований на раціоналізмі, розповсюдженні знань, визнанні природних і політичних прав людини.
Самостійна робота з підручником
Вчитель пропонує учням прочитати текст підручника (Ліхтей І. М., § 21, С. 187-189; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 20, С. 139-141; Подаляк Н. Г., § 22, С. 176-178) і заповнити таблицю «Ідеї французьких просвітителів».
Просвітителі |
Основні ідеї навчання |
Вольтер (Франсуа-Марі Аруе, 1694-1778) |
Абсолютна монархія є рабством і тиранією. Ідеал суспільного устрою — освічена монархія на чолі з королем-філософом. Реформи, які проводить королівська влада, — ось шлях до «царства розуму», до суспільства, де пануватимуть свобода, рівність і власність. Необхідність знищення релігійного фанатизму і марновірств. Негативне ставлення до церкви поєднувалося з упевненістю у необхідності існування релігії як засобу впливу на простих людей. Вважав за необхідне скасування всіх сеньйоріальних повинностей |
Шарль Луї Монтеск’є (1689-1755) |
Ворог деспотизму, захисник свободи. Свобода — право робити те, що дозволене законом. Розробив вчення про розділення властей на три гілки влади: виконавчої, законодавчої та судової. Заперечення абсолютної монархії як форми правління і заміна її монархією конституційною (на зразок англійської). Засудження нещадної податкової системи, що розоряє народ. Захист недоторканності приватної власності та особистої свободи громадян |
Жан Жак Руссо (1712-1778) |
Джерело нерівності й усіх бід у суспільстві — приватна власність. Народ — джерело влади. Ідеал суспільного устрою — демократична республіка дрібних власників. Необхідність зрівняти багатих і бідних |
Дені Дідро та його «Енциклопедія» |
«Енциклопедія» містила статті, що пропагували нові політичні ідеї: невідчужуваність прав особи, необхідність народного представництва, несправедливість існування у суспільстві привілейованих станів, рівність всіх перед законом. Піддавали критиці абсолютну монархію та закликали до її повалення, викривали королівський двір. Виступали проти католицької церкви і релігії, захищали селянство, позбавлене землі і придушене податками. Виступали на захист приватної власності і свободи підприємництва, за розвиток промисловості та торгівлі |
IV. Закріплення знань учнів
Співвіднесіть імена просвітителів та їхні висловлювання.
а) Вольтер |
1) «Для того щоб підняти державу з найнижчого ступеня варварства до вищого ступеня добробуту, потрібні лише мир, легкі податки і терпимість в управлінні» |
б) Монтеск’є |
2) «Зруйнуйте стару будівлю обману!», «Розчавіть тварюку!», «На землі вистачить благ для всіх, якщо вона буде у загальному володінні», «Найщасливіше для людей, коли государ — філософ» |
в) Руссо |
3) «Якби Бога не було, його слід би було вигадати, але вся природа свідчить про те, що Бог є». «Необхідний такий порядок речей, за якого різні власті могли б стримувати одна одну» |
Відповідь: а — 2; б — 3; в — 1.
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 21; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 20; Подаляк Н. Г., § 22).
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України