Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
ТЕМА 8. КРИЗА СТАРОГО ПОРЯДКУ. ПОЧАТОК МОДЕРНІЗАЦІЇ
УРОК 24
АНГЛІЙСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ. ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА
Мета: ознайомити учнів з особливостями економічного розвитку Англії; проаналізувати причини, характер, основні етапи та результати Англійської революції, вдосконалювати навички складання порівняльної характеристики історичних діячів.
Основні поняття та терміни: «буржуазна революція», «громадянська війна», «конституційна монархія», «Реставрація», «протектор», «Білль про права».
Основні події:
- 1640-1660 рр. — Англійська революція;
- 1688 р. — державний переворот, повалення династії Стюартів;
- 1689 р. — ухвалення «Білля про права», початок конституційної монархії в Англії.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Робота з усвідомленим матеріалом
Характеристика особливостей економічного розвитку Англії в XVI ст.
Бесіда за питаннями
- 1. Дайте визначення поняття «революція».
- 2. В якій країні у Новий час відбулася революція?
- 3. Назвіть наслідки революції для Нідерландів.
- 4. Які факти свідчать про розвиток в Англії капіталістичних відносин?
III. Вивчення нового матеріалу
Причини революції
Робота з картою
Учитель пропонує учням за допомогою карти атласа «Англія в XVI-XVII ст.» відповісти на питання й виконати завдання:
- 1. Назвіть корисні копалини, які видобувалися в Англії.
- 2. У якій галузі мануфактурне виробництво набуло найбільшого розвитку в Англії?
- 3. Назвіть центри металургії.
- 4. Назвіть центри виробництва сукна.
Робота з таблицею
Заповніть таблицю «Англія напередодні революції: основні суперечності».
Ознаки феодалізму |
Ознаки капіталізму |
Збереження цехового виробництва |
Зростання кількості мануфактури |
Король — верховний власник землі |
Огороджування |
Монополія короля на продаж деяких товарів |
Зростання міст, розширення торгівлі |
Селяни утримували феодалів за рахунок сплати оброку |
Поява нового дворянства, використання вільнонайманої праці |
Англіканська церква прагнула розширити свої земельні володіння |
Поширення пуританства |
Боротьба Карла І з парламентом
Робота з підручником
Вчитель пропонує учням самостійно ознайомитися з текстом підручника (Ліхтей І. М., § 18, С. 167-170; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 16, С. 121-125; Подаляк Н. Г., § 19-20, С. 157-161) і заповнити хронологічну таблицю.
Дати |
Подія |
1640-1660 рр. |
|
1645 р. |
|
1688 р. |
|
1689 р. |
Громадянська війна
Метод «Чиста дошка»
- 1. Назвіть причини громадянської війни.
- 2. Назвіть учасників громадянської війни.
- 3. Яких принципів дотримувався Кромвель, набираючи солдат до своєї армії?
- 4. Як характеризує Кромвеля його вислів «Сподівайтеся на Бога, але порох тримайте сухим»?
- 5. Назвіть вирішальну битву між арміями Кромвеля та короля.
- 6. Як Кромвель вирішив долю короля?
Славна революція
Робота з документами
Учитель пропонує учням ознайомитися з «Біллем про права» (Подаляк Н. Г., С. 163) і дати відповідь на запитання.
- 1. Чиї інтереси — королівської влади чи парламенту — захищав «Білль про права»? Наведіть приклади, спираючись на документ.
- 2. У яких питаннях, згідно з документом, обмежувалася влада короля?
IV. Закріплення знань учнів
Історичний диктант
- 1. Назвіть партію двору, що сформувалася у 70-ті рр. XVII ст. в Англії. (Торі)
- 2. Яку назву отримав парламент, засідання якого тривало 12 років. (Довгий)
- 3. Як називали прихильників Карла І у громадянській війні? (Кавалери)
- 4. Назвіть ім’я правителя Голландії, що посів престол Англії. (Вільгельм (Іранський)
- 5. Назвіть титул Кромвеля. (Лорд-протектор)
- 6. Назвіть партію парламенту, що сформувалася у 70-ті рр. XVII ст. в Англії. (Вігі)
V. Домашнє завдання
1. Прочитати матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 18; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 17; Подаляк Н. Г., § 19-20, С. 154-164).
2. Підготувати повідомлення про винахідників та їхні відкриття в Англії у XVII ст.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України