Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
ТЕМА 7. ПОЛЬСЬКА ДЕРЖАВА І МОСКОВСЬКЕ ЦАРСТВО
УРОК 20
РІЧ ПОСПОЛИТА
Мета: ознайомити учнів з особливостями політичного та соціально-економічного розвитку Польщі, ознайомитися з особливостями державного устрою Речі Посполитої та становищем українських земель у складі цієї держави.
Основні поняття та терміни: «фільварок», «магнат», «шляхта», «сейм», «унія», «уніати», «експансія», «Річ Посполита», «Контрреформація».
Основні події:
- 1569 р. — Люблінська унія, утворення Речі Посполитої.
- 1596 р. — Берестейська унія.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Тестові завдання
1. Назвіть автора антирицарського роману.
- а) Томас Мор;
- б) Мігель Сервантес;
- в) Вільям Шекспір.
2. Позначте ім’я ученого-астронома, якого за його переконання інквізиція засудила до страти через спалення на багатті.
- а) Микола Копернік;
- б) Джордано Бруно;
- в) Галілео Галілей.
3. Визначте ім’я математика, який поєднав геометрію та алгебру.
- а) Лев Математик;
- б) Іван Федоров;
- в) Рене Декарт.
4. Позначте твори В. Шекспіра.
- а) «Сон у літню ніч»;
- б) «Багато галасу даремно»;
- в) «Зоряний вісник»;
- г) «Про обертання небесних сфер».
5. Позначте ім’я лікаря, який зблизив медицину й хімію.
- а) Парацельс;
- б) Фракастро;
- в) Везалій;
- г) Бекон.
6. Позначте ім’я вченого, девізом якого були слова «Я мислю, отже, існую».
- а) Парацельс;
- б) Бекон;
- в) Везалій;
- г) Декарт.
III. Вивчення нового матеріалу
Утворення Речі Посполитої
Робота з картою
Учитель пропонує учням за допомогою карти історичного атласа «Польща у XVI-XVII ст.» виконати такі завдання.
- 1. Покажіть місто, де була підписана унія про створення Речі Посполитої.
- 2. Назвіть землі Литовського князівства, які увійшли до складу Польського королівства.
Державний устрій
Робота зі схемою
Розповідь про державний устрій супроводжується демонстрацією схеми.
- 1. Назвіть вид монархії, який склався у Польщі.
- 2. Назвіть європейські держави, де влада короля також була обмежена.
Економічний розвиток. Соціальні відносини
Робота з поняттям
Фільварок — поміщицьке господарство, засноване на панщинній праці селян.
Реформація та Контрреформація в Польщі
Самостійна робота з підручником за методом «Чиста дошка»
- 1. Які напрями реформаційних учень набули поширення у Польщі?
- 2. Чому селяни не підтримали Реформацію?
- 3. Як поставилися польські королі до руху Реформації?
- 4. Розкажіть про діяльність Ордену єзуїтів у Польщі.
Зовнішня політика Речі Посполитої
Робота з картою
Учитель пропонує учням за допомогою карти історичного атласа «Польща у XVI-XVII ст.» відповісти на запитання.
- 1. У яких напрямах здійснювалися походи польських королів?
- 2. Назвіть території, залежні від Польщі.
- 3. Назвіть території, які одійшли Речі Посполитій у результаті Лівонської війни.
- 4. Назвіть території, які були приєднані до Речі Посполитої за Деулінським перемир’ям 1618 р.
- 5. Назвіть території, які були приєднані до Речі Посполитої за Мітавським (1622) і Поляновським договорами (1634).
IV. Закріплення знань учнів
Учитель пропонує учням, використовуючи знання з історії України й відомості, отримані на цьому уроці, відповісти на питання:
- Як змінилося становище українських селян після проголошення Речі Посполитої?
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 16; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 14; Подаляк Н. Г., §17).
2. Підготувати повідомлення про Івана Грозного.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України