Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 21
МОСКОВСЬКА ДЕРЖАВА ЗА ІВАНА IV
Мета: сформувати в учнів уявлення про зміни у Московському царстві у період завершення централізації країни; розглянути основні напрями політики Івана IV; удосконалювати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, зіставляти однотипні процеси та явища в різних країнах.
Основні поняття та терміни: «опричнина», «Лівонська війна», «дворянство», «бояри», «вотчина», «терор», «Церковний собор», «приказ», «посадські люди».
Обладнання: підручник, історичний атлас, документи, пакети документів.
Основні події:
- 1565-1572 рр. — період опричнини;
- 1558-1583 рр. — Лівонська війна.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Установіть відповідність.
|
а) Річ Посполита |
1) Державний союз Польщі та Литви |
|
б) Берестейська унія |
2) греко-католицька церква |
|
в) фільварок |
3) станово-представницький орган влади |
|
г) сейм |
4) господарство, орієнтоване на виробництво продукції на ринок, засноване на праці кріпосних селян |
|
д) Люблінська унія |
5) офіційна назва держави, яка утворилася в результаті союзу Польщі та Литви |
Відповідь: а — 5; б — 2; в — 4; г — 3; д — 1.
III. Вивчення нового матеріалу
Посилення Московського князівства
Робота з картою
Учитель пропонує учням за допомогою карти атласа «Московське царство у XVI ст.» назвати землі:
- 1) приєднані до Московського князівства у першій половині XVI ст.;
- 2) приєднані до Московського князівства за часів Івана IV.
Робота над поняттями
Учитель пропонує учням за допомогою методу «Мікрофон» дати визначення термінам і поняттям: «феодал», «феодальні відносини», «вотчина», «маєток». За необхідності терміни можна записати в зошит.
Феодал — власник феода — населених селянами земель, отриманих ним за службу. Феодал збирав податки, мав право суду, міг оголошувати війну іншим феодалам.
Феодальні відносини — відносини, побудовані на феодальному землеволодінні, у ці відносини вступали сеньйор і васал, феодал і залежні селяни.
Вотчина — повна спадкова власність (землі, отримані у спадок).
Маєток — землі, отримані палацовими і військовими слугами (дворяни — люди їхнього двору) за службу і на час служби.
Складаємо історичний портрет
На дошці вміщено вислови істориків про Івана Грозного:
- Не вимовить історик слово, щоб виправдати таку людину. (С. М. Соловйов)
- В історії середньовічної Росії, мабуть, не було такого десятиріччя, в якому було б проведено стільки реформ, як за часів правління Обраної Ради. (В. Б. Кобрін)
- Іван Грозний — патріот Російської землі, який на користь народу вів нещадну і справедливу боротьбу проти реакційного боярства, що стало на шлях державної зради. (Радянські історики)
Завдання
Використовуючи наведені висловлення і текст підручника (Ліхтей І. М., § 17; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 15; Подаляк Н. Г., § 18), учні складають історичний портрет Івана IV.
Реформи Івана Грозного
Робота с таблицею
|
Назва реформи Івана Грозного |
Зміст |
Значення |
IV. Закріплення знань учнів
|
Спільне та відмінне у процесі створення централізованих держав у Західній Європі у Московському царстві |
|
|
Загальні ознаки |
|
|
Особливості |
|
|
Західна Європа |
Московське царство (XIV—XV ст.) |
V. Домашнє завдання
1. Прочитати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 17; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 15; Подаляк Н. Г., § 18).
2. Підготувати повідомлення про Кузьму Мініна, князя Пожарського та Лжедмітрія І — Григорія Отреп’єва.